reklama

Koho místo Růžičky? Vůjtek by zájem měl, ve hře i Říha

Říha, Vůjtek, nebo Rulík. Kdo převezme žezlo po Růžičkovi? Podívejte se, kteří trenéři by mohli po Vladimíru Růžičkovi převzít místo trenéra hokejové reprezentace. Foto: Tomáš Liška
Hokejový svaz hledá trenéra pro reprezentaci, mezi největší favority na uvolněný post patří Vladimír Vůjtek a Miloš Říha.

Praha - Vladimír Růžička kvůli "korupční" aféře rezignoval na funkci trenéra hokejové reprezentace a hokejový svaz musí hledat náhradu. "Máme čas, nespěchá to," říká prezident ČSLH Tomáš Král. Nechce se ukvapit a jméno nového muže v čele českých hokejistů nejspíš oznámí až o prázdninách. 

Kdo to bude? Alois Hadamczik určitě ne, ten se na střídačku českých hokejistů nevrátí. Král jeho jméno vyloučil, a tak po jedenácti letech bude české hokejisty trénovat někdo jiný než dvojice Růžička - Hadamczik. 

Mezi dva hlavní favority na uvolněný post po Růžičkovi nyní podle všeho patří Vladimír Vůjtek a Miloš Říha.

Ani jeden z nich zrovna nemá práci a na atraktivní nabídku čeká, oba mají ve světě velké jméno, zejména pak v Rusku, kde úspěšně vedli týmy KHL. Oba se navíc netají tím, že by je vést české hokejisty jednou lákalo, navíc mají velké jméno i mezi českými fanoušky.

Vůjtek mezi kandidáty bude a zájem má

"Vladimír Vůjtek mezi kandidáty určitě bude a bude se o něm hodně diskutovat," potvrdil už na středeční tiskové konferenci Král jméno jednoho z nich. Vůjtkovi letos skončila smlouva u reprezentace Slovenska, takže má navíc čerstvé zkušenosti i s mezinárodním hokejem.

Výkonný výbor bude otázku kouče poprvé řešit příští týden, ve čtvrtek 18. června. Konečné rozhodnutí ale ještě padnout nemusí. Svaz čas nyní skutečně netlačí, první reprezentační akce je na programu až v listopadu na turnaji Karjala ve Finsku. 

Vladimír Vůjtek, zkušený a velice uznávaný kouč, který v roce 2012 dotáhl Slováky ke stříbrné medaili na mistrovství světa, stojí proti Miloši Říhovi, ambicióznímu trenérovi, který má na sociálních sítích obrovskou podporu fanoušků. V hokejovém prostředí má přitom paradoxně větší renomé v Rusku než doma v Česku, kde naposledy vedl Pardubice. 

"Kdyby nabídka přišla, tak bych jí zvažoval. Samozřejmě. Je to národní mužstvo, u kterého navíc není každodenní práce jako v klubu. To by mi vyhovovalo. Těší mě, že si na mě někdo vzpomněl, ale zatím to beru s rezervou. Nabídka na stole ještě neleží," řekl Aktuálně.cz Vladimír Vůjtek a naznačil, že by o práci měl zájem.

Podobně se vyjádřil i Miloš Říha pro web idnes.cz: "Samozřejmě bych o tom silně uvažoval a byl bych poctěn, kdybych mohl národní tým trénovat."

Vůjtek byl mezi kandidáty na trenéra reprezentace několikrát, dost o tuto pozici usiloval, ale nikdy se na něj v posledním kole výběru nedostalo. Jeho velkým minusem je nyní zejména věk, minulý měsíc mu bylo už 68 let a Tomáš Král naznačil, že hledá trenéra na dlouhou spolupráci. Ideální by byla smlouva na dva až tři roky. 

Jak Vůjtka, tak Říhu by alespoň podle ohlasů ze sociálních sítí fanoušci uvítali, i důvěra společnosti nakonec může hrát ve volbě nového trenéra roli.

Na nového kouče čekají příští rok dvě velké akce, na jaře mistrovství světa v Rusku a na podzim Světový pohár v Kanadě, kde se Češi utkají ve velmi těžké skupině s Kanadou, USA a výběrem Evropy.

