reklama

Junioři odpálili kritiky. Střílejí góly a rozhodují zápasy

Pavel Zacha z Liberce je nejmladším hokejistou v extralize. Gól vstřelil v premiérovém startu proti Třinci. Ve svém prvním střídání, v čase 0:44. Pavel Zacha z Liberce je nejmladším hokejistou v extralize. Gól vstřelil v premiérovém startu proti Třinci. Ve svém prvním střídání, v čase 0:44. autor: ČTK
Nové pravidlo o povinném nasazování juniorů slaví po prvních sedmi kolech v extralize úspěch. Mladíci jdou proti kritikům: Hrají dobře, dávají góly a rozhodují zápasy.

Praha - V létě kolem toho bylo v extralize docela dusno. Řada trenérů a klubů protestovala proti novému pravidlu o povinném nasazování juniorů. Talentovaní hokejisté z Čech na nejvyšší soutěž podle nich neměli. Ale jak si vedou ve skutečnosti? Výborně! Řada z nich dokonce na začátku sezony rozhoduje důležité zápasy.

Není přitom třeba dlouho hledat. Stačí se podívat na zápasy posledního kola. Osmnáctiletý Ondřej Kaše vystřelil gólem tři body Chomutovu ve Vítkovicích, stejně starý Marek Růžička zase trefou zajistil vítězství třineckým Ocelářům. Kdo ví, jestli by nebýt nového pravidla oba vůbec byli na ledě.

Kaše a Růžička nejsou jediní. Daří se i dalším

"Tady je vidět, že některé reakce klubů byly hysterické. Ještě jsme nevyhráli, na hodnocení je brzo, ale první zápasy ukázaly, že i takoví kluci se mohou prosadit," říká nadšeně trenér juniorské reprezentace Miroslav Přerost, když počínání mladíku v nejlepší české soutěži sleduje.

Tihle dva, Kaše s Růžičkou, z talentovaných hráčů v Česku momentálně vyčnívají nejvíce. Oběma je teprve 18 let, loni hráli ještě v dorostu a teď září ve svých klubech za muže. Oba už vstřelili dvě branky a na jednu nahráli.

Nejsou to ale jediní junioři, kterým se díky novému pravidlu otevřela cesta do extraligy a teď se jim daří.

Je to prolomení ledu. Výmluvy nejsou na místě

Ještě o rok mladší Pavel Jenyš vstřelil už dva góly za Brno, o šestnáctiletém supertalentu Pavlovi Zachovi z Liberce se toho psalo taky hodně. Jakub Štencel sice kanadský bod nemá žádný, v děravé obraně Vítkovic se ale v jeho statistikách blýskají dva kladné body v hodnocení účasti na ledě - i tohle něco znamená. Prostor dostává i Dominik Simon v nabitém kádru Sparty, který svým gólem v neděli nastartoval obrat proti Kladnu.

"Doufám, že tohle stačí k prolomení ledů a těch výmluv ze strany trenérů a klubů, že na to junioři nemají a nejsou kvalitně trénování. Teď tyhle výmluvy nejsou na místě," těší Přerosta.

Po úvodních sedmi kolech si extraligu vyzkoušelo už dvacet hráčů juniorského věku. To je něco, z čeho trenéři mládežnických výběrů nikdy předtím vycházet nemohli.

"Každý rok se potkáváme s reprezentacemi Švédska, Finska i Ruska. Všechny tyhle týmy hráče ze svých nejvyšších soutěží mají, jen my až do letošní sezony ne. Podívejte třeba na Rusko. Přijeli sem s jedenácti kluky, kteří stabilně nastupují v KHL. Ta je přece kvalitou ještě mnohem výš než extraliga a my je dvakrát porazili. Tak mi opravdu nejde do hlavy, proč tihle naši junioři nejvyšší soutěž ještě loni hrát nemohli," nabízí Přerost srovnání.

Extraligu hraje šest talentů na úrovni Hertla

"Když se na to podíváme teď v souvislosti s minulou sezonou, hrál extraligu stabilně z juniorů jen Tomáš Hertl. Dnes máme díky pravidlu v soutěži pět až šest takových hráčů na jeho úrovni, kteří mají v týmu dobrou pozici, sbírají body a jejich ice time se blíží deseti minutám na zápas. To je slušná porce, já jsem spokojený."

A že je srovnání s Tomášem Hertlem, který uspěl na kempu San Jose a zahraje si už tento týden NHL přehnané? Podle Přerosta vůbec ne.

"Tomáše jsem trénoval od jeho šestnácti let. On nebyl nikdy větším talentem než tihle hráči, ale byl pracovitý a dostal příležitost. Tihle kluci teď mají stejné předpoklady jako on. Musí na sobě ale pracovat, nesmí přijít zranění a musí to ustát psychicky. Za dva roky z nich nového Hertla klidně můžeme mít," míní trenér Přerost.

Sám ale upozorňuje, že ani tenhle pokrok výsledky juniorů nezlepší hned. "Teď v lednu na mistrovství světa to vliv nebude mít ještě určitě. Za prvé ročník 1994 není moc silný, za druhé proto, že je šampionát už za dva měsíce a kluci do té doby stihnou odehrát možná dvacet zápasů. To žádný extrémní nárůst výkonnosti nepřinese," říká.

"Tohle pravidlo je nyní hlavně o hráčích do osmnácti let. Jestli budou tihle kluci hrát extraligu stabilně, za takové dva tři roky to bude znát hodně. Budou to zkušení hokejisté s velkým sebevědomím."

Junioři, kterým se v extralize daří:

Jméno Ročník Tým Z G A +/- Čas na ledě P
Ondřej Kaše 1995 Chomutov 7 2 1 0 8:33 Ú
Marek Růžička 1995 Třinec  7 2 1 4 6:33 Ú
Pavel Jenyš 1996 Kometa 7 2 0 -1 7:01 Ú
Pavel Zacha 1997 Liberec 7 1 1 -1 8:13 Ú
Dominik Simon 1994 Sparta 7 1 0 0 9:43 Ú
Karel Plášil 1994 Hradec 7 1 0 0 4:01 O
Libor Šulák 1994 Chomutov 7 0 1 0 13:55 O
David Kämpf 1995 Chomutov 7 0 1 -2 10:35 Ú
Jan Štencel 1995 Vítkovice 6 0 0 2 12:51 O
reklama