reklama

Kde skončí problémový Kovalčuk? Z NHL odešel, v Petrohradě ho vyřadili z kádru

Ilja Kovalčuk přebírá od Reného Fasela cenu pro stříbrný tým mistrovství světa 2015 v Praze. Ilja Kovalčuk přebírá od Reného Fasela cenu pro stříbrný tým mistrovství světa 2015 v Praze. autor: Milan Kammermayer
Problémový hokejista Ilja Kovalčuk řeší další problém. Trenér Petrohradu Sergej Zubov vyřadil Kovalčuka z kádru po prvním zápase play off. Kde bude jednička draftu NHL z roku 2001 hrát v příští sezoně, se neví. Spekuluje se o návratu do NHL.

Praha - Skvělý střelec, ale také hokejista s pošramocenou pověstí Ilja Kovalčuk řeší další problém. Trenér Petrohradu a bývalý elitní obránce Sergej Zubov neváhal Kovalčuka vyřadit z kádru pro celé play off KHL. Kapitán ruské sborné z loňského mistrovství světa si tak v play off zahrál jediné utkání v sérii proti Jaroslavli.

Kovalčuk si za Petrohrad už letos nezahraje

Mnozí předpokládali, že vyřazení bude mít jen krátké trvání a od trenéra Zubova půjde spíše o výchovný políček, ale všechno je jinak. Kovalčuk si v letošní sezoně už za Petrohrad nezahraje. A zámořská média začínají spekulovat, jestli se první muž draftu NHL z roku 2001 vrátí do severoamerické soutěže. Pokud by se ale chtěl Kovalčuk vrátit do NHL, museli by souhlasit zástupci všech klubů v soutěži.

A návrat do NHL nebude pro Kovalčuka snadný. Zle nedobře se totiž Kovalčuk rozloučil s organizací New Jersey. Ďáblové nabídli ruskému bohatýrovi v roce 2010 tučnou smlouvu na sedmnáct let v hodnotě 102 milionů dolarů, liga kontrakt nepovolila, prošla až poupravená smlouva o dva roky kratší a zaokrouhlená na rovných 100 milionů.

V New Jersey na něj spoléhali…

Problémem bylo, že většinu peněz by si Kovalčuk vydělal v prvních sezonách a do platového stropu by se New Jersey počítal průměrný plat 6 milionů, což se nelíbilo vedení NHL. Navíc v době podpisu smlouvy bylo Kovalčukovi sedmadvacet let. Zástupcům NHL se nezdálo, že by Rus hrál v NHL ještě po čtyřicítce. Vše vyústilo v drsný trest pro tým z New Arku. Ďáblové přišli o čtyři po sobě jdoucí první volby v draftu a dostali pokutu v hodnotě 3 miliony dolarů.

Jenže Kovalčuk zavařil tehdejšímu generálnímu manažerovi Ďáblů Louovi Lamoriellovi ještě více. Po třech letech v New Jersey se rozhodl přerušit zámořskou kariéru a odešel do Petrohradu. Ďáblové byli bez nejlepšího střelce, bez volby draftu a ještě se zatíženým platovým stropem po Kovalčukovi.

Podobný problém donedávna řešili v New Yorku Islanders, kde platili dalšího ruského hokejistu Alexeje Jašina ještě po odchodu do Ruska, a dokonce i po skončení Jašinovy kariéry.

Říha: Geniální hokejista, ale svým způsobem svůj

"Kovalčuka jsem trénoval dvakrát. Poprvé ve Spartaku Moskva a potom ve výlukové sezoně v Petrohradu. Ilja je geniální hokejista a takoví hráči jsou většinou jiní, jsou svým způsobem sví. Pamatuji si, že si některé věci prosazoval i přes trenéra. Pokud neboduje v prvních dvou třetinách, začíná hledat chyby u ostatních, není to takový buldok, který se zapře a hledá chyby u sebe." Vzpomíná na Kovalčuka současný trenér Slovanu Bratislava Miloš Říha starší.

V Rusku měl Kovalčuk údajně pobírat téměř dvojnásobnou gáži, než kterou dostával v NHL. V SKA se ihned po příchodu stal kapitánem a zařadil se k nejproduktivnějším hráčům KHL. V loňském play off dotáhl Petrohrad k titulu, a dostalo se mu dokonce ocenění pro nejužitečnějšího hráče play off.

V Praze řídil úprk z ledu

Na loňském mistrovství světa v Praze prošel se sbornou až do finále, kde ale tvrdě narazili na Kanadu. Rusové po potupné porážce 6:1 nezvládli tíhu okamžiku a z ledu odjeli ještě před předáním poháru kanadskému kapitánovi Sidneymu Crosbymu a státní hymnou Kanady.

Vše tehdy řídil Kovalčuk, který si osobně dojel i pro hlouček ruských hokejistů z NHL v čele s Alexandrem Ovečkinem a Jevgenijem Malkinem a odvedl svůj tým z ledu ještě před skončením ceremoniálu. IIHF později potrestala vedení ruské reprezentace pokutou. Rusové zaplatili 80 tisíc švýcarských franků (zhruba dva miliony korun).

Ohrožena je nominace na MS a SP

V letošní sezoně si sice v ruské reprezentaci Kovalčuk zahrál v rámci Euro Hockey Tour ve čtyřech zápasech, ale vyřazení z kádru pro zbytek play off bude znamenat zápasovou absenci a ohrožení nominace na domácí mistrovství světa v Petrohradu. V předběžné ruské nominaci na zářijový Světový pohár Kovalčuk nefiguruje.

Kovalčuk v posledních letech za sebou nechal nepořádek všude, kam přišel. Uvidíme, jestli se v KHL najde jiný klub, který by ruskému bohatýrovi nabídl podobnou smlouvu, jakou měl v Petrohradu. Nebo jestli mu zástupci všech klubů z NHL dovolí vrátit se na severoamerická kluziště.

reklama