reklama

Z "násilníka" je hrdina. Kane v NHL září jako nikdy dřív

Patrick Kane už letos nasbíral 37 bodů (14+23). Stačilo mu 24 zápasů. Patrick Kane už letos nasbíral 37 bodů (14+23). Stačilo mu 24 zápasů. autor: Reuters
Zatímco v létě hrozilo americkému hokejistovi Patricku Kaneovi vězení, teď o sobě dává vědět v mnohem pozitivnějším duchu. V NHL boduje jako nikdy dřív a může se zapsat do historie.

Praha – "Kanea vyšetřuje policie kvůli údajnému znásilnění." Zpráva, která prolétla sportovním světem, měla dle mnohých psát černou tečku v kariéře amerického potížisty. Jenže o pár měsíců později je vše jinak – 27letý hokejista je na vrcholu sil a udivuje NHL.

Spolu se svým parťákem a kapitánem Chicaga Jonathanem Toewsem je momentálně nejlépe placeným útočníkem ligy, za což se náležitě odvděčuje.

Nedávné utkání Blackhawks na půdě Los Angeles nepřineslo jen střet mužstev, které se už čtyři roky střídají při oslavách zisku Stanley Cupu, ale i historický zápis Patricka Kanea. Ten v mezikruží nalezl odražený kotouč a procedil ho do sítě, načež zajásal víc než jindy. Bodoval už v 19. duelu v řadě, čímž stanovil nový rekord mezi Američany ve slavné soutěži.

První Američan, co získá Art Ross Trophy?

Překonal Eda Olczyka, který momentálně spolukomentuje zápasy Chicaga, a Phila Kessela, spoluhráče z reprezentace Spojených států. Oba tedy dobře zná. "Tím je to ještě o něco lepší," dodal k rekordu vyhlášený šikula.

Letos mu sedí souhra s dvěma Rusy – urostlým Anisimovem a technicky zdatným nováčkem Panarinem. I díky nim zažívá bodovou explozi, kterou málokdo čekal. Poté, co loni s pouhými 87 body ovládl ligovou produktivitu Jamie Benn, fanoušci i experti hořekovali, že je čím dál těžší se prosazovat.

Kane to ovšem vyvrací. Ve 24 kláních nasbíral už 37 bodů (14+23) a směřuje k individuálně nejvydařenější sezoně mezi profesionály. Pokud nepoleví, hravě překoná stobodovou hranici. Může se tak stát vůbec prvním americkým vítězem prestižní Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hokejistu NHL.

Kouč Chicaga Joel Quenneville si libuje, že na střídačce velí i Kaneovi: "Je skvělý. Nemůžu si ho vynachválit."

Zatčení či alkoholové hýření

Ještě v létě byla taková vyjádření z úst představitelů Blackhawks tabu, jelikož hvězdu mužstva vyšetřovala policie, byla podezřelá ze znásilnění 20leté dívky. Navzdory presumpci neviny nebylo pro mnohé fanoušky těžké útočníka očernit, jelikož řádil už v minulosti. Pobouřil prostopášnými alkoholovými dýchánky, jindy ho policie zatkla za napadení taxikáře.

Rychle konala i společnost EA Sports, která Kanea stáhla z obalu videohry NHL 16. Na venkovních zápasech pak hvězda s číslem 88 musela snášet nevybíravé pokřiky. Z hrozícího vězení však sešlo, vyšetřovatelé případ uzavřeli pro nedostatek důkazů.

Patrick Kane se tudíž může věnovat hokeji, dnes má šanci prodloužit bodovou sérii na 20 duelů. Týmový rekord Bobbyho Hulla (21 zápasů) má na dosah, historicky nejlepší výkon (Wayne Gretzky, 51) je mu však nejspíš zapovězený.

Nicméně na něj čekají jiné mety. "Může se stát nejlepším americkým hráčem v historii," míní Kaneův spoluhráč Corey Crawford. Jen se vyhýbat průšvihům.

reklama