Kanaďané rozstříleli Maďary sedmi góly, dvě výhry mají i Slováci a Finsko

Aktualizováno 8. 5. 2016 21:34
Kanaďané rozstříleli Maďary 7:1 a vévodí petrohradské skupině B mistrovství světa. Maďaři si připsali druhou porážku na turnaji.
Radost hokejistů Kanady
Radost hokejistů Kanady | Foto: Reuters

Petrohrad - Slovenští hokejisté zvládli na MS v hokeji i svůj druhý zápas. Svěřenci kouče Zdeno Cígera si po Maďarech přesvědčivě poradili také s Francií, kterou přehráli poměrem 5:1. Po úvodním víkendu tak mají plných šest bodů, stejně jako Kanada a Finsko.

Kanaďané tentokrát na světovém šampionátu rozstříleli Maďary 7:1. Na vysokém vítězství se podílelo sedm kanadských střelců. Jedinou branku Maďarů vstřelil ještě v první třetině Bartalis. V součtu s loňským šampionátem si Kanada připsala dvanáctou výhru za sebou.

Ve třetím nedělním utkání petrohradské skupiny B si Finsko poradilo s Německem výsledkem 5:1 a stejně jako Kanada a Slovensko má šest bodů za dvě vítězství.

Slováci prohrávali už ve druhé minutě

Slovensko nevstoupilo do utkání dobře, brankář Hudáček, který dostal dnes přednost před Konrádem, musel lovit puk ze své sítě už ve druhé minutě. Slováci zaspali ve středním pásmu a Perret zakončil svůj únik přesnou střelou. Tým trenéra Cígera ale dokázal rychle nepříznivé skóre vyrovnat. Libor Hudáček posunul puk na Sekeru, který ranou bez přípravy prostřelil Hueta.

Slovensko bylo po vyrovnávací brance lepším celkem a při hře 4 na 4 vstřelilo v 16. minutě vedoucí branku. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu vypálil z pravého kruhu Graňák a trefil se přesně do odkrytého prostoru branky.

Prostřední dějství nabídlo hokej nahoru – dolů a vypadalo to, že tahle hra by mohla Francii více vyhovovat. Július Hudáček musel po rychlých akcích soupeře řešit dvě složitější situace, situaci ale ustál.

Po dlouhé pasáži, která měla rychlý spád, se ale Francouzi dopustili nedovoleného zákroku a Slovensko tento faul soupeře dokázalo potrestat. Po dlouhém obléhání pásma se nakonec prosadil Bakoš, který se dobře zorientoval před brankou a z otočky poslal puk pod vyrážečku Hueta. To ale nebylo vše, přesně za minutu zakončil svou akci kličkou do forhendu čtvrtou brankou Libor Hudáček.

V brance Francie se na začátku závěrečné třetiny objevil místo Hueta náhradník Hardy, Slováci už ale nedopustili žádné komplikace a nakonec si proti outsiderovi i dobře zastříleli.

Výhru po krásné souhře uzavřel před koncem zápasu pátým gólem Jaroš, který po finální přihrávce Videdenského zakončil rychlý kontr do odkryté brány. Slovensko zvítězilo i v dalším utkání a v tabulce skupiny B má po dvou odehraných zápasech 6 bodů.

Matheson pochválil Maďary za první třetinu

Kanaďané na konci šesté minuty využili hned svou první přesilovku zásluhou přesné rány Scheifeleho z mezikruží po rychlé kombinaci a nahrávce od Stonea. V polovině úvodní třetiny nachystal Hall snadný gól pro Perryho, jenž z pár centimetrů doklepl puk za brankovou čáru. Bartalis sice v 19. minutě snížil, když ranou z kruhu pro vhazování zaskočil Pickarda, ale to bylo ze strany snaživých Maďarů vše.

"Hráli v první třetině skutečně dobře. Zachytávali nás ve středním pásmu, čekali na nás a nutili nás hrát přes střed hřiště," řekl obránce vítězů Michael Matheson. "Během druhé třetiny jsme vše napravili a dokázali využít příležitosti, které jsme si vypracovali," dodal Matheson.

Zámořský favorit zkraje druhé části čelil dalším dvěma velkým šancím, ale pak alespoň na chvíli přepnul z tréninkového tempa do zápasového a mezi 28. a 33. minutou posunul skóre k výraznému vedení 6:1. Postupně se trefili Stone, Marchand, Brassard a Matheson, jenž vyhnal z branky Hetényiho, kterého nahradil Vay.

"Naše speciální formace se sehrávají a stále se zlepšují. Zlepšujeme se také v obranné práci. I když to z naší strany nebylo po celý zápas ani na chvíli dokonalé, zlepšujeme se a jsem spokojený s tím, jak na tom v tuto chvíli jsme," prohlásil hvězdný kanadský útočník Taylor Hall.

Ve 45. minutě přidal sedmou trefu Hall, pak už se zápas v poklidu dohrával bez větších šancí a zajímavých momentů.

Maďaři dali Kanadě gól po 78 letech

"Musíme se alespoň o trošku zlepšovat s každým utkáním a s každou třetinou. Myslím, že se nám to ve druhé i třetí třetině povedlo naplnit," uvedl kapitán Kanaďanů Corey Perry.

