reklama

Odklady? Hrajte s juniory, nebo přijde kontumace. Zamořená KHL po skandálu zpřísňuje

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie autor: Reuters
V hokejové Kontinentální lize napočítali už přes dvě stě případů covidu-19. Šéf soutěže Alexej Morozov přesto tvrdí: "Situace se zlepšuje." Přerušení ročníku v plánu není.

Zámořská NHL v právě probíhajícím play off provedla přes 30 tisíc testů na koronavirus a stále nenašla jediného nakaženého. Vděčí "bublině" kolem stadionu, do níž kromě hokejistů a dalších potřebných účastníků nikdo nesmí.

Oproti tomu ruská KHL, jejíž hráči jsou v běžném kontaktu s okolím, počítá jeden případ za druhým. Aktuálně eviduje 87 nakažených a 132 vyléčených. Covidu-19 tak celkově neuniklo přes dvě stě lidí. 

Narůstá počet týmových karantén a odložených zápasů.

"Můžete sami vidět, že jde o komplikovanou situaci, ale rozhodně se nám nevymkla z rukou," prohlásil Morozov. "Stále více hráčů nakažených koronavirem se zotavuje a získává imunitu, situace se zlepšuje."

Přerušení sezony nepřipadá v úvahu. KHL naopak zpřísňuje přístup vůči zasaženým mužstvům.

Nechce opakovat zmatky, které v úterý vyvolala Jaroslavl. Ta měla v Mytišči hrát proti čínskému Kunlunu, ale kvůli nákaze u půlky mančaftu nedorazila. "Domácí" se přitom připravovali jako obvykle. Zřejmě čekali, že protivník nasadí juniory.

Jaroslavl - stejně jako KHL - v den zápasu nevydala žádné prohlášení. Že se do Mytišči nechystá, zjistili novináři od tiskového mluvčího klubu až poté, co na něj naléhali skrz komunikační aplikaci. Ruská média následně mluvila o sabotáži. "Je tohle v roce 2020 normální?" ptal se deník Sport-Express.

Kritizovaná Jaroslavl, které předtím odložili klání s Minskem, vyšla ze skandálu s kontumací.

KHL dala najevo, že nechce duely donekonečna odkládat tak jako zkraje ročníku, kdy uvízly v karanténě Helsinky a kazašský Nur-Sultan. Současný postup je tvrdší:

Bučení na protestující hvězdy. Lidem se profi sport zajídá, jeho obliba strmě spadla Bučení na protestující hvězdy. Lidem se profi sport zajídá, jeho obliba strmě spadla Čtěte zde

Pokud máte nakažené, hrajte s juniory.

Když odmítnete, váš zápas zkontumujeme.

Odklad přichází v úvahu až ve chvíli, kdy klub nesežene dost hokejistů ani za pomoci juniorky a záložního týmu, například kvůli rozšíření nákazy. 

Smůlu tak zřejmě má lotyšská Riga, která nedávno kvůli deseti nakaženým skončila ve dvoutýdenní karanténě. Nedostane stejnou úlevu jako předtím Helsinky a Nur-Sultan. Musí hrát. Ale protože k boji o play off potřebuje coby outsider každý bod, nápadu postavit juniory zrovna netleská. A tak jí hrozí hned několik kontumací.

"Rozumíme obtížím, kterým Riga momentálně čelí, ale máme za to, že může postavit tým ze záložních zdrojů," prohlásil šéf soutěže Morozov. "Pokud se tak nestane, ztratí všechny zápasy, do kterých nenastoupí."

Premiantem je v očích Morozova Petrohrad, kde covid-19 chytila polovina mančaftu včetně trenérů. Bohatý klub ve středu přesto naskočil proti Novosibirku, neboť využil juniory a funkcionáře.

Prohrál 1:4, ale byl to zajímavý pohled. Po ledě kmital 16letý Arsenij Koromyslov, na střídačce stál Roman Rotenberg, vysoký klubový představitel a podnikatel, jehož otcem je vlivný oligarcha přátelící se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Koronavirus už zavítal také do šatny Ufy nebo moskevského Spartaku. A s největší pravděpodobní zasáhne i další týmy.

Oproti české extralize má KHL výhodu v tom, že (prozatím) nemusí řešit dramatická omezení v hledišti. Diváci bez nutnosti nosit roušku chodí na hokej v hojném počtu, byť ne všude. Poslední zápolení Petrohradu a jeho juniorů nicméně sledovalo na místě téměř sedm tisíc lidí.

reklama