Liberečtí Tygři si senzačně smlsli na Spartě

13. 12. 2013 19:57
Hokejisté Liberce to na Spartu umí. Jako jediní letos.
Hokejisté Liberce to na Spartu umí. Jako jediní letos. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Celkem šest zápasů měla na kontě v pátek nejvyšší hokejová soutěž. A nebylo v nich nouze o překvapivé výsledky.

Ve dvou duelech, které začínaly od 17:30 hodin zdolala mistrovská Plzeň hladce 4:0 spolufavorita letošního ročníku z Třince, Karlovy Vary pak díky výhře 4:2 na ledě Zlína bodovaly popáté v řadě.

Největší překvapení kola viděli fanoušci v Liberci, kde si domácí Tygři pochutnali na suverénovi sezóny Spartě, kterou porazili hladce 5:2. Dařilo se naopak druhému pražskému "S" Slavii, když deklasovala druhý Hradec na jeho ledě 6:1.

Vysokou výhru 5:1 slaví také Pardubice, ty porazily trápící se Kladno. Rytíři nebodovali v šestém ze sedmi posledních zápasů. V posledním souboji pak Litvínov smetl Chomutov 4:0 a oslavil tak páté vítězství z posledních šesti duelů.

Liberečtí to na Spartu umí

Domácí Liberec i bez potrestaného kapitána Nedvěda do utkání vlétl a sparťanský brankář Novotný, jenž dostal přednost před jedničkou Pöpperlem, musel být od začátku ve střehu, přesto v osmé minutě kapituloval po teči Zacha.

V aréně ještě neutichla radost z vedoucího gólu a domácí se radovali podruhé. Po 22 vteřinách od úvodní branky zůstal za beky nepokrytý střelec Bartek a svůj únik chladnokrevně proměnil. Hosté snížili až v polovině zápasu, kdy akci dva na jednoho Hlinka-Ton dotáhl zakončil druhý jmenovaný přesně - 2:1.

Zápas se rozhodl v úvodu třetí třetiny – Philippovo vyloučení využil Urban po krásné kombinaci celé formace. A když se následně prosadil i Výtisk, bylo jasné, že Liberečtí porazí Spartu i podruhé v sezóně. Konečné skóre 2:5 je navíc nejtěžší porážkou Holešovických v letošním ročníku.

Chomutov se dál trápí

Plány Pirátů na pozornou defenzivu vzaly za své již po 38 sekundách, kdy Jánský dlouhou přihrávkou našel Hübla za obranou domácích a nejproduktivnější hráč Litvínova jistě prostřelil Růžičku. V osmé minutě vedli hosté již 2:0, když Trávníček sporně prosadil proti Růžičkovi. "Chtěl jsem skočit po puku, vypíchnout ho a hráč soupeře mi vysekl hokejku. To je celé," řekl Růžička.

Frustrovaný gólman vzápětí hodil po rozhodčím Hrubém vyrážečku, za což dostal desetiminutový osobní trest. Spíše měl ale inkasovat trest do konce utkání. Na výhře hostí to ale i tak nic změnit nemohlo. Ve 23. minutě si srazil Černého přihrávku za vlastního brankáře Novák.

"To byl asi klíčový moment. Domácí mohli snížit a místo toho to bylo 3:0," řekl brankář Pavel Francouz, který udržel potřetí v prosinci čisté konto. "Dnes jsem měl ale hodně štěstí. Na Chomutovu bylo vidět, že se mu nedaří. Několikrát mohli dávat do prázdné, ale nic jim nevyšlo," dodal Francouz k páté nule v letošní sezóně. Piráti naopak prohráli posedmé z posledních osmi duelů.

Pardubice neměly s Kladnem větší problémy

Pardubice před utkáním přivítaly v týmu ofenzivní posilu Koláře. Ten se postavil na křídlo druhého útoku a měl také první vážnější šanci zápasu, ale nedokázal Somíkovu přihrávku usměrnit mimo Cháberův dosah. Brankář Kladna odolával ofenzivně naladěným Pardubicím až do deváté minuty, kdy se v přesilovce trefil Radil.

Gólovou desetiminutovku odstartoval ve 22. minutě úspěšnou dorážkou Somík. V rychlém sledu se pak trefili Kočí, pro něhož to byla první branka v sezoně, a o 44 vteřin později Tybor, jehož šikovné zakončení zapříčinilo střídání kladenských brankářů. Branku se jal hájit Cikánek a na chvíli jako kdyby zmrazil domácí útočníky.

A tak se na druhé straně činil Hudáček, který vychytal Hlaváčův únik i nebezpečnou dorážku Kuchlera. Tím naděje Kladna pomalu uhasínaly. Další šance už pozorná pardubická obrana nepovolovala. Naopak pátý zásah přidal svým prvním extraligovým gólem útočník Moučka. Hosté se korekce dočkali až v klasické převaze, když se trefil důrazný Dragoun.

Slavia smetla druhý Hradec

Hradeckým divákům se poprvé představil Marha, který nedávno přišel z Pardubic. Doposud odehrál jen dvě venkovní utkání, pak onemocněl. Do sestavy se vrátil také bek Frühauf, který byl mimo hru po zákroku plzeňského bijce Hollwega.

Aktivněji začali domácí, v první možnosti se zjevil Mertl, ale bekhendovou střelu nezvedl nad rameno Furcha. Hosté ale poté převzali iniciativu a ve 12. minutě zakončil brejk Klhůfek. Těsně před pauzou vypálil dd modré čáry vypálil obr Valach a Kantorovi propadl kotouč za brankovou čáru.

Do druhé části vstoupil Mountfield lépe, vytvořil si pár nadějných momentů a když za katr putoval Holub, měnilo se skóre. Vydarený objel branku, přesně našel Šimánka, jenž nedal Furchovi šanci. S hosty ale inkasovaný gól neotřásl, ve druhé třetině zvýšil opět na rozdíl dvou branek Růžička a ve třetí dvacetiminutovce pak definitivně rozhodli dalšími třemi góly.

Třinečtí se nadále trápí, nestačili ani na Plzeň

Po bezbrankové úvodní třetině se dostali do vedení Plzeňští ve 31. minutě, když Ján Sýkora ranou příklepem přesně do levého horního rohu zúročil dobrou práci Dudy. Hosté mohli rychle odpovědět; až před Machovského prokličkoval Rákos, neuspěl ale s bekhendovým blafákem.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky Hrubce protáhl Holec. Třinec se ve snaze o vyrovnání více tlačil dopředu. Z brejku poté mohl zvýšit vedení Indiánů tečí Kašpařík a v podobné situaci nestačil lépe zakončit také na druhé straně Květoň. Ve 48. minutě zužitkovali domácí početní výhodu, když na 2:0 upravil po přihrávce Pletky ranou bez přípravy Duda.

Následně mohli Oceláři snížit během dvou přesilovek za sebou: Machovský ale stačil vyrazit střely Varadi i Martina Růžičky. Naopak plzeňské vítězství podtrhl úspěšnou dorážkou v početní výhodě v 57. minutě Pletka a o 75 vteřin později upravil důrazný útočník v další přesilové hře tečí Slovákovy střely na konečných 4:0.

Vary se dál výsledkově i herně zvedají

Trápení Zlína v přesilovkách podtrhlo vyloučení Marušáka v početní výhodě, jenž obdržel čtyřminutový trest. V polovině zápasu Karlovarští udeřili osm sekund před koncem přesilovky, jejichž druhý gól v zápase vstřelil do odkryté branky Balán.

S chutí hrající Energie přidala o chvilku později třetí gól díky Pohlovi. Když se Zlínu nedařilo v přesilovkách, uspěl paradoxně v oslabení. V poslední minutě druhé části vystřelil Urbanec a jeho střela propadla Závorkovi do branky.

V úvodu třetí části Zlín ubránil dvě oslabení ve třech proti pěti, což jej nabudilo a o kontaktní trefu se postaral Marušák. Ovšem i přes veškerou snahu Berani třetí gól nevstřelili. Při závěrečné power play určil konečnou podobu výsledku gólem do prázdné branky Vachovec a ukončil tak dlouhé čekání svého celku na plný bodový zisk ve Zlíně.

30. kolo hokejové extraligy:

PSG Zlín - HC Energie Karlovy Vary 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 40. Urbanec (Čajánek), 51. Marušák (Leška, O. Veselý) - 13. Balán (Zaťovič, Bičánek), 30. Balán (J. Drtina, Zaťovič), 33. Pohl (Zaťovič, Balán), 60. Vachovec (Micka, Zaťovič). Rozhodčí: Šír, Mikula - Bryška, Lučan. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3924.

Zlín: Horčička - Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Valenta, Řezníček - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Holík, F. Čech - Honejsek, Čajánek, Köhler - Okál, Melenovský, P. Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Micka, Roman Vlach, Kytnár - M. Látal, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 31. J. Sýkora (Duda), 48. Duda (Pletka), 57. Pletka (Vlasák, Duda), 58. Pletka (Slovák, Duda). Rozhodčí: Homola, Turčan - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:0. Diváci: 4308.

Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Kratěna, Kašpařík, Holec - Duda, Vlasák, J. Sýkora - Indrák, Lev, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Krejčí, Roth, Linhart, Kania, Galvas - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Marek Růžička, Zagrapan, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Rytíři Kladno 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Radil (Benák, Kousal), 22. Somík (T. Zohorna, Kolář), 31. V. Kočí (Somík, T. Zohorna), 31. Tybor (Gregorc, Čáp), 51. Moučka (Čáp, Benák) - 57. Dragoun (David Růžička, Doudera). Rozhodčí: Lacina, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 7022.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Píša, V. Kočí, Gregorc, Čáp - Radil, Kousal, T. Nosek - Kolář, T. Zohorna, Somík - Tybor, Nahodil, Endál - Rys, Moučka, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Kladno: Chábera (31. Cikánek) - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Doudera, P. Hořava, Kolářík - Bajaruns, Havlíček, Hlaváč - Tenkrát, Dragoun, Rudovský - M. Hořava, Patera, Kuchler - Eberle, Machač, Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Mountfield Hradec Králové - HC Slavia Praha 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 26. Šimánek (Vydarený, Dej) - 12. Klhůfek (Stránský, Štich), 20. Valach (Skokan, Kadlec), 37. V. Růžička ml. (Kadlec, Bednář), 43. Skokan (V. Růžička ml., Kolařík), 50. Bednář (Valach, Žejdl), 58. V. Růžička ml. (Žejdl, Bednář). Rozhodčí: Hribik, A. Jeřábek - Kajínek, Hejl. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:3. Diváci: 5304.

Hradec Králové: Kantor (43. Kacetl) - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, od 35. navíc Prokop - Dej, Mertl, Šimánek - Červený, Marha, L. Květoň - Tvrdík, Langhammer, Škoda - Švihálek, Knotek, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich, Knot, Šenkeřík - Bednář, Žejdl, Krenželok - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - Stránský, Klhůfek, J. Doležal - P. Jelínek, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 8. Zacha (Vitásek, J. Vlach), 9. Bartek (Víšek, Bulík), 44. T. Urban (Bartek), 54. Výtisk (Bartek, Bulík), 59. Bartek - 29. P. Ton (J. Hlinka), 57. Buchtele (P. Ton, Pech). Rozhodčí: Hodek, Wagner - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:1. Diváci: 4823.

Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Vitásek, Výtisk, Kolmann, Čutta, Šimek - Bartek, Bulík, Víšek - Pospíšil, Vampola, Bulíř - Valský, Zacha, J. Vlach - T. Urban, Dušek, Kica. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Sparta: Novotný - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Hrbas, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - M. Procházka, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Piráti Chomutov - HC Verva Litvínov 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Hübl (Jánský), 8. Trávníček (Gula, Stříteský), 23. J. Černý, 47. J. Černý (R. Pšurný, Chaloupka). Rozhodčí: Hrubý, Pavlovič - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:8, navíc M. Růžička - Posmyk, Piroš všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 4499.

Chomutov: M. Růžička - Novák, Krstev, J. Mrázek, Pulpán, Rutta, Trefný, Prošek, Šulák - Bomersback, J. Straka, Šagát - D. Hruška, Divíšek, Hřebejk - O. Kaše, Kämpf, Kubinčák - Račuk, Gajovský. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Piroš, Trávníček - Majdan, J. Černý, R. Pšurný - Písařík, Jurčík, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

1. Sparta Praha 30 21 1 2 6 128:59 67
2. Hradec Králové 30 12 9 3 6 74:60 57
3. Plzeň 30 15 3 3 9 76:67 54
4. Brno 30 14 3 2 11 71:62 50
5. Zlín 30 12 4 5 9 81:73 49
6. Slavia Praha 30 10 6 4 10 77:74 46