reklama

Kometa proti historii. Stav 0:3 se v play off neotáčí

Ještě vám Masaryka nedáme! Kometa se nechce vzdávat, ve finále by ale musela zvrátit sérii ze stavu 0:3 na zápasy. To se v historii stalo jen šestkrát, v Česku nikdy. Ještě vám Masaryka nedáme! Kometa se nechce vzdávat, ve finále by ale musela zvrátit sérii ze stavu 0:3 na zápasy. To se v historii stalo jen šestkrát, v Česku nikdy. autor: Lukáš Drštička
Jen dva kluby v celé Evropě dokázaly v play off otočit sérii ze stavu 0:3 na zápasy. Přidá se k nim Kometa? Druhý zápas o vše začíná pro Brno dnes v 18:20.

Zlín - Je beznadějně vyprodáno! Vstupenky na páté finále se ve Zlíně prodávaly od 450 do 900 korun, přesto se po nich zaprášilo. Všech sedm tisíc diváků se těší na to, že Zlín ukončí výhrou finále a Petr Čajánek konečně zvedne nad hlavu pohár pro mistra hokejové extraligy.

Utkání začíná v 18:20 - on-line reportáž ZDE!

Proti stojí Kometa. Po středeční výhře (snížila na 1:3) odhodlaná sérii ještě zdramatizovat a třeba i obrátit. "Dokud nezazní poslední siréna, je šance vždycky. Co jsem tady, tenhle tým ještě nikdy nic nevzdal a doufám, že to takhle bude i teď," burcuje na webu Komety útočník Tomáš Vondráček, který vítěznou trefou rozhodl úterní čtvrtý zápas v Brně, a dal tedy Kometě ještě malou naději.

Proč malou?

Odpověď skrývá historie. V Česku se podobně husarský kousek, tedy zvrátit sérii ze stavu 0:3 na zápasy, povedl v roce 1998 jen Opavě, která senzačně otočila mizerně rozehranou baráž o extraligu se Znojmem. Ve vyřazovací části ale jinak ani ťuk.

V Česku se to povedlo jen v baráži

Dokonce celá Evropa takový zvrat zažila jen třikrát, stejně jako za celou svou historii zámořská NHL.

A v absolutním finále? Tam se to stalo jen jednou. A to před 72 lety. V roce 1942 se ve finále Stanley Cupu podařilo otočit za stavu 0:3 na zápasy sérii Torontu proti Detroitu.

Komu se povedlo zvrátit sérii za stavu 0:3 na zápasy?

NHL

1942: Toronto - Detroit (finále Stanley Cupu)

1975: New York Islanders - Pittsburgh (čtvrtfinále)

2010: Philadelphia - Boston (semifinále)

Evropa

2006: Lugano - Ambri-Piotta (čtvrtfinále švýcarské ligy)

2008: Trenčín - Martin (čtvrtfinále slovenské extraligy)

2011: Trenčín - Slovan Bratislava (čtvrtfinále slovenské extraligy)

Česko

1998: Opava - Znojmo (baráž o hokejovou extraligu)

"Je to 3:1 a hrajeme doma. Pořád jsme ve výhodě a máme navrch, dobrý tým tuhle výhodu využije," tvrdí před večerní bitvou klíčový bek Zlína Jiří Marušák.

Dukla Trenčín: Světový expert na bláznivé obraty

Celý Zlín hraje především pro svého kapitána Petra Čajánka. Finále extraligy hraje už popáté, ale ještě ani jednou pohár nad hlavu nezvedl.

Udělat poslední krok je těžké, říká se. Ale náskok 3:0 zatím vždy stačil. I Kometa se ovšem navzdory nepříznivé statistické historii má kde inspirovat. Nemusí se přitom ohlížet daleko. Experty na bláznivé obraty najde jen pár kilometrů za hranicemi: je to Dukla Trenčín!

Vojáci to dokázali v posledních letech už dvakrát. To se žádnému jinému týmu v Evropě nepovedlo. V roce 2008 Dukla ve slovenské extralize zmrazila úsměv Martinu, o dva roky později stejně krutě zaskočila i bratislavský Slovan.

Recept Trenčína? Vyměnil gólmany, soustředil se na hokej

"Série s Martinem byla plná emocí, ve druhém utkání hráči Trenčína přitvrdili a vyvrcholením této atmosféry byla hromadná bitka ve třetím utkání (334 trestných minut). Martin ten zápas zvládl a málokdo věřil, že se Dukla dokáže za stavu 0:3 zmobilizovat," vzpomíná pro Aktuálně.cz Marián Vychovalý, slovenský novinář, který se věnuje trenčinskému hokeji.

"Klíčovým momentem byla změna na brankářském postu. Trenčín postavil do čtvrtého utkání mezi tyče mladého Kováče a on vychytal čtyři zápasy za sebou. Emoce se navíc zklidnily, i Trenčín se začal věnovat více hokeji než šarvátkám. Na lopatě byli i v pátém utkání, jenže Martin za stavu 4:1 hrál bezstarostně. Dukla otočila tenhle zápas a nakonec i celou sérii," pátrá v paměti slovenský novinář.

"O dva roky později na to v Trenčíne proti Slovanu všichni v tichosti vzpomínali. Dukla potřebovala vyhrát čtvrtý zápas a do brány šel zase Kováč, historie se opakovala," říká Vychovalý.

Kometa už gólmana vyměnila. Spasit ji má Trvaj

"Po třetím prohraném zápase jsme se neuvěřitelně semkli, paradoxně jsme si řekli, že po psychické stránce jsme na tom lépe, protože nemáme co ztratit," řekl tehdy po skalpu Slovanu kapitán Dukly Ján Pardavý, který pamatoval i vyřazení Martina.

Stejně se teď na to musí dívat i Kometa, chce-li se o obrat alespoň pokusit. Gólmana už vyměnila. Sérii začal Marek Čiliak, v úterý už ale v bráně zářil zkušený Jiří Trvaj.

Základem je uspět ve Zlíně. Dostat soupeře pod tlak, rozbořit mu plány, znejistit ho. "Už máme jedno vítězství za sebou, možná si budeme více věřit," řekl Trvaj, jehož přítomnost na ledě by měla být tím důležitým impulsem.

Zkušený brankář by se měl do brány Brna postavit i dnes.

"Musíme do utkání vstoupit stejně dobře jako v úterý, ale také s pokorou. Moc dobře víme, že balancujeme na hraně. Ale pokusíme se urvat výhru a uvidíme, co bude dál," říká.

Povede se to?

reklama