reklama

Končí hokejový bouřlivák: Shanahan se rozloučil s NHL

Podívejte se na nejznámější Shanahanovu bitku.

Praha - Jeden z nejlepších kanadských hokejistů posledních dvou desetiletí Brendan Shanahan ukončil po 21 letech strávených v NHL kariéru.

Čtyřicetiletý útočník byl proslulý nejen svou vysokou bodovou produktivitou, ale také tím, že se nebál zapojit do bitky. Hokejista s irskými předky tak byl proto v NHL i v kanadské reprezentaci velmi žádaný.

Jeho jméno si většinou český fanoušek vybaví, když si vzpomene na historický triumf českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998.

Právě Shanahan byl posledním kanadským střelcem, který se snažil překonat v samostatých nájezdech Dominika Haška. A když ani on neuspěl, čeští hokejisté se začali radovat z postupu do finále.

Čtěte dále: Hejduk zařídil výhru Colorada, Plekanec hvězdou zápasu

Ještě dřív se však Shanahan zapsal do hokejové historie v Československu. Na mistrovství světa juniorů v roce 1987, které se hrálo v Piešťanech, byl jedním z hlavních akterů hromadné bitky v zápase proti Sovětskému svazu.

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

Shanahan byl především excelentní střelec

Shanahan byl však především ceněn pro svou přímočarost. Z postu levého křídla vstřelil v NHL 656 gólů. Je tak jedenáctým nejlepším střelcem v historii NHL. Celkem odehrál 1524 zápasů, ve kterých zaznamenal 1354 bodů.

Největší pouto jej v NHL drželo k Detroitu. Byl u zisku Stanley Cupu v roce 1997, 1998 a 2002. Symbolicky pak ukončil kariéru v týmu New Jersey Devils, který si jej vybral v roce 1987 jako dvojku v draftu.

Čtěte také: Forsberg se do NHL nevrátí. Sezonu dohraje v MODO

Do New Jersey se vrátil jako volný hráč letos v lednu a ve zbytku sezony odehrál 34 zápasů s bilancí šesti gólů a osmi asistencí. V létě se sice chystal v přípravném kempu na další ročník, ale těsně před startem ligy klub opustil, protože se nevešel do týmu.

A to přesto, že v srpnu podepsal novou roční smlouvu na jeden milion dolarů. "Rád bych poděkoval rodině a všem přátelům, kteří mi pomohli splnit můj dětský sen zahrát si NHL," uvedl Shanahan v prohlášení.

"Jsem neskonale vděčný všem trenérům a spoluhráčům, od kterým jsem se mohl učit. I když jsem snil o NHL, nemohl jsem si ani v nejmenším představit, jaké budu mít štěstí a požehnání," dodal.

Vedle New Jersey a Detroitu nastupoval také za Hartford, St. Louis a New York Rangers. Ve sbírce má také zlaté medaile z mistrovství světa v roce 1994 v Itálii a olympijských her v roce 2002 v Salt Lake City.

Jako vítěz Stanley Cupu, olympijských her i mistrovství světa je tak jedním z mála držitelů ceněné trojkoruny.

reklama