VIDEO Jordán se trefil po parádní individuální akci, skóroval i Vrbata

Aktualizováno 22. 2. 2016 8:23
Podívejte se na krásný gól Michala Jordána. Ten se letos trefil vůbec poprvé. | Video: Youtube

New York - Útočník Radim Vrbata ukončil v NHL po 14 zápasech své střelecké trápení a dvanáctým gólem v sezoně přispěl k výhře Vancouveru nad Coloradem 5:1. Svůj první gól v sezoně a třetí v NHL vstřelil obránce Michal Jordán, jeho Carolina ale podlehla Tampě 2:4.

Vancouver měl před utkáním s Coloradem na kontě čtyři porážky v řadě, všechny se shodným skóre 2:5. V neděli však Canucks dokázali udržet útočníky soupeře na uzdě. Výrazně se o to zasloužil brankář Ryan Miller, který pochytal 37 střel. O čisté konto přišel až 42 sekund před koncem.

Základ k úspěchu položili v první třetině Adam Craknell a Jannik Hansen, Vrbata se prosadil pět sekund před vypršením druhé třetiny, když v přesilovce zvyšoval na 3:0. V polovině poslední dvacetiminutovky pak navýšili skóre znovu Hansen a Chris Tanev. Dalším z hlavních strůjců vítězství byl Henrik Sedin, který si připsal čtyři asistence.

Jordán ukázal zručnost

Michal Jordán v duelu s Tampou ukázal, že umí nejen bránit. Ve 33. minutě v útočném pásmu předvedl nádhernou samostatnou akci, při níž oklamal obranu soupeře v čele s gólmanem Benem Bishopem. Nejprve naznačil střelu, pak udělal kličku jednomu z útočníků, zajel až k zadnímu mantinelu, bleskově obkroužil branku a odtud kotouč zasunul do odkryté klece.

Český bek tak vyrovnal na 2:2, jenže na body to nestačilo - šest minut před koncem rozhodl o výhře hostů v přesilové hře Steven Stamkos, triumf pak pečetil trefou do prázdné branky při power play Ryan Callahan. Po jedné asistenci zaznamenali v dresu Lightning Andrej Šustr a Ondřej Palát.

Jordán se na začátku sezony nevešel do sestavy a 23 zápasů proseděl jen jako divák, nyní je ale platným členem mužstva. "Podává dobré výkony, zaslouží si pochvalu," prohlásil trenér Bill Peters. "Využil příležitosti a vybojoval si stabilní místo."

Chicago schytalo debakl

Jiný český obránce Michal Rozsíval nedohrál další ze série utkání pod širým nebem, v němž jeho Chicago utrpělo debakl 1:6 v Minnesotě. Ve 36. minutě v útočném pásmu trefil loktem útočníka Jasona Zuckera, a přestože nešlo o žádný zákeřný nebo agresivní zákrok, byl vyloučen do konce utkání.

Před více než padesáti tísícovou návštěvou na stadionu v Minneapolis, kde hraje univerzitní celek amerického fotbalu, měli domácí zápas od začátku pod kontrolou. Po sedmi minutách vedli 2:0, v polovině utkání už 4:0.

Minnesota tak vybojovala premiérové vítězství na domácím ledě v novém roce - po sérii osmi porážek. Naposledy se hráči Wild radovali z výhry před vlastními fanoušky den před Štědrým dnem.

Mužstvu očividně prospěla výměna trenéra Mika Yea, jehož v polovině února nahradil John Torchetti. Od té doby Minnesota vyhrála všechny čtyři zápasy. "Je to zásluha hráčů, ne moje," uvedl Torchetti, který jako první koučem v historii NHL prožil debut v domácím utkání při venkovním zápase. "Nejdůležitější v hokeji je, co děláte, když nemáte puk. A to se snažím hráčům vštípit do hlavy. Musíte pořád tlačit na soupeře, aby vám kotouč odevzdal a pak se snažit využít šance," prohlásil.

Nejlepší forma? Anaheim

Aktuálně nejlepší formou v lize se může chlubit Anaheim, který porazil Calgary 5:2 a prodloužil vítěznou sérii na pět zápasů. Ducks potvrdili, že se jim proti Flames dlouhodobě daří, když na domácím ledě vyhráli 22. vzájemný souboj v základní části v řadě. Naposledy Calgary uspělo v Anaheimu v roce 2004.

Jediný gól viděli fanoušci v newyorské Madison Square Garden, kde domácí Rangers udolali Detroit 1:0 v prodloužení. Zápas rozhodl v 62. minutě obránce Kevin Klein. V brance Red Wings tentokrát dostal příležitost Jimmy Howard místo Petra Mrázka a na zisku bodu měl lví podíl, když pochytal 29 střel. V 55. minutě zneškodnil i trestné střílení.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

Výsledky NHL:

Buffalo - Pittsburgh 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)

Branky: 14. a 60. Bogosian, 49. Gionta - 10. Hornqvist, 26. Wilson, 38. Kessel, 48. Cullen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Bogosian (Buffalo), 3. Kessel (Pittsburgh).

Minnesota - Chicago 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky: 4. Dumba, 8. Vanek, 23. Niederreiter, 31. Pominville, 43. Carter, 54. Haula - 53. P. Kane. Střely na branku: 32:32. Diváci: 50.426 (hráno pod širým nebem). Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Carter, 3. Pominville (všichni Minnesota).

Vancouver - Colorado 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Branky: 19. a 50. Hansen, 9. Cracknell, 40. Vrbata, 52. Tanev - 60. Duchene. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.431. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hansen, 3. H. Sedin (všichni Vancouver).

Carolina - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 12. Nordström, 33. Jordán - 29. a 60. Callahan (na druhou Palát), 25. Brown (Šustr), 55. Stamkos. Střely na branku: 31:18. Diváci: 10.422. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa), 2. Nordström, 3. Jordán (oba Carolina).

Anaheim - Calgary 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 27. a 45. Kesler, 16. Maroon, 41. Getzlaf, 55. Bieksa - 29. Giordano (Hudler), 60. Backlund. Střely na branku: 33:24. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Getzlaf, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).

NY Rangers - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka: 62. Klein. Střely na branku: 30:22. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Howard (Detroit), 3. Klein (Rangers).