reklama

Eliáš slaví čtyřicetiny, blíží se konec? Pokud chtějí Devils přestavět tým, pochopím to, říká

Dal Patrik Eliáš v posledním zápase sezony NHL definitivní sbohem? Dal Patrik Eliáš v posledním zápase sezony NHL definitivní sbohem? autor: Reuters
Celkem má v NHL na kontě 1240 zápasů, všechny v barvách jediného klubu. Zda však přidá ještě další, je otázkou. Útočník New Jersey Devils Patrik Eliáš dnes slaví své 40. narozeniny.

Praha – Letos stihl vinou zranění kolene odehrát v NHL pouhých šestnáct zápasů. Celkem jich však má na kontě už 1240 a všechny v barvách jediného klubu. Zda však přidá ještě další, je otázkou. Útočník New Jersey Devils Patrik Eliáš dnes slaví své 40. narozeniny.

Narodil se v Třebíči, do extraligy nakoukl už v sedmnácti letech v dresu Kladna. Pak se vydal za oceán a v dresu ďáblů brousí ledy už dvacet sezon. S klubem získal dva Stanley Cupy. Snad největší slávu zažil Eliáš na počátku století, kdy vytvořil údernou lajnu s Jasonem Arnottem a Petrem Sýkorou.

Individuálně nejúspěšnějším ročníkem pro Eliáše byl 2000/2001, kdy skončil v bodování základní části ligy na 3. místě, vyhrál +/- bodování ligy a byl zařazen do prvního All Star týmu. V play off pak přispěl k postupu New Jersey až do finále, ze kterého ale Devils odešli poraženi od Colorado Avalanche. O dva roky později si ale vše vynahradil, když New Jersey ve finále porazilo Anaheim 4:3 na zápasy a Eliáš si v sérii připsal sedm bodů.

Eliášovy "ďábelské" rekordy

Body: 1025

Góly: 408

Asistence: 617

Přesilovkové góly: 113

Přesilovkové body: 333

Vítězné góly: 80

Střely: 3287

Eliáš, po Jágrovi druhý nejstarší hráč současné NHL, je v Devils legendou a držitelem řady klubových rekordů. V roce 1994 jej však přitom draftovali až jako 51. v pořadí.

Smutný konec? Nejspíše ano

Nyní však českému veteránovi končí smlouva a její prodloužení se jako úplně pravděpodobné nejeví. "Já opravdu nevím, jak to bude," řekl rodák z Třebíče webu NorhtJersey.com. "Generální manažer Ray Shero je opravdový profesionál, je na něm, jestli o mé služby bude mít zájem, jeho rozhodnutí musím akceptovat, ať už je jakékoliv,“ pravil.

Podle svých slov by však v barvách klubu svého srdce rád pokračoval. "Pokud se rozhodne pro přestavbu týmu, nebo jeho omlazení, pochopím to. Kdybychom se však domluvili a já zůstal, byl bych šťastný," zadoufal Eliáš.

Na definitivní verdikt o konci či pokračování si však musí hokejová veřejnost ještě počkat. Sám hráč naznačil, že chce v létě naplno trénovat a uvidí, jak bude tělo námahu zvládat. Rozhodně už totiž nechce odehrát podobný ročník, jako byl tento.

Na loučení Patrika Eliáše po posledním zápase sezony se můžete podívat zde:

Žezlo může převzít Zacha

"Žádný tým nechci už něčemu podobnému vystavit, to by nebylo fér. Uvidíme, co přinese budoucnost, vážně doufám, že to nebude znamenat konec, ale kdo ví?" řekl útočník.

Pomyslné žezlo tak možná předal jinému Čechovi. Mladou nastupující generaci totiž v Jersey symbolizuje zejména Pavel Zacha. "Jsem moc rád, že jsme si spolu mohli zahrát. Klubu jsem ho doporučil a myslím, že tady odvede bohaté služby," uvedl Eliáš po Zachově premiéře (více čtěte zde).

Mimo NHL se stal Eliáš dvakrát vítězem Zlaté hokejky. S reprezentací pak vybojoval tři bronzové medaile, dva na mistrovství světa a jeden z olympiády v Turíně 2006. V tomtéž roce se stal vyslancem dobré vůle Českého výboru při UNICEF. Je ženatý s bývalou televizní moderátorkou Petrou Volákovou, se kterou má dvě děti.

reklama