reklama

KHL sklidila kritiku, play off nakonec stopla. Hokejisté mají z koronaviru strach

Ilustrační fotografie. Ilustrační fotografie. autor: Reuters
Evropské ligy skončily, zámořská NHL poslala své hokejisty domů a vyčkává. Poslední velkou soutěží, která kvůli koronaviru podnikla rázný krok, je ruská KHL, která nově přerušila svůj chod téměř na měsíc.

Ani Rusko neuniká pandemii nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. V pondělí hlásilo 93 potvrzených případů.

Ve stejný den přerušila svůj provoz Kontinentální liga. Na týden. Po kritice však přišla stopka až do 10. dubna. Vedení teď vymýšlí, jak sezonu dohrát poté, co ve čtvrtfinále kvůli nákaze odstoupil helsinský Jokerit a Barys Nur-Sultan z Kazachstánu. 

Zbývá šest ruských účastníků s dvěma českými zástupci. Za Dynamo Moskva hraje Dmitrij Jaškin, v konkurenčním CSKA působí Jiří Sekáč. Je možné, že na sebe narazí v rámci závěrečného turnaje. Pokud vůbec nějaký bude.

Ligoví předáci nemají problém jen se zahraničními odpadlíky, ale také s naplněním hal. Například Moskva už zakázala akce pro víc než 50 lidí. Petrohrad, kde působí SKA, rovněž omezuje shromažďování.

I za takové situace chtěla KHL pokračovat v programu, za což sklidila kritiku od některých osobností.

"Je zde i finanční stránka, ale soutěže stejně končí," připomněl stav věcí ve světě bývalý kouč sborné Vjačeslav Bykov. "Jde o zdraví lidí, proto se nic nekoná. Užívat si hru v době, kdy vládne strach a umírají lidé, není správné. Pokud všechno přerušíme a odstraníme všechna rizika, bude to přínos pro celé lidstvo."

Z váhavého přístupu ligy nebyli nadšení ani samotní hráči, jak prozradila anonymní anketa deníku Sport-Express.

Odpovídalo 50 respondentů ze zbývajících klubů (a Nur-Sultanu). Rovných 60 procent, tedy většina, usoudilo, že rozjeté play off by se mělo zastavit. Což se nyní stalo.

Hráči jsou bití už dost, mrzí Peterka. Třinec plánuje dodržet smlouvy v plném rozsahu Hráči jsou bití už dost, mrzí Peterka. Třinec plánuje dodržet smlouvy v plném rozsahu Čtěte zde

"Zdraví hráčů, trenérů, rozhodčích, rodin, zaměstnanců a fanoušků by mělo být přednější," líčil jeden z hokejistů. "Tohle je globální pandemie. A jen jeden člověk stačí k tomu, aby virus rychle roznesl ve svém týmu, městě a regionu. Kluby hodně cestují. Nutně narážíte na různé lidi, možná i nemocné. Riziko je vysoké."

Jeden z menšinových názorů pak zněl: "Proč bychom rušili zápasy, když jiní lidé do práce normálně chodí?"

Někteří projevili své stanovisko nahlas, třeba hvězda Ufy Linus Omark. "Všechny ligy už zrušily sezonu. Možná je to nejlepší řešení. Rozhodnutí je na KHL, ne na nás, ale také je třeba vzít v úvahu, že hokej bez diváků nedává smysl," řekl švédský křídelník serveru championat.com.

Šéfa ligy Alexeje Morozova později vyzval k ukončení ročníku příspěvkem na Instagramu.

S tím, že hrát bez fanoušků v hledišti je zbytečné, souhlasí podle ankety Sport-Expressu 78 procent hokejistů.

Většina z nich, konkrétně 56 procent, pak potvrdila, že z koronaviru má strach. Někteří se podle svých slov bojí především toho, že nakazí své blízké.

reklama