Jaškin se Šustrem na farmě, Hanzal s pokutou

18. 1. 2014 9:28
Několik novinek se objevilo během posledních hodin kolem českých hokejistů v zámořské NHL.
Tvrdá hra se tentokrát Martinu Hanzalovi nevyplatila.
Tvrdá hra se tentokrát Martinu Hanzalovi nevyplatila. | Foto: Reuters

New York - Několik novinek se objevilo během posledních hodin kolem českých hokejistů v zámořské NHL. Nejdříve vyfasoval pokutu za ostrý faul Martin Hanzal, poté týmy Tampy Bay, respektive St. Louis oznámily, že poslali Andreje Šustra, respektive Dmitrije Jaškina na farmy.

Hanzal dostal pokutu 5 tisíc dolarů

Hanzal - elitní centr Phoenixu - byl potrestán pokutou ve výši pět tisíc dolarů za faul vysokou holí na útočníka Davida Bootha z Vancouveru. Hanzal v 56. minutě čtvrtečního utkání, které Coyotes vyhráli 1:0, byl za zákrok vyloučen na dvě plus dvě minuty.

Pro Hanzala je to už druhý trest v této sezoně NHL. Na konci října byl distancován za faul na Jeffa Petryho z Edmontonu na dva zápasy. Tehdy také přišel o 75.609,76 dolarů ze svého ročního příjmu.

Šustr na farmě. Aby si více zahrál

Obránce Andrej Šustr byl poslán z Tampy Bay na farmu do celku Syracuse Crunch do nižší AHL. Třiadvacetiletý Šustr strávil dosavadní část sezony v prvním týmu, ale vedení Lightning se rozhodlo, že nyní bude sbírat větší herní praxi v záložním celku.

Plzeňský odchovanec v této sezoně NHL nastoupil v 38 zápasech a připsal si sedm asistencí. V průměru trávil na ledě 15:28 minut na zápas. Nehrál už ve čtvrtečním utkání s New Yorkem Islanders, předtím na ledě New Yorku Rangers strávil na ledě jen osm minut. V pátek už Šustr nastoupil za Crunch v duelu proti Hershey.

"Jedním z důvodů je, že se Šustrem počítáme nejen teď, ale i do budoucna. Někdy je potřeba udělat takové rozhodnutí, jestli má hráč být střídavě v sestavě, nebo má hrát 20 až 25 minut za zápas a dostat větší prostor," řekl oficiálním stránkám Lightning trenér Jon Cooper.

Obrovitý bek zůstane v AHL i během olympiády

Šustr loni v druhé polovině března opustil univerzitu Nebraska-Omaha a podepsal s Tampou Bay smlouvu jako volný hráč. Hned sehrál za Lightning dva zápasy v NHL, pak strávil zbytek sezony v AHL v dresu Syracuse. "Když se podíváme na naše obránce, tak Barberio, Gudas a Cote sbírali své profesionální zkušenosti v AHL," navázal kouč Tampy Bay.

Naproti tomu má Šustr na kontě v NHL 40 utkání a v AHL jen osm v základní části a dalších 18 v play off. "Šustr se musel učit v NHL a udělal velký kus práce, ale běžně to tak nefunguje. Chceme mu dát možnost odehrát několik zápasů v AHL a pak uvidíme," doplnil Cooper.

Podle něj bude Šustr v AHL přes únorovou pauzu pro olympijské hry v Soči. "Také proto jsme k tomu kroku sáhli, bude to pro něj prospěšné. Bude hrát přesilovky i oslabení," dodal kouč Tampy Bay.

Jaškin vydržel v hlavním týmu jen tři dny

To Dmitrij Jaškin se na farmu St. Louis do Chicaga Wolves vrátil už po třech dnech v hlavním týmu. Během té doby sehrál za Blues dvacetiletý bývalý hráč Slavie dva zápasy a nebodoval. Celkem v této sezoně NHL nastoupil Jaškin v šesti duelech a vstřelil jednu branku.

V AHL si v tomto ročníku připsal rodák z Omsku a syn bývalého vsetínského zadáka Alexeje Jaškina ve 24 zápasech 18 bodů za deset gólů a osm asistencí. V NHL debutoval už v minulé sezoně, kdy sehrál dva zápasy.

Jaškin uvolnil místo v kádru St. Louis pro švédského útočníka Alexandra Steena, který byl mimo hru s otřesem mozku od 21. prosince. S 24 góly nejlepší střelec Blues se vrátí do sestavy v dnešním utkání proti Anaheimu.