3. 12. 2008 21:50
Slavia Praha - ZSC Lions Curych 1:5
Curych předvedl na Slavii zdrcující závěr.
Curych předvedl na Slavii zdrcující závěr. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hokejisté pražské Slavie musejí na semifinále Ligy mistrů zapomenout. V rozhodujícím zápase s ZSC Lions Curych zkolabovali v poslední třetině a po prohře 1:5 bude bojovat o finále jejich soupeř.

Utkání jsme sledovali minutu po minutě zde

Slavia - v sestavě i se zraněným Bednářem - vstoupila do utkání s odhodláním zlomit sérii extraligových porážek a vybojovat si historický postup do semifinále Ligy mistrů. Překvapivé nahození Beránka ale skončilo jen na brankové konstrukci.

Pak se mohl dostat do hry díky vyloučení Žižky Curych, ale domácí se přesilovce s přehledem ubránili a po jejím skončení zahrozil Kadlec - jenže Ariho Sulandera v brance soupeře po pěkné kličce neprostřelil.

Čtěte více:

Pražané se dostávali do tempa a strhli i téměř zaplněné spodní patro O2 Areny. Zahanbit se ovšem nenechala ani početná skupinka hostujících fanoušků. Ty mohl rozradostnit v páté minutě Monnet, ale do střely mu v poslední chvíli sáhl obránce a Svoboda zasahovat nemusel.

Pak dostala šanci na přesilovku i Slavia, uzamkla soupeře v obranném pásmu, ale více než dvě tvrdé střely Nováka z tlaku nevytěžila.

Bojujeme za celou ČR

Na hráčích Slavie bylo vidět obrovské odhodlání, a i když nebyli v absolutní herní pohodě, vše nahrazovali bojovností. To jakoby chtěli podpořit i fanoušci ze slávistického kotle, kteří nad hlavou rozložili obří českou vlajku a vystavili nápis: Bojujeme za celou ČR.

A svěřenci Vladimíra Růžičky dávali do rozhodujícího souboje všechno: tvrdě napadali, dohrávali souboje, jenže pak v početní výhodě udeřil soupeř. Trudel zůstal osamocený na levém kruhu a zavěsil pod břevno Svobodovy branky.

Rozhodčí sice ještě šel konzultovat zásah s videem, ale záznam jen potvrdil, že kotouč skončil v síti.

Vyrovnat mohl rychle Micka, ale v přečíslení střelou z pravé strany Sulandera nepřekonal. Domácím nepomohla ani dvě vyloučení Švýcarů za vyhození puku a do šatny odcházeli s jednobrankovým mankem.

Druhá třetina začala přesilovkou hostů a Svoboda musel vytahovat nebezpečnou střelu. Hned na to ale slávisté ujeli ve třech proti dvěma, proti Vašíčkovi ale skvěle zasáhl i Sulander.

Slavia řadu šancí neproměnila.
Slavia řadu šancí neproměnila. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Drtivý tlak Slavia nakonec využila

Slavia se postupně dostávala do čím dál většího tlaku, který podpořila i další početní výhoda. Jenže ani z nebezpečného závaru se svěřencům Vladimíra Růžičky vyrovnat nepodařilo.

Naopak mohlo udeřit na druhé straně, ale Svoboda proti rychlému protiútoku skvěle zasáhl. Při tom ho Jan Alston plácl holí do lapačky, což se samozřejmě nelíbilo domácím a na ledě se strhla menší potyčka.

Ta jakoby Slavii nabudila a tlak českého mistra sílil. Beránek se ovšem individuálně neprosadil, stejně jako o chvíli později Růžička.

Snaha Pražanů gradovala v další přesilovce, kdy si domácí vytvořili místy až drtivý tlak. Ale Beránek se opět gólu nedočkal a žádná vyložená šance nepřišla. Curychu pak pomohlo přísné vyloučení Nováka a aspoň na chvíli přerušili tlak slávistů.

Domácí se ale nenechali zastavit a tři minuty před koncem druhé části se dočkali vyrovnání. Kadlecovo nahození před branku tečoval za Sulanderova záda Petr Jelínek a solidně zaplněná O2 Arena konečně mohla explodovat nadšením.

Semifinále Ligy mistrů s finským Espoo si zahrají Lvi z Curychu.
Semifinále Ligy mistrů s finským Espoo si zahrají Lvi z Curychu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dva góly za 38 vteřin rozhodly

Slavia se do soupeře pustila i na začátku poslední části, jenže pak přišel šok. Ve 47. minutě prostřelil Svobodu z velké dálky Ryan Gardner - 1:2.

Domácí se nestačili ani vzpamatovat a přišel další úder: rychlou akci zakončil střelou z první Jan Alston a Lions najednou vedli o dvě branky.

Pražané sice zápas nevypustili a bojovali až do konce, s výsledkem už se jim nic udělat nepodařilo.

V přesilovce pět minut před koncem spálil obrovskou šanci Hruška a švýcarský celek si dvoubrankové vedení zkušeně hlídal.

Navíc dvě minuty před koncem v přečíslení udeřil do otevřené obrany znovu Gardner a na konečných možná až příliš krutých 1:5 uzavřel Jan Alston.

Domácí fanoušci sice hráčům poděkovali za jejich nasazení, ale semifinále Ligy mistrů s finským Espoo si zahrají Lvi z Curychu.

Výsledek:
HC Slavia Praha - ZSC Lions 1:5 (0:1, 1:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 37. Jelínek (Kadlec) - 47. a 58. Gardner, 48. a 59. Alston, 15. Trudel

Sestavy: Slavia: Svoboda - Kadlec,Vašíček, Novák, Drtina, Žižka, Kolařík, Sloboda - Vondrka, Beránek, Hruška - Doležal, Růžička, Micka - Jelínek, Kraft, Sklenář - Čermák, Červenka.

Curych: Sulander - Blindebacher, Suchý, Geering, Seger, Cadonau, Schelling, Gloor - Trudel, Pittis, Bühler - Gradner, Sejna, Wichser A. - Bastl, Monnet, Alston - Lemm, Grauwiller.