reklama

Je to venku! Šatan nejel na olympiádu kvůli Chárovi

Jádro sporu dvou slovenských legend, který se táhne už těžko uvěřitelných patnáct měsíců. Sport
Vedení slovenského hokejového svazu odkrylo důvody, proč nejel na olympiádu Miroslav Šatan.

Bratislava – Tříměsíčním spekulacím u našich východních sousedům je konec. Ve čtvrtek odpoledne promluvili český kouč slovenských hokejistů Vladimír Vůjtek a Ottou Sýkorou před novináři poprvé otevřeně o tom, proč v konečné nominaci chyběla legenda jménem Miroslav Šatan.

„Dva lidé, dva velikáni slovenského hokeje spolu čtrnáct měsíců nepromluvili. Vyměnili si jedinou esemesku. Miro to zlehčuje a tvrdí, že by se to mezi nimi vyřešilo za pět minut, ale teď mi řekněte, co by se stalo, kdyby ne,“ pronesl Vladimir Vůjtek před slovenskými novináři.

Jablko sváru legend? Srážka stará nyní 15 měsíců

Spolu se Sýkorou poté poprvé otevřeně promluvili o problému mezi Šatanem a Chárou. Respektive o jeho vývoji až směrem ke konečné nominaci. Začátek totiž tak nějak všichni znají.

V listopadu 2012 se během výluky NHL utkali v rámci ruské KHL pražský Lev s bratislavským Slovanem. V polovině zápasu za stavu 2:0 pro hostující Slovan se oba kapitáni svých týmů střetli u modré čáry bratislavského celku, kde Chára svému rivalovi vystavil učebnicový strom.

Šatan následně zmizel v kabině a na led už se nevrátil. Stejně jako ve zbytku sezóny. Oheň byl na střeše, dva kamarádi ze stříbrné party z MS 2012, dva odchovanci trenčínského klubu si najednou nemohli přijít na jméno a rozdělili slovenský národ na dvě poloviny.

Chára měl za sebou odborníky i většinu fanoušků

Většina hokejistů i odborníků stála po zákroku za obrem z Bostonu a spíše poukazovala na fakt, že Šatan souboj podcenil, jelikož si myslel, že by ho právě kamarád takto nedohrál. Šestatřicetiletý útočník ale několikrát skrze média na Cháru zaútočil. I přesto ale o rok později vedení slovenské reprezentace udělalo maximum pro to, aby se obě jejich hvězdy udobřily.

A přitom v té době Šatan ještě zdaleka neoplýval reprezentační formou. „Miro nereagoval na pozvánku na letní kemp, byl uzavřený tři měsíce doma na Floridě, Vláďovi se poprvé ozval až v říjnu. Rozhodli jsem se to řešit, když jsme byli o měsíc později v NHL na inspekční cestě,“ vysvětloval postup Sýkora.

„Říkal jsem Mirovi, že je možné, že se dostane do takové formy, kdy nás vystaví do situace, kterou budeme muset začít řešit. Den na to jsem zjistil, že Zdeno hraje s Bostonem v New Yorku a v den zápasu jej Miro kontaktoval a pozval na kafe, či rychlý oběd. Zdeno mu odepsal, že na to je deset minut málo a pozval jej i s rodinou k sobě domů do Bostonu na víkend. Miro už neodepsal,“ popisoval situaci dále manažer slovenské reprezentace.

Šatan dostal svojí formou vedení svazu do problémů

Jeho slova se navíc naplnila. Šatan se během dalších dvou měsíců skutečně rozehrál ve Slovanu do slušné formy a fanoušci volali po jeho dodatečné nominaci za zraněné hráče. Šestašedesátiletý Vůjtek jejich přání ale nevyslyšel, ovšem místo pravdy zavdal prostor ke spekulacím, když označil dodatečné nenominování Šatana místo zraněného kanonýra Mariána Gáboríka, za nekoncepční.

„Původně Miro chyběl skutečně kvůli výkonnosti, o tom, že se Gáborík nedokáže dát dokupy jsme předem skutečně nevěděl, mám potvrzení od Columbusu ze 24. ledna, že nám Gáboríka na olympiádu pustí,“ dodal ještě Sýkora, kterého ale místní média také nešetřila.

Dle kolegů ze Slovenska totiž jindy otevřený a upřímný manažer reprezentace selhal, když nedorazil na nominační tiskovku, i poté se pozornosti novinářů vyhýbal a nechal v tom Vůjtka lidově „vykoupat“.

„Představte si, že bych Šatana původně nominoval coby náhradníka, Gáborík se uzdravil a já musel Mira 10. února museli poslat domů,“ naznačil Vůjtek, že zkušeného ostrostřelce prostě nechtěl dát na soupisku coby náhradníka, protože by si pak zavřel možnost jej donominovat za zraněného hráče.

Vůjtek čekal na vyřešení situace do poslední chvíle

„Do poslední chvíle jsme čekali na telefonát od jednoho z nich, že se usmířili. Okamžitě bychom nominaci změnili a Miro by jel. Takto jsme ale usoudili, že bude lepší, když Miro nepojede,“ řekl zkušený kouč, který si udělal renomé nejen v extralize, ale především během svého působení v Rusku, kde s Jaroslavlí dvakrát vyhrál titul.

„Každopádně je smutné, že něco takového naruší vztah tak dobrých kamarádů a že se nejsou schopni za čtrnáct měsíců domluvit na urovnání vztahu. Miro žádal omluvu, Chára si stál za tím, že jej následky srážky mrzely, ale že nefauloval, těžko jsme s tím mohli i my něco dělat,“ přidal smutně kouč po vyřazení od Česka v osmifinále olympijského turnaje.

Následně ale dodal, že si není jistý, že by Šatan nějak výrazně změnil běh dějin. „Víte, on by sice nějaký ten gól asi dal, ale žádné mužstvo není závislé na jednom hráči. Příliš by ten celkový výsledek ani on nezměnil,“ dodal Vůjtek.

Najdou k sobě ještě obě legendy cestu?

A co na to oba hráči, jejichž ješitnost nakonec stojí za celou touto dlouhou „hrou“? Chára odletěl do zámoří dříve, než se jej na to mohli slovenští novináři zeptat, Šatan se po čtvrtečním přípravném zápase Slovanu s Kometou Brno tomuto tématu vyhnul.

„Je to citlivé téma. Každá moje reakce by byla nejdříve vnímána jako osobní snaha o pomstu. Určitě každý čekal lepší výsledky a výkony, navíc nás od ještě horšího ochránil gólman Laco. Ale více bych k olympiádě nerad říkal. Nechám to na odbornících, řekněme na Zdeno Cígerovi, nebo Peteru Šťastném,“ prohlásil Šatan, který v letošní sezóně stihl vstřelit v 19 zápasech osm branek.

Skoro se nabízí dodat, že na řešení tohoto citlivého tématu měli Šatan s Chárou, jejichž rodiny spolu v minulosti trávily i letní dovolené, dostatek volného času, jen stačilo, aby se k němu postavili čelem jako dva chlapi...

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

reklama