reklama

Češi výhrou na Channel One Cupu šokovali. Nové tváře dál bodují

Radulov úřadoval pěstmi, ale smáli se Češi. Takhle vyhráli Channel One Cup Nejdřív blamáž, poté jízda. Podívejte se na českou jízdu hokejovým Channel One Cupem. Foto: Reuters
Čeští hokejisté byli po sérii omluvenek největšími outsidery Channel One Cupu, ale nakonec turnaj nečekaně vyhráli. Víkend v Rusku nabídl řadu překvapení.

KomentářČeští hokejisté teprve podruhé za dvanáct let vyhráli ruský Channel One Cup. Takřka tím šokovali, neboť před turnajem museli bez větších protestů přijmout nálepku outsiderů.

Trenér Vladimír Vůjtek chtěl na svou premiéru před vlastním publikem přichystat skvadru budící respekt, jenže přišlo příliš mnoho zdravotních omluvenek (někteří hráči však v klubu nastoupili). Sobotka, Krajíček, Kvapil, Červenka, Salák, Kubalík…

Po smutném výčtu nastal čas improvizace. Reprezentovat přispěchal třeba brankář Pavel Francouz, o jehož kvalitách není pochyb, ale rovněž neznámé ofenzivní duo z Boleslavi – 24letý Richard Jarůšek a 30letý Tomáš Urban. Oba si ještě v nedávné minulosti "užívali" starty v druhé nejvyšší soutěži.

Ve čtvrtek najednou v národním dresu hráli proti Finsku, přičemž s prohrou 0:3 po chabém týmovém výkonu nic nezmohli. Zaplněná O2 arena v Praze mohla očekávanému představení tleskat jen ironicky.

Češi porazili soky "z jiného soudku"

To horší však mělo teprve přijít. Finové sice vyrukovali se zkušenějším mužstvem, ale přeci jen vzali čtyři nováčky. Švédové a Rusové, kteří čekali v Moskvě, nepřipustili ani náznak experimentu.

Skandinávci představili jediného nováčka a hned 13 hráčů se zkušenostmi z mistrovství světa. Domácí sborná na zelenáče nemyslela vůbec. Vsadila na ostřílené borce, mezi nimiž se těžko hledal hokejista, který na světovém šampionátu nehrál.

Vůjtek, jenž nakonec dohlížel na tři nováčky, měl k dispozici jen pět hokejistů se zkušenostmi z velkých mezinárodních akcí.

Přesto proti Švédům slavil výhru 3:1. Ještě překvapivější bylo, že se neurodila ze štěstěny, ale hry plné pohybu a výtečné obranné práce. Po dlouhé době šlo říct: "Češi Švédsko přehráli." Brankář Francouz jako by tomu v pozápasovém povídání s novináři nemohl uvěřit: "Možná jsme z toho sami byli zaskočeni, jak dobře jsme hráli."

V takovém případě museli reprezentanti žasnout také v neděli, kdy po obdobném výkonu porazili domácí Rusy 4:2 a díky výpomoci Švédů zcela nečekaně ovládli Channel One Cup.

Mimochodem, poslední gól nadělil sborné boleslavský Jarůšek, který ještě loni odehrál třetinu sezony v první lize. Ilja Kovalčuk a spol. potupně odjížděli z ledu. Rusko doma nakonec skončilo poslední. Když se to stalo naposledy, Češi duchem stále slavili zlaté Nagano. Ano, psal se rok 1998.

Oželí fanoušci Červenku a spol.?

"Tyto zápasy v Moskvě byly možná až nad možnostmi toho týmu," prohlásil Vladimír Vůjtek po turnaji a chválil nováčky.

Ti ukázali, že pozvánka do reprezentace není přínosem jen pro ně, ale i pro národní tým, v němž roste konkurence. A nejde pouze o nováčky z minulého týdne. Teprve druhého turnaje se dočkal třeba Dominik Furch, shodou okolností nejvytíženější český brankář letošního seriálu. Ostudu rozhodně nedělá. Zatím drží lepší úspěšnost zákroků než Jakub Kovář v posledních dvou sezonách.

Pozitivní příliv nových tváří v reprezentaci, které se můžou předvést, s sebou však nese i jistá negativa…

Kouč Vůjtek uvidí některé z tradičních opor mužstva nejdříve tři měsíce před startem mistrovství světa v Rusku. Nejspíš nejásají ani někteří fanoušci, kteří ve čtvrtek nemohli z hlediště O2 areny povzbuzovat Sobotku, Saláka nebo Červenku.

Možná by ale změnili pohled, kdyby zažili víkendové představení Čechů v Moskvě. Ale třeba jim stačily záběry z televize.

reklama