reklama

Češi mezi top boháči KHL. Jaškin je jako kladivo, Kovář přeplacený, soudí v Rusku

Dmitrij Jaškin slaví v zápase Česko - Itálie na MS 2019 Dmitrij Jaškin slaví v zápase Česko - Itálie na MS 2019 autor: Milan Kammermayer
Hokejovou Kontinentální ligu hraje o 13 Čechů méně než před pěti lety, avšak o hvězdy nouze není. Pořádný balík peněz si vysloužili zejména Dmitrij Jaškin a Jakub Kovář.

V platovém žebříčku, který zveřenil deník Sport-Express, přeskočil českou dvojici akorát Vadim Šipačov. Šikovný centr, jenž pohořel v zámořské NHL, zůstává jednou z největších hvězd v Rusku a za rok si vydělá 120 milionů rublů.

Sedmadvacetiletý Jaškin, Šipačovův parťák z moskevského Dynama, si přijde na 95 milionů (v přepočtu skoro 28 milionů korun).

Lukrativní smlouvu, která skončí až v létě 2022, si vysloužil jízdou v minulé sezoně, kdy sbíral víc než bod na zápas. Nakonec se stal jako první cizinec nejužitečnějším hráčem soutěže.

Letos v povedeném tažení pokračuje. Díky 20 gólům ve 30 kláních vládne tabulce střelců. Dosavadních 29 bodů mu pak stačí na elitní desítku bodování. Nedávno byl vyhlášen nejlepším útočníkem za listopad.

"Jaškin konečně dosahuje na svou optimální výkonnost," myslí si televizní expert a bývalý generální manažer několika ruských klubů Leonid Vaisfeld.

Český křídelník, který měří 190 centimetrů a váží přes metrák, je ligovým lídrem také v počtu bodyčeků. Rozdal jich už 111, přičemž další v pořadí, Michail Pašnin, jich má 84.

České hvězdě fandí také Ovečkin se synem. "Strejda Jaša" mu věnoval cenný artefakt České hvězdě fandí také Ovečkin se synem. "Strejda Jaša" mu věnoval cenný artefakt Čtěte zde

"Často se stává, že velcí hráči nevyužívají své tělo, čímž ochuzují vlastní útočný arzenál. Ne tak Jaškin, který střety skvěle zvládá také technicky. Někteří hráči jdou do soubojů moc horlivě. Někoho srazí a pak od sebe oba odlétnou jako balónky. Dmitrij rozdává hity jako kladivo, soupeře přibijí na mantinel," soudí Vaisfeld.

Hru do těla má Jaškin vyladěnou ze zámoří, kde hrál za St. Louis a Washington. Protože nikdy vyloženě nezazářil, bral na zámořské poměry skromný plat, nanejvýš 1,1 milionu dolarů ročně. Teď je téměř na částce 1,3 milionu.

Ačkoliv se může zdát, že si polepšil jen minimálně, reálně mu díky nižším ruským daním pro movité zůstane v peněžence podstatně víc než dřív.

Finančně spokojený může být také brankář Kovář, který je spolu s Finem Teemuem Hartikainenem třetím nejlépe placeným mužem KHL. Oba pobírají 90 milionů rublů (asi 26 milionů korun). 

Dvaatřicetiletého Kováře do popření katapultovaly poslední dva roky v Jekatěrinburgu, kdy si při velké vytíženosti držel famózní úspěšnost zákroků mezi 93 a 94 procenty. Nikdy ale neslavil výraznější úspěch v play off.

"Je jednoznačně přeplacený," napsal Alexej Ševčenko z listu Sport-Express. "Nejdražší gólman v lize by měl mít za sebou výhry, což ale Kovář nemá. Ani do národního týmu ho nikdy nezvou jako jedničku. Přesto mu v Jekatěrinburgu dali třikrát víc, než si zaslouží."

Češi v žebříčku nejlépe placených hráčů KHL

1. Dmitrij Jaškin útočník Dynamo Moskva 95 mil. rublů
3. Jakub Kovář brankář Jekatěrinburg 90 mil. rublů
20. Jiří Sekáč útočník Omsk 60 mil. rublů
47. Michal Jordán obránce Chabarovsk 50 mil. rublů
65. Tomáš Hyka útočník Čeljabinsk 45 mil. rublů
65. Lukáš Sedlák útočník Čeljabinsk 45 mil. rublů

Do žebříčku, který zahrnoval hokejisty se základním platem minimálně 45 milionů rublů, pronikli ještě Jiří Sekáč (60 mil.), Michal Jordán (50 mil.) a Tomáš Hyka s Lukášem Sedlákem (45 mil.).

Ačkoliv KHL zůstává pro Čechy vyhledávanou destinací, protože si v ní vydělají několikanásobně víc než v extralize, už není takovým lákadlem jako dřív.

Jde jí o finanční stabilitu, a tak kluby musejí šetřit. Takový Jaromír Jágr, který dřív pobíral kolem 500 milionů rublů, by dnes zabral víc než půlku tvrdého platového stropu ve výši 900 milionů. Na podobné peníze si kdysi přišly také jiné hvězdy jako například Alexandr Radulov.

reklama