reklama

S Jágrem roste návštěvnost. Na Floridě to poznali víc než kdy dřív

Jaromír Jágr umí přitáhnout diváky. Jaromír Jágr umí přitáhnout diváky. autor: ČTK
Rekordy Jaromíra Jágra se náramně hodí i Floridě, která letos zažívá obrodu, pokud jde o návštěvnost. Vliv na to má i česká legenda, která už v minulosti dokázala, že umí přitáhnout diváky.

Praha - Běží třetí třetina klání proti Winnipegu a Jaromír Jágr podruhé za večer oslavně vztyčí ruce ke stropu haly. Díky 742. gólu v zámořské kariéře se stává třetím nejlepším střelcem v historii slavné NHL. Komentátoři napínají hlasivky a fanoušci v zaplněné aréně bouří. Floridští Panthers letos přesně takové momenty potřebují.

Zatímco loni dělali soutěži takřka ostudu, když dokázali nalákat na zápasy v průměru jen něco přes 11 tisíc diváků (nejméně ve své historii), v současné sezoně jsou mnohem atraktivnější. Že je u toho zrovna Jágr, by nikoho nemělo překvapit.

Český útočník táhne takřka všude, kam vkročí. Poté, co v Pittsburghu vedle Maria Lemieuxe vyrostl v hokejovou superhvězdu, vystřídal celou řadu klubů. K radosti tamních diváků. Start sezony s Jágrem poutal pozornost, s níž vyrostla průměrná návštěvnost. Poznali to ve Washingtonu (chodilo o 1 807 lidí víc než v předchozím ročníku), v Rangers (62), Omsku (834) a Philadelphii (718, celková návštěvnost přes 20 tisíc diváků je dosud nejvyšší v historii klubu).

Ve specifických výlukových obdobích zlepšil Jágr čísla i Kladnu či Dallasu, byť nikde neodehrál kompletní sezonu. Skutečný útlum nastal jen před dvěma lety, kdy na New Jersey s Jágrem chodilo zhruba o tisíc lidí méně než v předchozím roce.

Největší nárůst diváků v lize

Hvězdná aura legendární osmašedesátky však nevyprchala, neboť letos Floridě vzrostla průměrná návštěvnost o rekordních 3 571 diváků. Momentálně na utkání Panthers chodí necelých 15 tisíc fanoušků, takový skok neudělal žádný tým NHL.

Blahodárné účinky na ochozy stadionu – stejně jako ve výše uvedených příkladech – samozřejmě nemá pouze Jágr, ale jeho vliv nelze podceňovat. Jak se píše na webu stanice TSN v krátkém rozboru diváckého nadšení kolem Panthers: "Mají v týmu Jaromíra Jágra. To stačí na vzbuzení závisti v jakémkoliv týmu NHL."

Český forvard není ve 44 letech pouze veteránem, z něhož sálá inspirace pro zelenáče. Na ledě patří k nejdůležitějším postavám, což dokládá 43 bodů (20+23) z 56 zápasů. Nikdo z floridského kádru nenasbíral víc bodů ani víckrát neskóroval.

I díky Jágrovi tak Panthers zcela nečekaně ční na druhé příčce Východní konference. Zdá se, že teprve podruhé za posledních 15 sezon vybojují účast v play off. Dokážou srazit kteréhokoliv soupeře a nemají větší výpadky, na což fanoušci také slyší. Tentokrát už není překvapením, když pořadatelé hlásí, že je vyprodáno.

Florida ovšem nebudí zájem jen Jágrem, perspektivními mladíky a výhrami, ale i bizarní zábavou, kterou stvořil dobrý rozmar hokejistů Panthers.

Když tvrďák Shawn Thornton podnikl s týmem trip do New Yorku, objevil zde i modrou mikinu s potiskem hlavy oscarového herce Kevina Spaceyho ve vesmíru (výstižnější je anglický popisek "Spacey in space"). Později zakoupený suvenýr přinesl do šatny a začala tradice – mikinu vždy oblékne nejužitečnější floridský hráč v utkání. Naposledy ji měl na sobě Jaromír Jágr.

"Když jsme s tím přišli, hned jsme vyhráli 12 zápasů v řadě," prozradil talent Aleksander Barkov, který jindy za novou šestiletou smlouvu poděkoval na Twitteru také Spaceymu, jenž jako nový týmový "maskot" nosí štěstí.

Herec známý z filmů Obvyklí podezřelí, Sedm či Americká krása se už objevil i na světelné kostce Panthers, kde pózoval s dresem, na němž bylo jeho jméno a číslo 1738. Odkazoval tím na luxusní koňak Remy Martin 1738 z klipu Trap Queen od rapera Fettyho Wapa, což je vítězná písnička Floridy.

Fanoušci v aréně šíleli. Stejně jako z modré mikiny se Spaceym, která bleskovým tempem mizela z pultů poté, co ji klub začal volně prodávat. Avšak jenom v obchodu u stadionu, aby měli diváci o důvod víc k cestě na utkání. I tak se dělá návštěvnost v období rozkvětu.

reklama