reklama

Jihočeští patrioti bojují o návrat Motoru. Nejsou tu jen hlavou, ale i srdcem, říká trenér Jelínek

Mariana Jelínka odvolali loni v prosinci z Mladé Boleslavi, nové působiště našel čtyřiapadesátiletý trenér v Českých Budějovicích. Motor má po letech vrátit do extraligy. Mariana Jelínka odvolali loni v prosinci z Mladé Boleslavi, nové působiště našel čtyřiapadesátiletý trenér v Českých Budějovicích. Motor má po letech vrátit do extraligy. autor: ČTK
Marian Jelínek nahradil v Českých Budějovicích v polovině října odvolaného Antonína Stavjaňu a nedostal menší úkol než vrátit Motor zpět do hokejové extraligy. K ruce má mužstvo s mistry světa, vítězem KHL nebo dvojnásobným juniorským šampionem. To ještě úspěch ve specifické WSM lize nezajišťuje, ale zkušený trenér vnímá přístup hráčů a hokejového prostředí v rodném Jihočeském kraji pozitivně. Proto také nabídku přijal.

České Budějovice - V kabině Motoru se znovu sešli parťáci, kteří zde s hokejem v 90. letech začínali a ještě donedávna úspěšně reprezentovali české barvy. Filip Novák se pyšní titulem mistra světa a dvěma Gagarinovými poháry, Zdeněk Kutlák má ze světových šampionátů dvě medaile, Václav Nedorost dvě zlata z juniorů. Všichni tři si zahráli v NHL.

Motor získal hvězdnou posilu. Mistr světa Vampola chce Českým Budějovicím znovu pomoci k postupu Motor získal hvězdnou posilu. Mistr světa Vampola chce Českým Budějovicím znovu pomoci k postupu Čtěte zde

Na druhou nejvyšší soutěž slušné, řeknete si. Ale ani takové veličiny nemusí stačit. V říjnu odvolalo budějovické vedení kouče Antonína Stavjaňu, přestože byl s týmem v lize třetí, a angažovalo Mariana Jelínka, který naposledy před rokem spolu s Františkem Výborným vedl Mladou Boleslav. Ambice jsou totiž vysoko nad třetím místem.

Jelínek brzy sáhl po dalším mistru světa Petru Vampolovi, jenž zvažoval konec kariéry, a ze druhé německé ligy si vytáhl Michala Bártu. Výsledky se pomalu začínají dostavovat. Motor v neděli vyhrál na ledě vedoucích Karlových Varů 3:2 a přeskočil druhé Kladno, svého dnešního soupeře.

Návrat mezi elitu po pěti letech je pro hokejové nadšence z jižních Čech toužebným přáním. Na žádném domácím utkání Motoru letos nebylo méně než pět tisíc diváků. Poslední duely proti Vsetínu a Ústí fanoušci vyprodali a užili si drtivá vítězství. Na Rytíře se očekává plný dům znovu. A těší se i kouč Marian Jelínek.

Jak jste po měsíci v Českých Budějovicích spokojen? 

To je těžká otázka, protože největší hodnocení přichází vždy až po sezoně. Ale zatím to jde, řekl bych střídavě oblačno. Jsou věci, které se daří podle představ, a věci, které se ještě nedaří. Ale věřím, že se vylepší a naše výkony budou stoupat.

Co se už podařilo zlepšit?

Týmovost. Hráči pochopili, že nejlepším hráčem světa je tým. Máme tady úžasné individuality, ale to vám dobrý tým nevytvoří. Kluci si to uvědomili, cením si toho. Měníme herní projev, z defenzivního přecházíme na agresivní. Obzvlášť doma chceme hrát aktivně, potěšit diváky a donutit soupeře k chybám. Zároveň jsem velmi potěšen strukturou klubu. Lidé, kteří tady pracují, se opravdu snaží udělat pro áčko nejlepší podmínky.

Hradec otočil zápas ve Vítkovicích, Plzeň přestřílela Kometu. Zlín v Praze oloupil Spartu Hradec otočil zápas ve Vítkovicích, Plzeň přestřílela Kometu. Zlín v Praze oloupil Spartu Čtěte zde

Do WSM ligy jste se vrátil po třech letech. Co říkáte na její úroveň?

Je to samozřejmě velký skok. Musím předeslat, že zatím nevidím ani jedno mužstvo, které by bylo konkurenceschopné v extralize.