Král včera zároveň řekl, že mu nebude vadit, když nový trenér souběžně s reprezentací bude trénovat i některý z klubů v domácí extralize. V takovém případě se Výkonnému výboru, který bude trenéra volit, otevírá cesta i do extraligy. V úvahu vedle Vůjtka a Říhy připadají ještě jména jako Radim Rulík, Josef Jandač či Rostislav Vlach, jejich šance jsou ale podstatně menší.

Rulík nevěří, že je ve svazovém žebříčku

U všech tří trenérů může být komplikací právě ta smlouva v klubu a nejspíš i složité vyjednávání s jejich šéfy. Ani samotní trenéři se nepasují do role mužů, kteří by byli na uvolněný post favority. 

"Já ani nevím, co bych na to řekl. Myslím si, že v tom nehraju vůbec žádnou roli a není na pořadu dne o tom přemýšlet. Mezi favority mě zařadili novináři, ale já na svazovém žebříčku figurovat nebudu," řekl Aktuálně.cz Radim Rulík

V tandemu s Miloslavem Hořavou letos přivedl k nečekanému titulu Litvínov a vysloužil si tím v extralize velké uznání. V minulosti dělal v Omsku asistenta Ivanu Hlinkovi, na stejném postu působil i u české reprezentace v roce 2005. Zlatou medaili má doma i s juniory, které vedl jako asistent Jaroslava Holíka. 

Rulík i Hořava mají ale oba chuť dělat český hokej jinak, snaží se zachytit moderní trendy a v minulosti několikrát vedení svazu kritizovali. Tohle bude taky nejspíš důvod, proč Rulík nevěří, že by mezi favority ve volbě kouče pro reprezentaci figuroval. 

Jandač: Trénovat klub i repre zároveň jde

Ambice na to vést hokejovou reprezentaci má i Josef Jandač, současný trenér Sparty. Ostatně už loni, když do funkce nastupoval Vladimír Růžička, spadal do širšího okruhu favoritů. Jandač s Růžičkou vedl poslední zlatý výběr z roku 2010. 

"Říká se, že jsem jeden z kandidátů, a to mě těší, na druhou stranu se nepovažuju za nějakého závodního koně, který o to závodí s ostatními. Navíc mám smlouvu se Spartou," řekl Jandač a také on se na potencionální nabídku dívá skromně. 

Sám ale ze zkušenosti ví, že trénovat reprezentaci i klub zároveň jde. "V roce 2010 vedl Láďa Růžička reprezentaci společně se Slavií a já dělal celý rok u reprezentace na plný úvazek, taková byla dohoda. Nejde o průběh sezony, protože v pauze pro Euro Hockey Tour se dá všechno zvládnout, naopak je to možná někdy lepší, že si extraligové mužstvo od trenéra na chvíli odpočine. Jde o kolize v přípravě na mistrovství světa, která začíná v době, kdy ještě vrcholí play off. To se třeba stalo i v tom roce 2010, kdy byl 'Růža' se Slavií v play off a my s Ondrou Weissmannem sami koučovali zápasy," říká Jandač a dodává, že v takovém případě je důležité, aby se reprezentaci věnovali naplno alespoň asistenti.

Vlach: Asi bych nezvládl dvě věci najednou

Rostislav Vlach, úspěšný trenér, který hrál se Zlínem v posledních třech letech dvakrát finále extraligy, by teoreticky také mohl do širšího výběru spadat. O jeho jméně se také mluvilo už loni, když Češi hledali nástupce za Hadamczika. Také on si ale podobně jako Rulík myslí, že se o něm jednat nakonec nebude. 

"Oficiální nabídku nemám, je to hypotéza novinářů. Myslím si, že to nakonec nabere úplně jiný směr. Četl jsem o sobě už loni, ptali se mě na to novináři a nakonec k nabídce vůbec nedošlo," řekl Aktuálně.cz smířeně Vlach.

"Samozřejmě by mě to lákalo, to bych lhal, kdybych řekl, že ne. Na druhé straně mám klubové povinnosti a nevím, jak by se k tomu Zlín třeba zachoval. A ani nevím, jestli by se práce u reprezentace a klubu dala skloubit, je to náročné," naznačil a řekl, že on potřebuje svou práci dělat na sto procent.

Dostanou tak nakonec opravdu přednost Vůjtek či Říha, kteří jsou nyní bez angažmá?

reklama