reklama

Jako Auston Matthews. Lhoták si cestu k reprezentaci prošlapal ve Švýcarsku

Lukáš Lhoták. Lukáš Lhoták. autor: Tomáš Liška
Třiadvacetiletý útočník Lukáš Lhoták minulý týden na kempu v Rokycanech poprvé trénoval s mužskou hokejovou reprezentací. Urostlý hráč působí od osmnácti let ve švýcarském klubu Ambri-Piotta. V minulé sezóně na sebe upozornil třinácti zásahy v tamní nejvyšší soutěži.

Rokycany – Útočník Lukáš Lhoták se v 17 letech rozhodl, že chce hrát hokej v zahraničí. Na rozdíl od mnoha svých vrstevníků ale nezamířil ani do Skandinávie, ani do zámoří. Pro své další působení si vybral švýcarský klub Ambri-Piotta.

Kemp hokejové reprezentace v Rokycanech Jan Štencel a Lukáš Lhoták Foto: Tomáš Liška

Nepříliš výrazný dorostenec, který za sebou měl působení v dorostu Mladé Boleslavi a Letňan, se rozhodl zkusit štaci v zahraničí. „Dostal jsem nabídku od trenéra Martina Nováka zkusit tříměsíční angažmá ve Švýcarsku,“ popisuje Lhoták začátek celého příběhu. Nejdříve hrál za juniorku Chiassa. Později hostoval ve Valle Verzasca.

Od těžkých začátků do A-týmu

Lhotákovi se ve Švýcarsku zalíbilo a už tam zůstal. Další sezónu rozehrál v dresu juniorky Ambri-Piotta, kde působí dodnes. Jen je teď důležitým článkem kádru A-týmu. „Začátek ale nebyl jednoduchý,“ upozorňuje. „Bylo mi 17 let. Byl jsem tam bez rodiny a kamarádů, navíc jsem neuměl jazyk,“ vzpomíná na první týdny a měsíce ve Švýcarsku.

Ambri-Piotta je malý klub na úpatí švýcarských Alp. „Vesnice má jen pár stovek obyvatel, ale stadion má kapacitu 6000 a často bývá vyprodáno,“ popisuje pozadí svého působení autor dvaceti branek a dvanácti asistencí ve švýcarské nejvyšší soutěži. Většinu přidal letos.

„Hokejově mě to samozřejmě posunulo. Za šest let jsem získal hodně zkušeností,“  pokračuje ve vyprávění Lhoták. V začátcích mu pomohl obránce Zdeněk Kutlák, který v Ambri také působil. Zkušeného obránce potkával Lhoták především na trénincích.

Medailovou šanci mají všechny čtyři české lodě, tvrdí Hilgertová před olympiádou Medailovou šanci mají všechny čtyři české lodě, tvrdí Hilgertová před olympiádou Čtěte zde

Nyní je sám důležitou součástí A-týmu a bojuje s Ambri v nejvyšší švýcarské soutěži. „Hokej je podobný jako ten, který znám z Česka. Rozdíl je v tom, že teď je v soutěži hodně kanadských hráčů,“ myslí si Lhoták. Ve Švýcarsku mohou do zápasu nastoupit maximálně čtyři cizinci. „Jsou to ale oni, kdo rozhodují zápasy. Mají velkou kvalitu,“ poukazuje český útočník.

Poloviční Švýcar s českým srdcem

V průběhu svého šestiletého působení v zemi helvétského kříže se postupně zabydlel. Volný čas tráví většinou mimo vesnici, kde hraje a je stále v kontaktu s českou kulturou. Na pokoji má českou televizi a čte knihy. „Naposledy mě hodně oslovil životopis Jaromíra Jágra,“ říká.

„Jsem už napůl Švýcar,“ směje se hokejista. „Ale srdce mám pořád české,“ dodává pohotově. Při mezistátních zápasech samozřejmě fandí rodné zemi. Ve švýcarské šatně mluví nejčastěji italsky a anglicky.

V pátek skončil kemp reprezentace v Rokycanech a v sobotu zamířil útočník zpět do Švýcarska. „Možná jednou zkusím jít do Ameriky, uvidíme,“ nechce Lukáš Lhoták příliš přemýšlet o budoucnosti. 

reklama