Jsou v této soutěži pokročilejší třicátníci jako Kutlák, Novák, Vampola nebo Nedorost stále nadstandardními hráči?

Jednoznačně. V celém českém hokeji jsou starší hráči stále nadstandardní. Stačí se podívat do extraligy, kde hrají velmi důstojnou roli hráči kolem čtyřiceti let, například Bednář. To samé je v první lize, která je možná nepříjemnější v tom ohledu, že je tady méně hokejovosti, více faulů holí a "wrestlingových" věcí. Pro hráče, jakými jsou Kutlák, Vampola nebo Nedorost, je to velmi obtížná soutěž. Hokejisté, kteří třeba nikdy nehráli extraligu, proti nim mají speciální motivaci. Najednou hrají proti mistrovi světa, chtějí mu zahrát do těla, obsadit ho. Nadaní hokejisté tady mají nelehkou úlohu.

Musí být obrovským lákadlem pro fanoušky, když se v prvoligovém týmu sejdou mistři světa, ať už v dospělé, nebo juniorské kategorii, trojnásobný mistr extraligy a dvojnásobný vítěz KHL…

Samozřejmě. Je to naše síla, za kterou jsem opravdu rád. Cením si toho, že tady ti kluci jsou, protože mohli jít jinam, ale zůstali. Přesně tohle potřebujeme. Že tady hráč není jen hlavou, ale i srdcem.

Překvapují vás budějovičtí fanoušci? Proti Vsetínu i Ústí nad Labem vyprodali Budvar arénu…

Byl to jeden z impulzů, proč jsem sem šel. Jednak jsem Jihočech, jednak vnímám, že to, co tady je, může leckterý extraligový klub závidět. Samozřejmě s tím přichází větší zodpovědnost, což může být svazující. Ale lidé jsou tu fantastičtí. Jsou trpěliví, chtějí se bavit hokejem a je nádherné, když se hala zaplní. Na konci zápasu si můžete zařvat, oslavit vítězství s fanoušky. Proto tu práci vlastně děláte.

KHL utahuje šrouby. Do roku 2020 vyhodí pět klubů, nové mají být z Koreje či Uzbekistánu KHL utahuje šrouby. Do roku 2020 vyhodí pět klubů, nové mají být z Koreje či Uzbekistánu Čtěte zde

Vy pocházíte z Krumlova, spousta hráčů přímo z Budějovic. Takový "patriotismus" se dnes často nevidí, že?

Nemám rád takové věty, že je někdo třeba kovaný sparťan. Pak zacinkají peníze a je z něj slávista. Já mám rád svou práci a dostal jsem možnost ji plnit blízko svého rodiště. To je krásná symbióza. Je výjimečné, když se snoubí něco, co máte rádi z pracovního i osobního hlediska. Proto jsem nabídku rád přijal.

Chtěl jsem tím říct, že Motor je v tomto vzácným úkazem. Skutečně se mu daří doplňovat mužstvo hlavně hráči z jižních Čech…

Ano, to je úžasné a chci na tom stavět. Na určité hrdosti nebo vazbách, které tady kluci mají, ať už na tribuně, nebo ve městě, když jdou po ulici a lidi je poznávají. Pokud to nepřejde do nějaké arogance, tak je to opravdu životaschopné. Musíme hlídat, aby si tady někdo nehrál na zástupce Boha na zemi. Je to plusové, ale hokejisté se nesmí povyšovat nad ostatní.

V pondělí jste zvládli důležité utkání v Karlových Varech, teďmáte doma Kladno. Jsou to vaši největší soupeři v boji o baráž?

Asi to tak vypadá. Ještě jsem všechny soupeře neviděl, teď budu dojíždět první kolo. Ale papírově to tak vypadá, možná ještě se Slavií. Na druhou stranu ta liga je taková zvláštní, sestavy se hodně mění podle spolupráce s extraligou. Padnete na Litoměřice, kde je pět hráčů z Plzně, příště tam není nikdo. V tomhle je ta soutěž sportovně… nechci říct nespravedlivá, ale nevyrovnaná. Nevíme, kdo ještě může vyplavat. Možná Vsetín nakoupí nějaké hráče, projde do play-off třeba z osmého místa a bude nepříjemným soupeřem. Ještě je hrozně moc času na tyhle predikce.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde
reklama