Jaká je cena Hertla? V desítkách milionů, Slavia nemá nic

Adam Sušovský Tomáš  Kubánek Adam Sušovský, Tomáš Kubánek
27. 10. 2013 7:00
Absurdní smlouva mezi IIHF a NHL: Tomáš Hertl už září v Americe, ale. Slavia za něj dosud neviděla ani korunu.
Tomáš Hertl se raduje z prvního gólů v NHL, ale v Praze Slavia počítá, kolik na jeho úprku prodělala.
Tomáš Hertl se raduje z prvního gólů v NHL, ale v Praze Slavia počítá, kolik na jeho úprku prodělala. | Foto: ČTK

Praha - Je to jako kdysi fotbalový přestup Tomáše Rosického ze Sparty, akorát že Slavia za hokejistu Tomáše Hertla dosud neviděla ani korunu. A tak se asi ani není čemu divit, že teď majitelé klubu hudrují, kudy chodí. Už při letmém pohledu na výkony, jakými si brzy dvacetiletý supertalent hned na začátku první sezony podmanil celou NHL, je jasné, že částka 240 tisíc dolarů (ani ne 5 milionů korun), kterou Slavia od San Jose ve dvou splátkách teprve dostane, bude málo.

„Přišli jsme o bod v každém zápase za Tomášovy góly a nahrávky - a mým odhadem o deset milionů korun v této sezóně,“ říká Richard Benýšek, spolumajitel HC Slavia Praha. Na Hertlovi chtěla Slavia v tomto ročníku extraligy postavit svůj marketing – „mladý Jágr“ by vábil do hlediště víc fanoušků, byl by středem mediální pozornosti a vzhledem k jeho současným výkonům v NHL by určitě patřil k nejvýraznějším hráčům celé extraligy. Stačilo by, aby se mu dařilo aspoň zčásti tolik jako v dresu San Jose. „Tomášovi přejeme samozřejmě to nejlepší, ať jde za svým snem, ale mělo by to být vždy tak, aby na to kluby v Česku nemusely doplácet, nebo finančně krvácet,“ dodává Benýšek.

I z jeho slov je cítit, že se Slavia naděje na větší odstupné jen tak nevzdá a stále přemýšlí, jestli se v celé věci nedá podniknout další kroky.

Vysněná cena Hertla: 50 milionů

Ač San Jose v Americe v klidu vydělává na prodeji Hertlových dresů a v nejlepší hokejové lize světa těží z jeho branek, do Prahy na účet Slavie za Hertla stále nepřišla ani koruna. Slavia teď tak vlastně ani nemá za co shánět adekvátní náhradu. S první splátkou majitelé Slavie počítali do konce září, ale počkat si budou muset do listopadu. Druhá splátka pak má přijít až dubnu. Právně je to v pořádku: říkají to podmínky nastavené ve smlouvě mezi IIHF a NHL. Jenže pro české kluby jako Slavia, které musí obracet každou korunu, je tohle velký problém.

Celá ta věc okolo Tomáše Hertla se táhne už od léta; kolem jeho útěku do NHL bylo dost dusno. Zatímco Slavia trvala na dodržení platného kontraktu, který měl Hertl v Edenu podepsaný ještě pro tuto sezonu, evropské kluby za pochodu ladily společnou smlouvu s NHL. Tento dokument měl zaručit odstupné v případě, že hráč s platným kontraktem uteče do zámoří podobně, jako to letos udělal právě Hertl.

Smlouvu se nakonec podařilo doladit a podepsat. S částkou 240 tisíc dolarů za hráče byli všichni spokojení a zvedali ruku pro, jen Slavia se tehdy jako jediná z českých klubů zdržela hlasování. Měla proč: už tehdy bylo zřejmé, že za Hertla jsou takové peníze směšné. Už loni navzdory věku (19 let) patřil k oporám týmu a jeho předpoklady stát se hvězdou i v Americe byly velké.

"Když si představím, že se pak třeba výrazně prosadí v NHL, tak by se mi líbilo, kdybychom dostali desetkrát tolik (50 milionů korun – pozn. red.). Rádi bychom ho viděli u nás v áčku, když jsme ho vychovali, ale je to prostě takhle nastavené a my s tím nic neuděláme,“ vypočítává vysněnou cenu za Tomáše Hertla František Pomahač, sekretář mládežnických oddílu na Slavii, který Hertla ještě jako malého caparta vedl a učil ho také na škole.

NHL využívá své síly, víc peněz nedá

„Vždycky si můžeme přát, aby ty částky byly co největší, ale pak je tady nějaká realita. Trh v hokeji bohužel není jako ve fotbale smluvní. Kdyby kluby NHL mohly jednat a licitovat o hráčích, kteří jsou pod smlouvou, přímo s evropskými kluby, byl by ten prostor otevřený. Ale zdůrazňuji, že podle pravidel NHL tohle tamní kluby dělat nesmí,“ zdůvodňuje nevýhodnou pozici Evropy vůči Americe šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. „Samozřejmě mě to mrzí, ale je to stejné pro všechny. Ať pro Finy, Švédy, nebo pro nás. Je to problematika, která nezáleží na našem přání. Zároveň však tato smlouva umožňuje, že Tomáš Hertl může letos NHL vůbec hrát. Kdyby neexistovala, odejít by nemohl a hrál by dál ve Slavii.“

Podobně o tom mluví také Robert Spálenka, hráčský agent, který celý ten třaskavý přestup do Ameriky organizoval a Hertlovi smlouvu se San Jose navzdory platnému kontraktu ve Slavii vyjednal. „Ta věc jde mimo nás agenty, ani bychom do toho neměli mluvit. Sám bych ale klubům více peněz opravdu přál, jenže to stejně není reálné. Jeden konkrétní případ Tomáše Hertla, který se v Americe hned na začátku stal hvězdou, nemůže udělat precedent. NHL moc dobře zná svou sílu a ví, že tam chtějí hrát všichni hráči. Toho svým způsobem taky využívá,“ míní Spálenka.

Jinými slovy: Berte nabízených 5 milionů, nebo vám vaše hráče k sobě přetáhneme úplně zadarmo. A tak zatímco fotbalová Sparta v roce 2001 za přestup Tomáše Rosického inkasovala od Dortmundu astronomických 505 milionů korun, hokej svůj největší talent od dob Jaromíra Jágra pustil do světa v podstatě za hubičku.

 

Právě se děje

Další zprávy