Jde to, ale dře to. Extraliga už počítá statistiky jako NHL

OBRAZEM Takhle se na extralize počítají buly nebo hity
Tým zapisovatelů, který na extraligových zápasech počítají podrobné statistiky, čítá osm lidí. Jejich záznamy se pak okamžitě promítají do online přenosů.
Statistici mají k dispozici tablety. Každý zapisovatel má na displeji jiný mód podle toho, jakou statistiku zaznamenává.
Na této obrazovce se počítají střely.
Tady zase střídání a čas strávený na ledě.
Foto: eSports.cz
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
16. 9. 2013 16:30
Extraliga má za sebou první kola, v nichž se poprvé oficiálně využívaly podrobné statistiky. Týmy zapisovatelů s nimi zatím trochu bojují, přesto je ředitel soutěže Josef Řezníček s výstupy spokojen.

Praha - Kdo strávil v zápase na ledě nejvíc času? Jakou má tým úspěšnost na buly? Který hráč rozdal nejvíc hitů?

Extraligoví hokejisté už nezávodí jen ve střelbě gólů či produktivitě, ale také v dalších disciplínách.

Nejvyšší česká soutěž letos zavedla počítání podrobných statistik, které se navíc zobrazují v online přenosech živě ihned po jejich zadání. Přehled celé ligy je pak k dispozici na serveru hokej.cz.

Bohužel si na něm čtenář zobrazí pouze pořadí v hlavních kategoriích. Filtrování řazení podle ice-timu či úspěšnosti na buly zatím zlobí.

"Našli jsme chyby, které se snažíme rychle odstranit. Myslím si ale, že ty statistiky vycházejí dobře, je to krok kupředu," říká šéf extraligy Josef Řezníček.

Straka byl stoprocentní, Gulaši rozdával rány

Fanoušci se tak například dozvěděli, že plzeňskému Martinu Strakovi stačily v úvodním zápase proti Vítkovicím ke dvěma gólům jen dvě střely. Přitom v Liberci se z pěti pokusů netrefil ani jednou.

Jeho spoluhráč Tomáš Sýkora se zase v prvním kole blýskl devadesátiprocentní úspěšností na buly, když z 21 vhazování vyhrál plných 19.

V osobních soubojích si libuje karlovarský obránce Michal Gulaši, jemuž napočítali hned sedm hitů do těl chomutovských protivníků.

Už při předsezónních nákupech bylo vidět, že Kladenští budou sázet na veterány. To nyní potvrzují i čísla ice-timů. Při utkání ve Zlíně strávili Patera, Kaberle, Tenkrát a spol na ledě včetně prodloužení hodně přes dvacet minut. Útočník a střelec jedné z branek Petr Tenkrát dokonce 27 minut a 13 sekund.

Osm lidí s tablety

Počítání statistik však není nikterak jednoduchá práce. Při každém zápase jí má na starosti tým osmi lidí, kteří jsou vybaveni tablety. K přípravě na utkání se scházejí i hodinu před zápasem, aby si prošli soupisky a sestavili jednotlivé formace. S tím jim pomáhá také pisatel online přenosu.

Každý z pracovníků si pak hlídá svou statistiku. Při samotném utkání se jejich úkony ihned živě promítnou do výsledných statistik.

"Například ten, kdo počítá ice-time, má na displeji pod sebou seřazeny jednotlivé formace a kliknutím na hráče jej zapne či vypne, podle toho, zda zrovna naskočil na led nebo se vrátil na střídačku," vysvětluje vedoucí projektu Sanny Muharem.

"Při střelách se zase rozlišuje zda míří na branku, mimo ní, jestli trefí tyčku nebo jestli je zblokována," líčí dál Muharem.

Pořád ve střehu

Při složitějších situacích si zapisovatelé musí navzájem vypomáhat.

"Když já skloním hlavu k první střele, tak mi kolega musí hlídat dorážky a musíme si navzájem pomoct, aby to bylo stoprocentní a bez chyb," popisuje praxi Lucie Strouhová, která statistiky počítá na Spartě.

"Člověk musí dávat pozor prakticky neustále, celých šedesát minut. Protože jakmile něco unikne, tak už ta statistika není správná," říká zodpovědně.

Statistiky je potřeba vyučit

Projektu předcházel půlroční intenzivní vývoj a testování firmou eSports.cz, která se o jeho chod nyní také stará.

"Naprogramovat to bylo hodně těžké. Nyní je potřeba zajistit, aby data byla relevantní. A to není jednoduché, protože statistici tohoto typu v České republice dosud nejsou a musíme si je vychovat a v tomto oboru vzdělat," přiznává spolumajitel eSports.cz David Schlegel.

"To obnáší mimo jiné třeba mnoho hodin u videa, kde se zapisovatelé učí jednotlivé statistické atributy dokonale poznávat," dodává.

Chyby ještě jsou, Řezníček je však spokojen

V úvodu sezony statistiky nezávisle kontrolují také zapisovatelé u stolku časoměřičů. S prvními výstupy je ředitel extraligy Josef Řezníček i přes některé problémy spokojen.

"Ještě řešíme x technických věcí a komunikačních nastavení mezi zapisovateli, sběrači a přenosem informací. Našli jsme chyby, které se snažíme rychle odstranit. Myslím si ale, že ty statistiky vycházejí dobře. Byl jsem na několika zápasech a mohu potvrdit, že data jsou relevantní," říká Řezníček.

Rádi jsou fanoušci i vedoucí mužstev

Statistiky si hned oblíbili také fanoušci. Velký zájem potvrzuje i firma eSports.cz, která provozuje server s online přenosy.

"Máme na to pozitivní reakce. Na rozšířené statistiky ze zápasu Plzeň - Vítkovice kliklo na Onlajny.com téměř 1500 unikátních uživatelů. S výsledkem jsme spokojeni," těší Schlegela.

Díky týmům zapisovatelům ubyla práce vedoucím mužstev, kteří měli dřív počítání základních statistik na starost.

Že se tak ze střídačky stěhují do hlediště, jim však nevadí. "Máme to teď jednodušší, víc z toho hokeje vidíme a víc si ho vychutnáme. Předtím to byly samé čárky a kolečka," pochvaluje si Jaroslav Velechovský ze Sparty, jehož před touto sezonou nahradil bývalý obránce Pavel Šrek.

"Ale určitě budu podrobné statistiky bedlivě sledovat," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy