reklama

Hadamczik: V tomhle týmu mají na olympiádu tak tři hráči

Karjala Cup nutí Hadamczika přemýšlet: Ne o Soči, ale o tom, koho do repre ještě někdy vezme. Karjala Cup nutí Hadamczika přemýšlet: Ne o Soči, ale o tom, koho do repre ještě někdy vezme. autor: CPA Eduard Erben
Na mistrovství světa trenéra zklamali hráči z NHL, teď na nervy Hadamczika hrají hvězdy KHL: V reprezentaci dá prý příště radši šanci mladým hráčům z extraligy.

Praha - Finský turnaj mohl trenérovi hokejové reprezentace Aloisi Hadamczikovi napovědět, o kom z evropských hráčů může směle přemýšlet pro olympiádu v Soči. Místo toho teď ale Hadamczik spíš tuší, koho už nikdy na žádnou reprezentační akci nevezme.

Takhle špatně druhý letošní podnik Euro Hockey Tour dopadl. Češi si domů vezou ostudný výprask 0:6 od Švédů, vzpomínku na promarněný dvoubrankový náskok s Finskem (2:3) a navrch i prohru s Ruskem (0:2). To vše při děsivém skóre 2:11.

Na Soči nemá nikdo, přiznal už v sobotu kouč

"Podle toho, jak jsme hráli se Švédskem, nemá na Soči nikdo," lamentoval Hadamczik v rozhovoru s komentátorem České televize Robertem Zárubou po úvodní debaklu.

Jeho tým má za sebou jeden z nejhorších turnajů vůbec a v olympijské sezoně ho může trápit i další hrůzostrašná čísla: V šesti zápasech Češi už pětkrát prohráli. A vstřelili jen pět branek...

A tak už se asi ani není čemu divit, že Hadamczikovi, který jindy své svěřence vždy i navzdory kritice novinářů zarputile bránil, ruply nervy. Do Soči chtěl hráče z Evropy vzít, jenže oba dosud odehrané podniky Euro Hockey Tour říkají něco úplně jiného. Je jasné, že Hadamczik bude muset dlouhodobě trápící se tým překopat.

Petružálek, Vrána, Kašpar... Skončí v repre?

"Už mám jasno. Jestli někomu nevyšly dva turnaje, tak nebudu čekat, že mu vyjde jeden zápas a díky tomu ho budu nominovat na olympiádu. Takoví alibisti nemůžeme být," tvrdil včera Hadamczik.

"Takový výkon, jako předvedli například Petružálek, Vrána, Kašpar...," nebál se včera ještě ve Finsku kouč tyto hráče dokonce jmenovat. Už v sobotu se přitom opřel i do útočníka Smoleňáka: hloupý faul, který poslal Čechy do čtyř a rozhodl o prohře s Finy, je prý pro Hadamczika neodpustitelný (čtěte ZDE).

"Ukázalo se, že hráči z ruské ligy na tomto turnaji nebyli lepší než ti z české, to je pro mě zklamání. Neměli jsme žádný útok, který by měl být výkonnostně první."

Pravda: Absence zraněných borců jako je elitní útočník Roman Červenka, nebo zkušení beci Petr Čáslava s Filipem Novákem musela být znát. Jenže další hráči, kteří válí v jiných ruských klubech, je nahradit mohli. Ale nedokázali.

Kdo zaujal? Kovář, Kaberle a mladíci

"Budeme muset přehodnotit, zda není lepší brát mladé hráče, a i když třeba prohrajeme stejně, tak za dva tři turnaje budou lepší," vzkázal jim Hadamczik. A pochválil třeba Douderu, Kousala a Buchteleho, kteří si odbyli v reprezentaci premiéru a narozdíl od hvězd z ruské soutěže nehráli špatně.

Jinak ve Finsku Hadamczika potěšili jen tři hráči, kteří mohou do Soči: Brankář Jakub Kovář si o svou nominaci výkony proti Finsku a Rusku doslova řekl, obránce Tomáš Kaberle hrál stejně sebevědomě a klidně jako před čtyřmi lety, když za reprezentaci nastoupil naposled. Špatně si nevedl ani útočník Jan Kovář. Mladá puška z Magnitogorsku prý potvrdila, že jde hokejově nahoru. Tým by na Kovářovi mohl v budoucnu hodně stavět.

Pokud budou tihle tři zdraví, Hadamczik je stoprocentně vezme i na poslední reprezentační sraz před olympiádou. Těsně před Vánocemi poletí reprezentace na Euro Hockey Tour přímo do Soči. A tam dostanou evropští hráči tu skutečně úplně poslední šanci.

"Určitě na turnaj do Soči pojedou ti, kteří o olympiádu budou bojovat, ale ti nepodali špatný výkon ani tady ve Finsku (Kaberle, oba bratři Kovářové). Pak ale musíme vzít na obroušení mladé a nezdůvodňovat to tím, že bereme staré, aby se dostali na olympiádu. Řada z nich na to nemá," má jinak jasno Hadamczik.

Hadamczik letí do Ameriky. Do konce roku prozradí nominaci

Ten se bude na konci příštího týdne chystat na zámořskou inspekci do NHL, kde bude naposledy před olympiádou osobně mluvit s českými oporami. Kvůli prosbě hráčské Asociace NHLPA se všechny přední reprezentace dohodly, že jména povolaných hráčů z NHL trenéři oznámí ještě v prosinci.

Definitivní podoba sestavy má pak uzávěrku 13. ledna.

"Zhruba 28. prosince na tiskové konferenci oznámím jména zhruba devatenácti hráčů z NHL, kteří do Soči pojedou. Zbylá místa si nechám do uzávěrky volná, abych mohl reagovat na aktuální formu," nastínil v rozhovoru s Českou televizí Hadamczik.

Do Soči pojedou tři brankáři a dvaadvacet hráčů do pole.

"Z Evropy to reálně vidím maximálně na dva útočníky, dva obránce a brankáře," říkal Hadamczik.

reklama