Jágrova premiéra v Bostonu: gól, hit, kiks i ovace publika

FOTO Jágr: hrdina s vyplazeným jazykem si podmanil Boston
Dva mohykáni. Jaromír Jágr prohodil před zápasem v TG Garden pár slov se starým známým - Martym Brodeurem, gólmanem NJ Devils. Oba jsou posledními aktivními hráči NHL, kteří byli draftování v roce 1990. Mimochodem, v té době nebyl Jágrův spoluhráč z lajny - Tyler Seguin - ještě ani na světě!
Už na předzápasovém rozbruslení bylo kolem Jágra rušno.
A v čase 1:16 se zaplněná bostonská aréna dočkala - Jaromír Jágr poprvé vstoupil na její led v dresu Bostonu Bruins.
A začal pěkně zostra...
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
5. 4. 2013 7:00
Hvězdný český útočník Jaromír Jágr má za sebou premiéru v dresu Bostonu Bruins. Jaká byla?

Boston - Český útočník Jaromír Jágr má za sebou premiéru v dresu Bostonu Bruins, kam přestoupil před dvěma dny. V domácím duelu s New Jersey Devils vstřelil jediný gól zápasu a stal se druhou hvězdou utkání.

Za 19:12 minuty na ledě toho ale stihl daleko více. My vám nyní přiblížíme ta nejvýraznější z devatenácti střídání české osmašedesátky v černo-žlutém dresu bostonských "Medvědů" (report zápasu zde!)

2. minuta: V čase 1:16 vstupuje Jágr poprvé v zápase NHL na led TG Garden coby hráč Bostonu. Stráví na něm celkem 75 vteřin, během kterých se ale společně se svými novými spoluhráči povětšinou brání tlaku Eliáše a spol. První kontakt s kotoučem zaznamenal kladenský odchovanec v čase 1:43 za brankou Brodeura, o šest vteřin později se pokusil neúspěšně tečovat nahození Zdena Cháry od modré čáry.

5. minuta: Jestliže při prvním střídání strávil Jágr spolu s Marchandem a Seguinem většinu času ve vlastním obranném pásmu, po druhé to platilo dvojnásob. Jen tygří skok Marchanda a dva fantastické zákroky Raska ochránily Boston od inkasované branky. Bylo vidět, že se Jágr s oběma mladíky zatím hledá, ostatně na lavičce si povídali snad při každém střídání.

19. minuta: V první třetině se objevil Jágr na ledě celkem šestkrát, strávil na něm 5:58 minuty a v závěru úvodního dějství neúspěšně dorážel další nahození od modré čáry, tentokrát Seidenberga. Ještě předtím sestřelila česká osmašedesátka za brankou Devils švédského beka Tallindera a sklidila ovace publika i obdivné hodnocení zámořských komentátorů. Aby ne, Jágr hity rozhodně nevyhledává, za 34 zápasů v Dallasu zaznamenal pouze šest srážek se soupeřem.

22. minuta: Nejzářivější okamžik české hvězdy. Vybojovaný kotouč ve vlastním pásmu, úprk před branku soupeře a poté už jen radost a radost. Co na tom, že 680. branku v NHL vstřelil bruslí (video zde!).

28.-30. minuta: Jediná přesilovka Bostonu v zápase (také Devils měli za celý duel jedinou početní výhodu). V dresu domácích odehrála pětice Jágr-Krejčí-Lucic-Peverly-Chára celých 120 vteřin a bylo to, lidově řečeno, "střídavě oblačno".

Nejprve se skoro minutu nebyli schopni Jágr a spol. dostat do útočného pásma, poté český veterán zpětnou přihrávkou namazal do brejku Giontovi, jehož zastavil rychlík Peverly, aby v závěru početní výhody nejprve vystřelil Krejčí a následně Jágr z ostrého úhlu dorážel jen do boční sítě.

40. minuta: Ve druhé dvacetiminutovce strávil nejproduktivnější Evropan NHL na ledě během šesti střídání neuvěřitelných 7:53 minuty, což z něj činilo nejvytěžovanějšího útočníka týmu!

42. minuta: Opět povedené první střídání v třetině. Od pravého mantinelu u obranné modré čáry našel Jágr z otočky křižným pásem rozjetého Seguina, který vletěl do útočné třetiny a tečovanou střelou zápěstím řádně vystrašil Brodeura. Ten ji vytěsnil do rohu v krkolomné pozici ramenem.

50. minuta: Poslední výrazný Jágrův záblesk v zápase. Hosté propadli ve středním pásmu, český veterán jel s Marchandem, který potáhl kotouč do útočného pásma, na jediného beka Devils, střela z voleje a ze záklonu ale Jágrovi nesedla, branku Brodeura přestřelil.

Suma sumárum: Jágr strávil na ledě při devatenácti střídáních 19:12 minuty, což bylo nejvíce ze všech útočníku kouče Clauda Juliena. Vstřelil jeden gól, připsal si celkem pět střel (opět nejvíce z týmu) a jeden tvrdý hit, kterým sestřelil Tallindera. Po zásluze se tak vedle obou brankářů vměstnal mezi tři hvězdy utkání.

Jágrova mise v Bostonu, na jejímž konci by měl být zisk Stanley Cupu, začala velmi solidně, jeho prospěšnost týmu ale ukážou pochopitelně až další duely. Jágr přišel hlavně kvůli zvýšení údernosti v bídných přesilovkách Bostonu, což v prvním duelu nemohl naplno předvést, a také souhra s duem Marchand-Seguin z pochopitelných důvodů velmi často skřípala.