reklama

Rebelie v extralize, do disciplinárky se tvrdě opřely i Vary

Disciplinárka je proti rabiátům jako je Ryan Hollweg nebo Radek Duda zaujatá, tvrdí Plzeň a Karlovy Vary Disciplinárka je proti rabiátům jako je Ryan Hollweg nebo Radek Duda zaujatá, tvrdí Plzeň a Karlovy Vary autor: ČTK
Generální manažer Karlových Varů Miroslav Vaněk pro Aktuálně.cz otevřeně kritizuje disciplinární komisi hokejové extraligy. Rozčílil ho pětizápasový trest pro kapitána Energie Radka Dudu.

Praha -  Situace v hokejové extralize začíná být napjatá. Dusno mezi kluby a vedením soutěže začínají dělat vysoké tresty, které disciplinární komise v čele s Karlem Holým od začátku sezony uděluje.

Minulý týden se rozčilovala Plzeň v případě Ryana Hollwega, teď trpělivost došla i Karlovým Varům v otázce včerejšího trestu pro Radka Dudu.

Generální manažer Energie Miroslav Vaněk jej pro Aktuálně.cz označil za neúměrně vysoký a nebál se dál otevřeně kritizovat výsledky komise, která prý úmyslně zasahuje do atraktivity hokeje. Karlovy Vary teď hodlají za Dudu dál bojovat a proti trestu na pět zápasů se odvolají.

Dudovi byla zastavena činnost za incident z nedělního utkání, ve kterém tři vteřiny před koncem vítězného zápasu se Slavii krosčekem poslal k ledu  Pavla Klhůfka.

Celý zákrok si můžete znovu připomenout ZDE.

Naštvaný Vaněk: Absolutně nechápu, jak na to přišli

I mezi fanoušky na sociálních sítích se názory různí. Jedni jej považují za klasický krosček, jakých je v každém utkání viděno několik, jiní odsuzují Dudu hlavně za to, že do konce vítězného zápasu zbývalo Karlovým Varům pár vteřin a nájezd do Klhůfka vůbec nic nevyřešil.

„Já se na to díval asi dvacetkrát a absolutně nechápu, jak disciplinární komise k tak vysokému číslu přišla. Je pro mě naprosto nepochopitelné. Jestli budeme za tohle dávat pět zápasů, tak nechápu, jak budeme trestat opravdu vážné fauly. To budeme dávat tresty na třicet zápasů?“ rozčiluje se pro Aktuálně.cz generální ředitel Vaněk.

Jenže Holý má jasno. „Zákrok byl veden na protihráče, který byl v držení kotouče a atak neočekával. Při zákroku držel Duda hůl v obou rukách a protihráče zasáhl úmyslným krosčekem do zad, takže soupeř ztratil stabilitu a úderem hlavou o tvrzené sklo si přivodil krvavé zranění,“ zdůvodňuje Holý.

Straka hájil Hollwega

I tady se však názory fanoušků dělí. Část s ním souhlasí, druzí kroutí hlavou nad tím, jak je možné, že hráč v držení kotouče neočekává atak soupeře, a začínají mít pocit, že se z hokeje v extralize stává bezkontaktní sport.

Pokud Vaněk proti tomu neuspěje s odvoláním, může celou záležitost podstoupit dál až k výkonnému výboru hokejového svazu.

Tomu už přitom leží na stole stížnost Plzně, která se proti disciplinární komisi ostře ohradila minulý týden. Majitel klubu Martin Straka vyrazil na svazovou půdu osobně, aby hájil zájmy Ryana Hollwega. Ten chtěl podle Holého úmyslně trefit kolenem Tomáše Vlasáka a klidně mu sporným zákrokem mohl ukončit kariéru. Dostal za to exemplární trest na deset zápasů.

„Jsem přesvědčený o tom, že trest udělený Hollwegovi je nepřiměřený, pro hráče cíleně likvidační a zcela zaujatý,“ prohlásil Martin Straka na klubovém webu.

„Kdyby to nebyl Duda, disciplinárka ani nejedná“

A právě tady si jsou oba výše zmíněné případy tak podobné. Jak v případě Ryana Hollwega, tak v případě Radka Dudy totiž disciplinární komise při udělení trestů vycházela také ze zlé minulosti obou útočníků a právě jejich recidiva přispěla k tak vysokým trestům.

Jenže Vaněk z Karlových Varů takový argument nehodlá přijmout a shoduje se s Martinem Strakou. I podle Vaňka je disciplinární komise vůči bývalým recidivistům doslova zaujatá.

„Kdyby úplně stejný zákrok udělal někdo jiný, disciplinárka by k tomu ani nezasedla. Ale že je to Duda, dostane pět západů. Tresty nejsou podle skutku, ale jména. Pro mě tím disciplinárka ztrácí nadhled i nezávislost,“ říká Vaněk.

Řezníček hájí Holého

Dění opatrně sleduje i šéf hokejové extraligy Josef Řezníček, který se klaní na stranu Holého komise.

„Máme odehraných sedm kol a trestů je opravdu hodně, opakují se však především u hráčů, kteří mají recidivu z minulosti. Kluby s tím možná mohou mít problémy, ale sazebník trestů je během utkání i v řádech disciplinární komise jasně daný. Samozřejmě chceme vidět všechny hráče na ledě hrát, ale musíme pamatovat i na zdraví ostatních,“ říká.

„Já doufám, že se to všechno uklidní a že je to jen taková perioda. Hráči by k sobě měli mít vztah a úctu a to mi tady zatím letos chybí,“ dodává Řezníček svůj názor na to, proč je letos trestů v extralize tolik.

Tresty snižují popularitu

„Já mám z toho takový pocit, že se disciplinárka až příliš vměšuje do hokejového dění a zasahuje do popularity sportu. Hovořím tady jen za Karlovy Vary, ale vůbec se mi to nelíbí. Tresty jsou přemrštěné a nesmyslné. A ochuzují tím především fanoušky, protože ti chtějí vidět hráče na ledě,“ kontruje však Vaněk z Karlových Varů a okamžitě vyjmenovává důvody, které ho k odvolání vedly.

Ten zákrok vůbec nepovažuji za tak ostrý, aby byl tak nesmyslně potrestán. Trest udělený v zápase považuji za dostatečný. A nejvíce mi vadí, že disciplinárka vůbec netrestá podle skutku, ale podle jména,“ říká.

V extralize je odehráno zatím sedm kol a disciplinární komise dodatečně zastavila hráčům činnost už v šesti případech.

Naposledy Holý trestal včera večer a opět známé recidivisty. Litvínovský Michal Trávníček dostal za útok do oblasti hlavy a krku Tomáše Žižky stop na pět zápasů a plzeňský Michal Dvořák si za faul kolenem na hradeckého Tomáše Pospíšila nezahraje příští tři extraligové duely.

reklama