reklama

Komplikace pro dvacítku: Pastrňák se skvěle předvedl Bostonu

David Pastrňák si poprvé zahrál NHL za Boston. To je špatná zpráva pro hokejovou dvacítku. Uvolní ho Bruins na mistrovství světa? David Pastrňák si poprvé zahrál NHL za Boston. To je špatná zpráva pro hokejovou dvacítku. Uvolní ho Bruins na mistrovství světa? autor: ČTK
David Pastrňák odehrál v noci v premiéře za Boston jen osm minut, Bruins s ním však mají větší plány. To komplikuje situaci hokejové dvacítce, která s osmnáctiletým talentem počítala na MS juniorů.

Praha - Měsíc a něco málo před začátkem hokejového mistrovství světa juniorů v Kanadě se stalo přesně to, co si trenéři hokejové dvacítky přáli ze všeho nejméně. David Pastrňák  si zahrál NHL za Boston a ve své premiéře sklidil ze všech stran ovace za dobrý výkon.

Nejde o to, že by Pastrňákovi zářivou kariéru reprezentační trenéři nepřáli, to ani v nejmenším. Ale o to, že s ním počítají pro blížící se šampionát a teď o něj kvůli jeho perfektním výkonům mohou přijít.

Jsou to jen čtyři roky nazpět, co Boston na dvacítky nepustil svého tehdejšího talenta Tylera Seguina, protože byl na turnaj juniorů až moc dobrý.

A Pastrňák letos kráčí v jeho stopách. V noci nastoupil proti Pittsburghu ve čtvrté formaci a na led se dostával nejprve jen zřídka, pak si ale zahrál i přesilovou hru v elitní pětce a tvořil pro své hvězdné parťáky šance. Jeho první střídání se přitom ani nezapsalo do statistik, protože na ledě nebyl ani dvě vteřiny. Trenér Claoude Julien ho z něj raději stáhl okamžitě, když viděl, že na druhé straně skáče do hry nebezpečný Sidney Crosby.

Trenér: Neměl tuny ledu, ale líbil se mi

Pastrňák tak ve své premiéře odehrál pouze necelých osm minut a do statistik si připsal jeden hit. Zároveň se však ve třetí třetině zaskvěl i krásnou přihrávkou ve svém střídání v první formaci s Bergeronem a Marchandem, kterou sice druhý jmenovaný ve velké šanci nevyužil, ale Pastrňák tím ukázal, jaké jsou jeho možnosti.

"Vím, že nedostal tuny ledu, ale jeho hra se mi líbí. Měl dobré nohy, je to dynamický hráč, a když se dostal na led, líbilo se mi, co tam předváděl. To střídání s Bergym a Marchem v ofenzivní zóně bylo výborné, vážně se mi líbil," chválil Pastrňáka po utkání trenér Bruins Julien.

Pro Miroslava Přerosta, kouče českých juniorů, to je zásadní zpráva. S Pastrňákem dosud počítal na prosincové mistrovství světa do první formace k další hvězdičce Jakubu Vránovi, jenže práce v prvním týmu Bruins to teď značně komplikuje.

"Že se Pastrňák vyšvihne do prvního týmu Bruins, to bychom si přáli z pohledu mistrovství světa ze všeho nejméně," vykládal Přerost ještě před třemi týdny přesně to, co se teď stalo.

Češi musí jednat. Boston už jednou hráče nepustil

Boston nemusí Pastrňáka na šampionát juniorů uvolnit. Nebyl by to první ani poslední případ, kdy týmy těsně před začátkem turnaje přišly o svou hvězdu, protože ta svými kvalitami turnaj převyšovala.

Samotný Boston už takhle nepustil Seguina. Zákaz startu na turnaji juniorů pak potkal i jiné hvězdy, například Jeffa Skinnera z Caroliny či Matta Duchena z Colorada.

"Budeme muset jednat. Oslovíme trenéry i manažery Bostonu," tvrdil opakovaně Přerost s tím, že Češi pro jeho účast udělají maximum a vše se bude řešit začátkem prosince.

Jenže teď, jak se zdá, už i v Bostonu plánují, jak s Pastrňákem naloží. Julien by rád Pastrňáka vyzkoušel například ve formaci s elitním centrem týmu Davidem Krejčím, který dnes v noci kvůli zranění nehrál.

To by pro Pastrňáka znamenalo více času na ledě, větší vytížení i silnější postavení v týmu, pro Čechy pak mnohem menší šance, že s Pastrňákem do Toronta a Montrealu na přelomu roku odcestují.

Má talent i rychlost, chválí hvězda Marchand

"Můj sen se proměnil ve skutečnost. Musím tvrdě trénovat, chci hrát více zápasů, jako je tento," prohlásil po premiéře v NHL Pastrňák. V nižší AHL dosud za Provdence odehrál sedmnáct utkání a jeho vizitka jakožto osmnáctiletého nováčka je tam impozantní: pět branek a třináct asistencí.

"Dnes se nedostal moc na led, ale když tam byl, děly se věci. Můžete vidět, že má talent i rychlost," přidal se k pochvale osmnáctiletému spoluhráči i Brand Marchand.

"Hodně se zlepšil. Pochopil, jak se hraje hokej v Severní Americe. Je talentovaný, umí dávat góly a nečekáme od něho, že bude hned dokonalý. Ale musí být spolehlivý i v defenzivě a na tom musí zapracovat," řekl ještě na adresu Pastrňáka Julien.

reklama