reklama

Jandač: Kanada a USA si nás asi vybraly na rozehrání. A Jágra nahradit nejde

Nový kouč národního mužstva Josef Jandač. Nový kouč národního mužstva Josef Jandač. autor: Lukáš Caha
Český hokejový tým pro Světový pohár je kompletní. Kouč Josef Jandač se svými kolegy skládal konečnou sestavu dlouhé týdny. Jasno bylo až včera. U většiny jmen panovala shoda, ale třeba u Jiřího Hudlera se rozpoutala velká debata. Co Jandač řekl k nominaci a zářijovému turnaji obecně?

PrahaČeský hokejový tým pro Světový pohár je kompletní. Kouč Josef Jandač se svými kolegy skládal konečnou sestavu (ZDE) dlouhé týdny. Jasno bylo až včera. U většiny jmen panovala shoda, ale někdy musel debaty rozseknout bývalý kouč Sparty.

"Největší diskuse jsme měli kolem Jirky Hudlera," prozradil Jandač. Na zářijovou akci v Torontu Hudler nepojede. Nominace minula i Marka Židlického nebo Romana Červenku. A překvapení? Hlavně Milan Michálek, který letos prodělal zranění a rozhodně nezářil, a 23letý Dmitrij Jaškin, jehož pozice v St. Louis není nejstabilnější.

Proč jste se rozhodli pro Jaškina?
Ačkoliv hrál na hraně, je to jeden z mála mladších hráčů, kteří aspoň pravidelně nastupovali v základní části. Bude plnit spíš roli třináctého útočníka nebo ve čtvrté pětce.

Ve druhé části nominace jste neukázali na nikoho z Evropy, nepojede ani Roman Červenka. Jaký je důvod?
Odehrál výborné mistrovství, hodně jsme ho zvažovali, ale v NHL hrál krátce. Pořád jsme měli na výběr dost útočníků ze zámoří. Také šlo o to, že by neměl prostor v prvních dvou pětkách.

O kolika hráčích jste do poslední chvíle přemýšleli?
U obránců byl ve hře Kundrátek a další, kteří nás překvapili na mistrovství – Jeřábek nebo Šimek. Co se týče útoku, padala všechna jména, která máme v Americe. Ať to byli starší kluci jako Vrbata, Fleischmann a tak dále, nebo i ti, kteří hrají aspoň na farmách. Tedy Simon nebo Vrána.

Jeden zápas může všechno změnit

Dostanou nominovaní hokejisté domácí úkoly?
Určité noty vytvoříme dopředu a hráče s nimi seznámíme. Máme domluvené i skautování týmů v přípravných zápasech. Teď můžeme jen odhadovat. Jirka Fischer a Venca Prospal sice dobře znají trenéry soupeřů, ale jasno o filozofii jednotlivých týmů budeme mít až po přípravných zápasech. Ale chceme se zaměřit i na sebe.

Ve skupině s týmem Evropy, Kanadou a Spojenými státy jsou dva kandidáti na postup jasní, Česko mezi nimi není. Je výhoda, že nebudete pod takovým tlakem?
Nevím. Pořád máme tendence pasovat se do role favoritů, i když naše pozice se mění. Je těžké si to připustit. Víme, že tam můžeme akorát překvapit. Tým Evropy je takový nečitelný, ale Kanada a Amerika jsou favorité celého turnaje. Mám pocit, že si nás vybrali jako sparing na rozehrání, ale pokusíme se jim to hodně ztížit.

Můžete se s nimi rovnat, přestože na rozdíl od nich nedokážete složit hned několik špičkových týmů?
Je to turnaj a začátek sezony. Všechno se může změnit jedním zápasem. V dlouhodobém zápasovém měření moc šancí nemáme, ale na turnaji se může stát cokoliv. Když se nám povede uhrát jeden ze dvou zápasů, jsme ve hře, zatímco oni pod tlakem. Bylo by špatné říkat, že se jedeme jenom zúčastnit, ačkoliv to slyším dost často.

Jágra nahradit nejde

Jak by ovlivnilo nominaci, kdyby Jaromír Jágr řekl "ano"? Změnila by se výrazně?
Ne, nejel by jen jeden hráč, ale nebudu ho jmenovat.

Kdyby vám Jágr kývl, změnila by se strategie mužstva?
Spíš by to změnilo celkový pohled na tým. Pořád by byla šance, že Jarda něco udělá, vymyslí nebo rozhodne. Další věc je, že soupeři by se na něj nějak připravovali. Přinejmenším by strhnul mediální pozornost na sebe. Když si vzpomenu na loňský zápas o bronz, v kabině po Američanech zůstala celá jedna plachta popsaná Jardou Jágrem. Takhle se na něj připravovali. Říkám ale, že jeden hráč už dnes nic nerozhodne.

Přesto, může Jágra herně nahradit Jakub Voráček?
Určitě na něj budeme spoléhat, je to jeden z našich klíčových hráčů, kteří ponesou větší odpovědnost. Také tam bude Tomáš Plekanec, měl by tam být David Krejčí. Také máme Ondřeje Paláta, který je jedním z našich nejlepších hráčů v NHL. Ani jeden z nich ale není Jaromír Jágr, nejde ho nahradit.

Mluvil jste o tom, že Jágr by na sebe strhnul mediální pozornost. Takhle se s ní budou muset vypořádat všichni, což bude těžší, že?
Musíme se s tím nějak vypořádat. Jednou Jarda skončit musí. I když třeba se, nedej bože, ještě někdo zraní, místo se otevře a on najednou v srpnu zjistí, že je dobře připravený, a otevře se okénko. Jeden hráč to ale nerozhodne, tým musí být soudržný, semknout se. Každý hráč musí podat životní výkon, protože síla, co stojí proti nám, je extrémní. Ale my také nemáme špatné hráče.

reklama