Je konec! Skvělí Američané rozmetali medailový sen Čechů

Ani srdnatý výkon Jaromíra Jágra prohru českého výkonu s hokejisty USA neodvrátil.
Na první rychlý gól soupeře našli sice Češi brzkou odpověď...
... v podobě gólu Aleše Hemského (vpředu).
Pak ale zůstal gólman Jonathan Quick až na jednu výjimku neprůstřelný,...
... zatímco Američané zatížili české konto dalšími čtyřmi góly.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 2. 2014 20:15
Čeští hokejisté končí ve čtvrtfinále olympijského turnaje. Nagano se opakovat nebude, Američané byli lepší.

Soči - Hokejové Nagano se po šestnácti letech opakovat nebude. Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Soči s výběrem Spojených států amerických 2:5.

Medailový sen týmu trenéra Aloise Hadamczika je tak pryč. "Američané byli jasně lepší, postoupili zaslouženě," zhodnotili trefně a výstižně zápas David Krejčí, centr nejlepšího českého útoku v play off zápasech.

Američané měli zápas pod kontrolou

Dnes ale forma Krejčího s Hemským nestačila, nepomohl ani návrat Patrika Eliáše do sestavy.

Hokejisté Spojených států totiž i dnes potvrdili báječnou formu ze základní skupiny, když do souboje s Českem vstoupili gólově již po 99 vteřinách. Zpoza branky vyjel Van Riemsdyk, nahodil kotouč na přední tyč a ten k překvapení všech skončil v brance.

Češi sice rychle kontrovali podobně šťastným zásahem agilního a hlavně důrazného Hemského a poté Nedvědovou ranou do břevna, jenže právě útočník Edmontonu zaváhal po nepovedeném střídání české pětice, nepokryl na zadní tyči úplně volného Browna a v 15. minutě to bylo 2:1.

A to nebylo vše – dvě vteřiny před koncem části po odrazu kotouče od zadního mantinelu nepokryli obránci obrovitého amerického „power forvarda“ Davida Backese a ten propasíroval kotouč mezi lapačkou a betonem.

Češi kontaktní gól dát nedokázali

Američané se pochopitelně uklidnili, možná ještě více vystupňovali tempo, kdy je nerozhodily ani šance Hemského se Židlickým a když si šel za zbytečný faul na Kesslera sednou na trestnou lavici Zbyněk Michálek, přišel čtvrtý trest.

40 vteřin sice skvěle odbránil především Hanzal, jenže poté přece jen zámořští hokejisté zavřeli soupeře v obranném pásmu, bomba od modré opět pleskla o zadní mantinel a kotouč se vrátil zpět před branku.

Tam jej sice měl na holi Gudas, jenže mu do ní plácnul Parise a černá guma prošla přesouvajícímu Pavelcovi mezi betony – 4:1 pro svěřence Dana Bylsmy.

Hemského snížení přišlo pozdě

Česká jednička se pakovala na střídačku, na led šel Alexander Salák, spoluhráče v poli ale výměna v brankovišti nenakopla. Naopak, ve 43. minutě předvedli Američané ukázkovou akci na dvě křížné přihrávky překonali dvě třetiny a Kessel i za povolené pomoci bruslí zvýšil na 1:5.

Bylo po zápase. Hemský sice v závěru krásnou ranou pod víko snížil na 2:5, na postupu Američanů do semifinále to ale nic změnit nemohlo. Stejně jako včera Slováky, tak i dnes český tým potopily zbytečné chyby obránců, nejistota v brankovišti a slabá střelba.

Odražené kotouče od zadního mantinelu totiž musí sbírat beci, nikoliv útočící hráči, vyloučení Michálka ve druhé třetině bylo také zbytečné. A dvacet střeleckých pokusů za šedesát minut hry? To také není nic ke chlubení se.

Skončí Jágr, Eliáš a Hadamczik?

V dobrém světle se naopak ve druhém zápase v řadě ukázala dvojice Hemský-Krejčí, která byla jasně nejnebezpečnější z českého týmu. Prvně jmenovaný šikula z Edmontonu navíc ukázal, že nemusí vždy dovést kotouč až do kuchyně a že má i skvělou střelu, bohužel se k nim nepřidali další.

Američané si tak zopakují neúspěšné vancouverské finále s Kanadou v Soči již v semifinále, Hadamczik a jeho svěřenci mají o čem přemýšlet. Dá se očekávat, že v následujících dnech budeme svědky hodně slov o loučení se s reprezentačním dresem.

Více o olympijském hokejovém turnaji čtěte ZDE!

Výsledek:

Česko - USA 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Hemský, 53. Hemský - 2. Van Riemsdyk (Kesler, P. Kane), 15. Brown (Backes, Suter), 20. Backes (Suter, McDonagh), 30. Parise (Pavelski, Suter), 43. Kessel (Kesler, Shattenkirk). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Pollock - Amell (oba Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 4606.
Česko: Pavelec (30. Salák) - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Nedvěd, Hanzal, Frolík. Trenér: Alois Hadamczik.
USA: Quick - McDonagh, Suter, Orpik, Martin, Fowler, Shattenkirk, Carlson - Callahan, Backes, Brown - Kesler, Parise, P. Kane - Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk - Oshie, P. Stastny, Pacioretty - od 41. navíc Wheeler. Trenér: Dan Bylsma.