Prokletí trvá, Američané opět smutní, Kanada ve finále

FOTO Kanadské štěstí: Jeden gól a mohou obhajovat zlato
Hokejisté Kanady porazili v semifinále olympijských her v Soči Spojené státy americké 1:0.
Američany čeká v sobotu odpoledne v boji o bronz výběr Finska.
Zklamaný Phil Kessel si prohlíží led haly Bolšoj, zatímco Kanada slaví postup do finále.
V hledišti své mužské kolegy motivovaly zlaté hokejistky Kanady, které o den dříve ve finále pokořily právě tým USA.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 2. 2014 20:12
Kanada v semifinále olympijského turnaje v hokeji porazila USA 0:1 a zahraje si o zlato proti Švédsku.

Praha - Hokejistům Spojených států se nepovedla odveta za porážku ve finále olympiády ve Vancouveru, vzájemný souboj znovu ukořistila Kanada.

Tentokrát jí v semifinále turnaje v Soči stačil jediný gól Jamieho Benna zkraje druhé třetiny, který rozhodl o výhře "javorových listů" 1:0. Kanaďané se o zlato utkají v neděli se Švédy, Američané v souboji o bronz vyzvou už v sobotu Finsko.

Američané roli mírného favorita nezvládli

Snad poprvé v historii vzájemných soubojů vstupovali svěřenci Dana Bylsmy do souboje s odvěkým rivalem pod pěti kruhy coby favorit, jelikož Američané se na turnaji zatím prezentovali parádními výkony podpořenými kompaktností a skvělým gólmanem Quickem.

Proti Kanadě ale jako kdyby platilo prokletí, které Ameriku provází - sice ve Vancouveru ve skupině slavili po padesáti letech triumf, jenže ve vyřazovacích bojích, kdy o něco jde, vždy padli. A také dnes vstoupili do hry lépe hráči s javorovým listem na dresu.

Kanaďané dokázali držet s rivalem tempo v bruslení, ve střelbě i důrazu a tak se hrál strhující hokej od branky k brance, ve kterém ale vládli oba brankáři.

Carlson Price v úvodu nepropálil...

První opravdovou gólovku měl na holi za Američany až v šesté minutě bek Carlson, na druhé straně vzápětí kontroval Bergeron. Jeho letka spolu s Crosbym a Kunitzem si vytvářela i nadále nejvíce šancí z kanadského celku, posledně jmenovaný na Quicka vypálil celkem pětkrát, ovšem střeleckou smůlu v Soči ne a ne protrhnout.

A tak se o to museli postarat jiní. Benn - kapitán Dallasu - vybojoval ve 22. minutě kotouč v rohu, poslal jej na modrou Bouwmeesterovi, který mu jej střílenou přihrávkou na čepel hole ochotně vrátil a urostlý křídelník krásnou tečí za vyjetého Quicka otevřel skóre zápasu.

"Ta přihrávka byla cílená, věděli jsme, že Quick je při přímé konfrontaci velmi silný a tak jsme museli vymyslet něco navíc a vyšlo to. Bylo to hodně těžké utkání, ve kterém se hrálo hodně nahoru-dolů, ale nám skvěle s obranou pomáhali i útočníci," pronesl pro Českou televizi autor přihrávky na vítězný gól zápasu.

...A se svými spoluhráči na zvrat poté už neměl

Američané se i nadále snažili dobývat Priceovu svatyni, na rozdíl od Kanaďanů se jim ale právě nic překvapivého, nečekaného vymyslet nepovedlo. Sice na kanadského brankáře vyslali nakonec 31 střel, většinu z nich ale gólman Montrealu viděl.

Ve třetí třetině, když už přemožitelé české reprezentace otevřeli zadní vrátka, několikrát nebezpečně Kanaďané ujeli do brejku, ani jednou ale situaci nevyřešili ideálně, při závěrečné power play dvakrát netrefili ani prázdnou americkou branku.

Mrzet je to ale nemuselo, stejně jako ve Vancouveru mohli totiž slavit vítězství, už dvanácté v historii olympijských her z osmnácti vzájemných soubojů. "Jsem rádi, že jsme vyhráli. Není důležité, kdo dal gól, hráli jsme skvěle týmově, navzájem si pomáhali a nakonec můžeme slavit," dodal autor vítězné branky semifinále Jamie Benn.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

XXII. zimní olympijské hry v Soči, hokej - muži:

Semifinále: USA - Kanada 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávka: 22. Benn (Bouwmeester). Rozhodčí: Meier (USA), Sutherland - Devorski (oba Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 11.172.

USA: Quick - McDonagh, Suter, Orpik, Carlson, Fowler, Shattenkirk, Faulk - Callahan, Backes, Brown - Kesler, Parise, P. Kane - Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk - Oshie, P. Stastny, Pacioretty - od 41. navíc Wheeler. Trenér: Dan Bylsma.

Kanada: Price - S. Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester - Carter, Toews, Marleau - Kunitz, Crosby, Bergeron - Perry, Getzlaf, Benn - Nash, Duchene, Sharp. Trenér: Mike Babcock.