Kometa srovnala sérii se Zlínem, Sparta vyhrála i podruhé

ČTK Lukáš Korynta, ČTK
12. 3. 2015 20:23
Kometa Brno vyrovnala na domácím ledě sérii se Zlínem na 1:1. Sparta hraje doma s Hradcem.
Hráči Komety oslavují branku
Hráči Komety oslavují branku | Foto: Lukáš Caha

Brno - Další hokejové drama v Brně tentokrát zvládla lépe domácí Kometa, která v závěru zápasu získala nad Zlínem tříbrankové vedení díky dvěma gólům v rozmezí několika vteřin. Brněnští vedli 4:1, koncovku ale ještě dokázal zdramatizovat Holík brankou tři minuty před koncem. Série se za vyrovnaného stavu 1:1 stěhuje do Zlína.

"Dnes jsme byli ta stará Kometa, co se týká pohybu, napadání, dohrávání soubojů. To nám přineslo úspěch," řekl po zápase brněnský trenér Vladimír Kýhos.

Utkání jsme sledovali živě ZDE.

Sparta doma i v druhém zápase série dokázala porazit Hradec Králové a na sever Čech tak pojede s pohodlným vedením 2:0. Tentokrát se však narozdíl od prvního zápasu o výsledku bojovalo až do posledních minut. Hradec dokonce v jednu chvíli vedl, Spartě ale vystřelil výhru v 55. minutě kapitán Rolinek.

"Z naší strany to bylo vítězství vůle, odhodlání, bojovnosti a nasazení. Za třetí třetinu jsme si určitě zasloužili vyhrát," pochvaloval si zápas sparťanský kouč Zdeněk Moták.

Kometa rozhodla třemi góly v závěru

K jediné změně v sestavách oproti úvodnímu duelu sáhla Kometa. Místo obránce Vágnera naskočil do hry po doléčení zranění Dujsík. Úvodní třetina svým průběhem napověděla, že se hra ještě více přiostří. Brňané vsadili na osvědčený agresivní nátlakový hokej a Berani se snažili oplácet stejnou zbraní. Oba celky spoléhaly na precizní defenzívu.

Domácí hokejisté si v první třetině vypracovali pouze dvě slibnější příležitosti, v sedmé minutě Burian netrefil volnou část branky a o tři minuty později se po Hanzlíkově střele od modré čáry kotouč odrazil od tyčky. Zlín zahrozil jen v deváté minutě, pokus Jakuba Svobody chytil v poslední chvíli do lapačky Čiliak.

Na začátku druhé třetiny trefil Němec při dorážce tyčku. V otevřené a bojovné partii Zlín doplácel na větší počet faulů. V polovině zápasu se po vyloučeních Horáka a Kotvana po zbytečném krosčeku naskytla Kometě 38 sekund dlouhá přesilovka pět na tři.

Tu ještě svěřenci kouče Kýhose nevyužili, ale následnou hru pět na čtyři už domácí potrestali. Němec našel křížnou přihrávkou najíždějícího obránce Kuboše, který prostřelil brankáře Štůralu. Po vedoucí brance Brňané herně ožili, získali územní převahu, v koncovce se ale neprosadili.

V úvodu třetí třetiny Zlín využil v sérii první přesilovku, při vyloučení Malce prostřelil brankáře Čiliaka od modré čáry obránce Marušák. Z vyrovnání se Berani ale radovali pouze tři minuty. Ve 47. minutě po faulu na brněnského Hrušku byl Okál vyloučen na pět minut a do konce utkání. Početní výhodu využil Ton, na jehož střelu od modré čáry brankář Štůrala nereagoval.

V 55. minutě Komety bleskově přidala další dvě branky. Nejdříve Němec tečoval střelu Kováčika a pak prostřelil zlínského gólmana Vondráček. Zlín ještě korigoval výsledek tři minuty před koncem gólem Holíka, zvrat už ale Brňané nepřipustili.