Maďary může těšit alespoň to, že favoritovi dali gól. Po dlouhých 78 letech. Od remízy 1:1 v roce 1938 se oba celky na MS utkaly jen ve Švýcarsku před sedmi lety, kdy Kanada deklasovala Maďary 9:0. "Nechci se v hodnocení zaměřovat na výsledek. Není pro nás důležitý. Potěšil mě celkový výkon. Zejména v první třetině, kdy jsme hráli agresivně," uvedl kanadský šéf maďarské střídačky Rich Chernomaz.

Finy dovedl k výhře osmnáctiletý Laine

Finové úspěšně zvládli i druhé vystoupení v základní skupině B, když porazili Německo 5:1. Po Bělorusech tak i dnešního soka zdolali výrazným čtyřbrankovým rozdílem. Dva góly Seveřanů dal osmnáctiletý útočník Patrik Laine, jenž navrch přidal i asistenci.

Finové po vlastním prohřešku proti pravidlům otevřeli v sedmé minutě skóre ze zkrácené přesilovky, když se již potřetí na turnaji prosadil parádní ranou mladík Laine. Z kruhu pro vhazování nejprve zakončením bez přípravy minul branku, vzápětí dostal nabito znovu a opravným pokusem již zacílil přesně.

Talentovaný forvard, u něhož se předpokládá jedna z nejvyšších pozic na letošním draftu, pak v 10. minutě připravil v další přesilovce gólovou pozici pro Jokinena, ten však místo zakončení do odkryté branky ještě poslal puk na brankoviště Komarovovi a bylo to 2:0.

Finové s přehledem kontrolovali zápas a jejich pohodu zvýraznila ještě další trefa při nestandardním počtu hráčů na ledě. V polovině utkání byl na konci kombinace při hře čtyři na čtyři Aho a přidal třetí gól Finů. Když v 38. minutě po Pyöräläho přihrávce stačilo Koskirantovi nastavit čepel hole, aby překonal Pielmeiera, bylo o vítězi rozhodnuto.

Ještě před druhou přestávkou sice povedenou střelou z mezikruží pokazil Koskinenovi čisté konto Macek, ale poslední slovo měl tři vteřiny před závěrečnou sirénou v přesilovce opět Laine. Z úhlu se trefil přesně do horního rohu německé branky.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Petrohrad):

Maďarsko - Kanada 1:7 (1:2, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Bartalis - 6. Scheifele (Stone, McDavid), 11. Perry (Hall, Brassard), 28. Stone (Ceci, Reinhart), 30. Marchand (McDavid, Matheson), 32. Brassard (Tanev, Rielly), 33. Matheson (Hutton, Scheifele), 45. Hall (Matheson). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Öhlund - Malmqvist (oba Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 3825.

Maďarsko: Hetényi (33. Vay) - Wehrs, Dudás, Szirányi, Mestyán, Stipsicz, M. Vas, Garát - Sofron, Bartalis, Sebök - Erdély, Sarauer, Galló - Kovács, J. Vas, G. Nagy - Benk, K. Nagy, Magosi - Banham. Trenér: Rich Chernomaz.

Kanada: Pickard - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Matheson, Dumba, Hutton - Perry, Brassard, Hall - Stone, Scheifele, Domi - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Duchene, McDavid, Marchand - Reinhart. Trenér: Bill Peters.

Finsko - Německo 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Laine (Hietanen, Jokinen), 10. Komarov (Jokinen, Laine), 30. Aho (Mikael Granlund), 38. Koskiranta (Pyörälä, Komarov), 60. Laine (M. Koivu, Mikael Granlund) - 39. Macek (Draisaitl, Kahun). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (Rus.) - Kaderli (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:9, navíc Holzer (Německo) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4409.

Finsko: Koskinen - Kukkonen, Ohtamaa, Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Salmela - Pyörälä, Koskiranta, Komarov - Aho, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Trenér: Kari Jalonen.

Německo: Pielmeier - Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, Boyle, Akdag, Braun, Ankert - Fauser, M. Goc, Kahun - Macek, Schütz, Gogulla - Rieder, Draisaitl, Reimer - Kink, Hager, Seidenberg. Trenér: Marco Sturm.

Francie - Slovensko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Perret (Beron) - 4. Sekera (L. Hudáček, Viedenský), 14. Graňák (Dravecký, Lušňák), 35. Bakoš (Meszároš, Sersen), 36. L. Hudáček (Jurčo, Viedenský), 58. Jaroš (Viedenský, Jurčo). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Gebei (Maď.) - Lazarev (Rus.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3850.

Francie: Huet (41. Hardy) - Auvitu, Trabichet, Beron, Chakiachvili, Janil, Raux, Dieude-Fauvel - Fleury, Bellemare, Desrosiers - Y. Treille, Meunier, Perret - S. Treille, Bozon, Bertrand - Claireaux, T. Da Costa, Ritz. Trenér: Dave Henderson.

Slovensko: J. Hudáček - Sersen, Meszároš, Sekera, Marinčin, Mikuš, Graňák, Švarný, Jaroš - Daňo, Réway, Bakoš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Lušňák, Šťastný, Hrnka. Trenér: Zdeno Cíger.