Kanada opět končí ve čtvrtfinále. Švédové si zahrají derby

16. 5. 2013 23:10
Švédští hokejisté vyřadili po samostatných nájezdech Kanadu, a na rozdíl od loňského roku, kdy je ve čtvrtfinále vyřadili Češi, si zahrají o medaile. | Foto: Reuters

Stockholm - Kanadští hokejisté počtvrté za sebou skončili na mistrovství světa ve čtvrtfinále.

Tentokrát nestačili na domácí Švédy, jimž podlehli 2:3 po samostatných nájezdech. Ten rozhodující vstřelil Fredrik Petersson, který svůj "ruský blafák" proměnil, zatímco Jordan Eberle ve čtvrté sérii nájezdů trefil tyč.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Švédové si tak na rozdíl od loňského roku, kdy je ve čtvrtfinále vyřadili Češi, zahrají o medaile. Jejím soupeřem bude v sobotu od 19 hodin v severském derby Finsko, které v posledním klání obou zemí na MS ve finále MS zvítězilo 6:1.

Je tak jisté, že minimálně jeden z pořadatelů letošního šampionátu si tak zahraje ve finále.

Nejprve dominovali brankáři

Žádné gólové představení k vidění zprvu nebylo. Oba brankáří drželi své týmy. Největší šanci Landeskog, který v přečíslení netrefil odkrytou branku.

V 16. minutě Edler surově kolenem fauloval Erica staala, který s pochroumaným kolenem odešel do kabin. Edler ho ale následoval, protože dostal trest pět minut plus do konce utkání.

Javorové listy do konce třetiny přesilovku nevyužili, ale na začátku druhé části už ano. Stamkos před brankou tečoval nahození od modré a Kanada vedla 1:0

Švédové k brance také potřebovali početní výhodu. Té se dočkali až po druhé přestávce. Obránce pražského Lva Danielsson napřáhl ve 46. minutě od modré a propálil dosud neprůstřelného Smithe. A to nebylo všechno Giroux znovu oslabil Kanadu a Danielsson druhým gólem dokonal obrat.

Švédsko vedlo sotva minutu

Z vedení se ale neradovali téměř ani minutu. Právě Giroux odčinil předchozí oslabení vyrovnávací trefou po hrubce v rozehrávce Švédů.

Utkání šlo do prodloužení, ve kterém byli lepší Švédové, ale rozhodující branku nevstřelili. V nájezdech nejprve proměnili Ericsson a Eberle, ale po nich nikdo, vyrovnanou sérii tak musela rozklíčovat náhlá smrt.

Pettersson v ní ruským blafákem překonal Smithe, a protože Eberle trefil tyč, Švédové se mohli radovat z postupu do semifinále.

Kanada tak počtvrté za sebou neodveze ze světového šapionátu žádnou medaili.

Kanada - Švédsko 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 21. Stamkos (Robidas, Ladd), 51. Giroux (Ladd) - 46. Danielsson (H. Sedin, D. Sedin), 50. Danielsson (D. Sedin, H. Sedin), rozhodující sam. nájezd Pettersson. Nájezdy proměnili: Eberle - L. Eriksson, Pettersson. Nájezdy neproměnili: Giroux, Duchene, Eberle - H. Sedin, D. Sedin. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Dehaen (Fr.), Woodworth (USA). Vyloučení: 4:2, navíc Edler (Švédsko) na 5 min. a do konce zápasu. Využití: 1:2. Diváci: 11.153.
Kanada: Smith - Robidas, Hamhuis, Harrison, Subban, Schenn, Campbell, Schultz, Dillon - Ladd, Giroux, Stamkos - Simmonds, J. Staal, Read - Eberle, Duchene, E. Staal - O'Reilly, Skinner, Hall. Trenér: Lindy Ruff.
Švédsko: Enroth (62.-64. Markström) - E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fälth, S. Kronwall, Edler, Fransson - Danielsson, Lundqvist, Ericsson - S. Hjalmarsson, Persson, Landeskog - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - Pettersson, Lindberg, Thörnberg - Järnkrok. Trenér: Pär Marts.