Spartě vystřelil výhru Rolinek

Brzy po úvodním buly měl možnost otevřít skóre Kumstát, ale nedal, navíc na ledě zůstal ležet otřesený jeho parťák z útoku Pech. Brzy se však do hry vrátil. Po Cingelově přesné "žabce" měl další šanci Sabolič, ale i on ztroskotal na brankáři Kacetlovi. Na konci čtvrté minuty Červený s jedním ze sparťanů na zádech dokázal zakončit, Novotný však zázračně zakročil.

Poté se zase potil Kacetl, dokázal však zneškodnit i velkou příležitost Buchteleho. Menší bitka přinesla první tresty duelu, přičemž Sparta hrála přesilovku a právě Buchtele ji zblízka využil po výtečné Réwayově přihrávce zpoza branky. Těsně před přestávkou Sparta chybovala při rozehrávce, Šimánek ale Pražany nepotrestal - ztroskotal na Novotném.

Druhé dějství bylo nabité událostmi. Nejprve neuspěl Forman, ale herně aktivnější byli v těchto fázích Východočeši a dočkali se brzy odměny. Ve 25. minutě nahodil Pospíšil z otočky kotouč před Novotného, kde se k němu dostal Kudrna a pohotově zavěsil. Za minutu měla Sparta vedení zpět, když bek Mikuš v signalizované početní výhodě využil zacloněného výhledu Kacetla a jeho rána zápěstím od modré čáry skončila v brance.

Ve 27. minutě ale musel na trestnou lavici Forman a po rychlých předávkách puku ho Kudrna ranou z kruhu pro vhazování poslal zpět do hry. Pouhých 17 sekund po vyrovnání udeřil Mountfield znovu, když Pláňkovo nahození od modré čáry dokázal pohotově tečovat Kukumberg.

Před polovinou základní hrací doby zvedla diváky ze sedadel bitka Barinky s Valcourtem, v níž domácího rohovníka nezastavila ani krev, jež se mu řinula po tváři. Ve 33. minutě se do dobré pozice prodral v oslabení Rolinek, ale nedal a Spartě bylo vzápětí ještě hůře, neboť po Mikušově faulu musela na 43 sekund do tří. Přestože se ocitla v kleštích, odolala.

V nástupu do třetí části se proti pravidlům provinil Vydarený a Pražané trestali, když zacílil neomylně Réway. Další možnost spálil Forman. V 50. minutě nahradil Novotného ve sparťanském brankovišti Janus. Šest minut před koncem se parádně trefil Rolinek a dokonal tak další obrat v utkání. Vzápětí se mezi tyče vrátil Novotný.

Hosté však již na vyrovnání nedosáhli ani při power play, přestože byla podpořená přesilovkou. Prázdnou branku minul naopak Hlinka, jenž poté předložil pojistku Buchtelemu a ten 1,3 sekundy před koncem nezaváhal.

HC Kometa Brno - PSG Zlín 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 31. Kuboš (V. Němec, Ton), 47. Ton (Kováčik, V. Němec), 55. V. Němec (Kováčik, J. Hruška), 55. Vondráček (Burian, Koreis) - 44. Marušák (Leška, Okál), 57. P. Holík (Roman Vlach). Rozhodčí: Hribik, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7, navíc Okál (Zlín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 1:1.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín: Štůrala - Marušák, O. Horák, Valenta, Žižka, Kotvan, Řezníček - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Fořt, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 15. Buchtele (Réway), 26. J. Mikuš (J. Hlinka, Vondrka), 42. Réway (Polášek), 55. Rolinek (Přibyl, Pilař), 60. Buchtele (J. Hlinka) - 25. Kudrna (Pospíšil), 28. Kudrna (Vydarený, Šimánek), 28. Kukumberg (Pláněk). Rozhodčí: Pešina, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:9, navíc J. Mikuš (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7638. Stav série: 2:0.

Sparta: Novotný (50.-55. Janus) - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

Hradec Králové: Kacetl - Dietz, Vydarený, Čáp, Jank, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Pospíšil - Valcourt, Kukumberg, Červený - Vantuch, Tvrdík, Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.