Klepiš a Blaťák získali v barvách Ufy Gagarinův pohár

16. 4. 2011 17:20
Atlantu Mytišci nepomohl ani gól Jana Marka
Utkání hvězd KHL se hrálo na Rudém náměstí
Utkání hvězd KHL se hrálo na Rudém náměstí | Foto: Reuters

Ufa - Vítězem Kontinentální hokejové ligy se stala Ufa, s kterou získali Gagarinův pohár jako první Češi také útočník Jakub Klepiš a obránce Miroslav Blaťák.

V pátém finálovém utkání dnes Ufa zdolala Atlant Mytišči 3:2 a celou sérii s týmem trenéra Miloše Říhy vyhrála 4:1. Porážku hostů a druhý mečbol Ufy neodvrátil ani gól Jana Marka.

Český útočník svou třetí trefou ve finále a šestou v play off vyrovnal ve 44. minutě v dvojnásobné početní výhodě, když zblízka poslal puk pod horní tyčku.

Jan Marek se dvěma body postaral o první výhru Atlantu
Ufa je po třetí výhře krok od titulu v KHL

Domácí předtím vedli už od 8. minuty, pak se čekalo na gól až do poslední třetiny, v níž se strhla přestřelka.

V 55. minutě znovu strhl vedení na stranu Ufy v přesilové hře Andrej Kutějkin a za dalších 87 sekund zvýšil na 3:1 Alexander Svitov, kterému u gólu asistoval Klepiš.

Ufa na trůnu vystřídala Kazaň

O 26 sekund později ještě vykřesal pro hosty naději Alexej Gluchov, ale znovu už Atlant nevyrovnal ani při power play, k níž se trenér Říha odhodlal už na konci 57. minuty. Díky předchozímu vyloučení Kirilla Kolcova hrálo Mytišči dokonce v šesti proti čtyřem, kýženou branku však z tlaku nevytěžilo.

Ufa vedená koučem ruské reprezentace Vjačeslavem Bykovem vystřídala na trůnu Kazaň, která vyhrála úvodní dva ročníky KHL. S Atlantem získali stříbro vedle kouče Říhy a Marka ještě další útočníci Jan Bulis a Zbyněk Irgl. Nejužitečnější hráčem play off byl vyhlášen brankář Atlantu Konstantin Barulin.

Atlant končí se vztyčenou hlavou

"Už na začátku sezony jsem tvrdil, že Ufa bude mistrem," uvedl po zápase Říha, který v říjnu předčasně skončil ve Spartaku Moskva a pár dní nato ho angažoval Atlant.

Mužstvo, které v minulosti bývalý kouč Sparty či Pardubic vedle ještě pod jeho předchozím názvem Chimik Voskresensk, bylo v té době předposlední v Tarasovově divizi a nepatřilo k adeptům na účast v play off. "Jsem na kluky hrdý, odvedli pod mým vedením skvělou práci. Můžeme odejít se vztyčenou hlavou," prohlásil.

"Teď to oslavíme s fanoušky v Mytiščích a pak si s hráči dopřejeme dovolenou. Už se můžu i oholit, břitvu sebou máme," řekl český kouč s ohledem na svůj stříbrný plnovous, který si nechal v průběhu play off narůst.