reklama

Jaškin: Sebevědomí roste, ale zase to bude řežba o místo

Dmitrij Jaškin. Dmitrij Jaškin. autor: Reuters
Český hokejový útočník Dmitrij Jaškin má za sebou v NHL průlomovou sezonu, během níž se dokázal uchytit v prvním týmu St. Louis.

Praha - Český hokejový útočník Dmitrij Jaškin má za sebou v NHL průlomovou sezonu, během níž se dokázal uchytit v prvním týmu St. Louis. Posílilo to jeho sebevědomí, ale dvaadvacetiletý rodák z Omsku zůstává nohama na zemi a tuší, že ho opět čeká tuhý boj o sestavu, v němž moc touží uspět.

Jaškin měl před minulým ročníkem na kontě za dvě sezony dohromady jen 20 startů, ale v polovině prosince získal trvalé místo v týmu a s Blues si nakonec zahrál i play off. Za 54 zápasů základní části stihl 18 bodů (13+5), v play off přidal v šesti duelech asistenci.

"Sebevědomí je větší než před minulou sezonou, ale každá sezona bude těžká a budu se rvát o místo. St. Louis má výborný kádr," řekl Jaškin novinářům. "Zase přišli dva výborní útočníci. Teď je tam 13 vynikajících útočníků, pořád to bude řežba o místo," tvrdí Jaškin s připomínkou příchodů Troye Brouwera a Kylea Brodziaka.

Vydobyté pozice však nehodlá vyklidit. "Komu to moc nepůjde, tak nebude hrát. Já to ale tak beru a chci se na to co nejlépe připravit. Věřím, že noví hráči tomu dodají šmrnc a necháme tak zapomenout na zklamání z play off," ujistil bývalý hráč extraligové pražské Slavie, jehož tým vypadl hned v prvním kole vyřazovacích bojů s Minnesotou.

V létě trénoval s Pastrňákem

V létě strávil měsíc v zámoří a trénoval. "Teď jsem tady měsíc a půl a příští týden zase letím. Je to trošku jiné, trénovali jsme s Davidem Pastrňákem a pár klukama. Na led chodím dvakrát týdně, to je stejné, tak to bude i v Americe," nastínil Jaškin.

Jeden post navíc mohl v klubové ofenzivě zabírat i krajan Vladimír Sobotka. Nakonec se však rozhodl setrvat v KHL a dál oblékat dres Omsku. "Ptal jsem se, ale počítal jsem s tím, že zůstane v Rusku. Já však nemám moc to soudit, je to jeho rozhodnutí," podotkl Jaškin.

Mladého forvarda i s ohledem na postupnou výměnu generací láká také možnost startu za národní tým, který převzal kouč Vladimír Vůjtek. A právě syn bývalého vsetínského zadáka Alexeje Jaškina patřil mezi oslovené, které chtěl Vůjtek v tomto týdnu osobně poznat. S dvacítkou se Jaškin zúčastnil dvou světových šampionátů, mezi seniory se zatím nedočkal.

"Určitě je čest hrát za Česko, a kdybychom vypadli se St. Louis dříve, tak bych určitě rád šel hrát. Možná je teď šance trochu větší, ale hráčů je hrozně moc, všechno jsou to velice kvalitní hokejisté a zase se o to budu muset poprat," prohlásil Jaškin.

Světový pohár? To je ve hvězdách

V kalendáři nadcházející sezony se navíc vedle světového šampionátu skví i další vrchol v podobě prestižního Světového poháru. "Ale to je ve hvězdách, co a jak bude. Nikdo neví, jak se ta sezona vyvine, je brzy o tom mluvit," odmítl Jaškin spekulovat o své možné účasti v Torontu.

Zároveň však připustil, že by ho lákala. "V zámoří to dlouho plánovali a mluvili o tom. A bude se o tom mluvit víc a víc. Olympiáda je zavedená a má velkou historii, ale každý turnaj za reprezentaci je něčím zvláštním," uzavřel Jaškin.

reklama