Konec! Češi podruhé selhali se Švýcary a medaili neobhájí

Švýcaři byli letos nad síly českého národního týmu. Češi si tak po čtyřech letech nezahrají na MS o medaile.
Českým hráčům zbyly i po zápase se Švýcary zase jen oči pro pláč. A tato porážka znamená vyřazení z play off a konec nadějí na velký úspěch.
Zbyněk Michálek si možná v koutku duše vysnil, že k bronzu a stříbru letos přidá světové zlato. Ale na titul mistra světa si musí nejméně rok počkat.
Jiří Hudler byl na světovém šampionátu po dlouhých deseti letech.
Češi tak ve Stockholmu nenavázali na zlato a dva bronzy z předešlých tří let...
16. 5. 2013 16:55
Jediný gól k postupu stačit nemohl. Švýcaři zaslouženě postupují poprvé v historii do semifinále světového šampionátu.

Stockholm - Český národní tým neobhájí na světovém šampionátu loňský bronz. Češi podruhé na turnaji nestačili na Švýcarsko, ve čtvrtfinále prohráli 1:2, a na turnaji končí.

Češi, kteří na šampionátu skončili sedmí, naposledy do semifinále na MS nepostoupili v roce 2009 právě ve Švýcarsku. Celkově pak teprve posedmé z 21 pokusů. Ve třech předchozích MS vždy získali medaili, nejdříve zlato a potom dvakrát bronz.

Naopak švýcarští hokejisté prošli do semifinále po dlouhých 15 letech, a mohou tak přerušit čekání na medaili, které trvá už 60 let. V sobotu od 15 hodin se o postup do finále utkají proti Američanům.

Zápas jsme v online reportáži sledovali ZDE.

Vítězové stockholmské skupiny se v prvních dvou třetinách dostali do dvoubrankového vedení, které pouze zmírnil ve 46. minutě obránce Zdeněk Kutlák gólem z přesilové hry.

"Gól bych vyměnil za výhru. Měli jsme pomalejší start, pak jsme ale měli velké šance, bohužel se k nám štěstěna obrátila zády," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi Kutlák.

Rozhodly dvě smolné teče

Češi se brzy po úvodním vhazování dostali pod tlak. Nejprve měl šanci Josi a Niederreiter, které vychytl Pavelec. V 6. minutě už byl ale krátký na nešťastnou teč Židlického, který bránil střílejícího Hollensteina.

Hra se vyrovnala až v druhé části prvního dějství, kdy hráli Češi dvě přesilovky, ale neproměnili je.

V druhé části se naopak svěřencům Aloise Hadamczika nevyplatilo vlastní oslabení. Hubáček byl vyloučen za hrubost a Josi díky další smolné teči Irgla dostal puk do sítě.

"Co říct! Dva góly jsme si dali sami. První dvě třetiny jsme byli moc hodní, nedokázali jsme se dostat do šance. Až pak jsme do toho kopli, bohužel už to nestačilo," hledal příčiny porážky brankář Ondřej Pavelec.

Vrbata mohl po sólu vyrovnat

Právě až v rozhodující třetině se Češi zvedli a opět i díky přesilovkám. Nejprve Hudler minul odkrytou bránu, v další početní výhodě už se ale prosadil dobře postavený Kutlák.

Švýcaři už se pak soustředili jen na obranu a snažili se držet puk u mantinelů. Vyrovnání měl na hokejce Vrbata, který v 57. minutě ujel obráncům, ale sólo po kličce do forhendu neproměnil.

"Měl jsem rychlost, ale blafák do bekhendu jsem dělat nechtěl, bohužel mi puk přeskočil a ani jsem nevystřelil. Byla to naše největší šance a bohužel to nevyšlo," popisoval akci po zápase Radim Vrbata.

Češi to poté zkoušeli bez brankáře, ještě 22 vteřin před koncem hráli přesilovku, ale na gól to nestačilo.

Plekanec: Nelituji, že jsem přijel

"Bylo to o prvním gólu, který jsme dali ale pozdě. Postoupit na jeden gól je málo. Švýcaři výborně dvě třetiny udržovali svůj systém, nedokázali jsme udržet puk v jejich pásmu, vždycky nám to hned vyhodili," smutnil po zápase Tomáš Plekanec.

První centr českého útoku si tak ve Stockholmu zahrál jen dva zápasy, když se na poslední chvíli připojil k týmu po vyřazení z NHL.

"Nelituji, že jsem přijel, jsem rád za každou šanci reprezentovat, rád se s kluky vždycky sejdu a hraju za naší zem. Člověk nikdy neví, kdy je tu naposledy," přiznal útočník Montrealu.

Novotný: Švýcaři mají výbornou formu

Český kapitán Jiří Novotný v první řadě uznal sílu soupeře. "Není náhoda, že tu vyhráli i osmý zápas, mají výbornou formu, což teď potvrdili."

Sám si ale nedokázal vysvětlit, jak je možné, že české mužstvo nehrálo po celý zápas tak jako ve třetí třetině.

"Ve třetí třetině jsme začali hrát mnohem jednodušeji, kdybych věděl, proč jsme takhle nehráli hned takhle, tak vám to řeknu. Měli jsme do toho prostě víc vlétnout, ale to už je pozdě teď říkat," uvedl Novotný.

Výsledek čtvrtfinále:

Česko - Švýcarsko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 46. Kutlák (Hudler, Plekanec) - 6. Hollenstein (Blindenbacher, Suri), 34. Josi (Gardner, Diaz). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 2237.
Česko: Pavelec - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák - Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl, Hudler - Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik