reklama

Konec divného pravidla. Diváci už v extralize uvidí i fauly

Rozhodčí budou v extralize pod větším tlakem. Jejich chyby uvidí diváci i na kostce přímo během zápasu. Rozhodčí budou v extralize pod větším tlakem. Jejich chyby uvidí diváci i na kostce přímo během zápasu. autor: CPA
Extraliga ruší nesmyslné pravidlo: Kluby už od nové sezony mohou během domácího zápasu pouštět na kostce ze záznamu i sporné situace.

Praha - Byl to faul, nebo se rozhodčí upískl? Tohle mohli v hokejové extralize během zápasu až dosud posuzovat pouze diváci, kteří zůstali doma u televize. Ti, kteří se chtěli na faul nebo neuznanou branku podívat z opakovaného záznamu přímo na stadionu, měli smůlu. 

Zakazovalo to nesmyslné pravidlo zanesené v herním řádu soutěže. Kdo během zápasu na kostce spornou situaci pustil, zaplatil pokutu padesát tisíc korun.

Pravidlo mělo krýt rozhodčí a zabránit tomu, aby na stadionech nevznikala vypjatá atmosféra. Fanoušky ale štvalo a kluby si časem začaly stěžovat, že fanouškům na drahých kostkách nemají co nabízet.

Řezníček: Chtěly to tak kluby i fanoušci

Od nové sezony bude vše jinak a divákům, kteří si zaplatí drahou vstupenku, už přímo v aréně nic neuteče. Režie bude moct opakovat fauly a dokonce i gólové situace, o kterých bude rozhodovat rozhodčí u videa.

"Registrovali jsme podněty fanoušků, kterých bylo i v minulé sezoně několik desítek. Jejich argumentace byla jasná: Proč bych měl chodit na hokej a platit za něj vstupenku, když z něj nic neuvidím?" uvědomuje si šéf extraligy Josef Řezníček

Na nápadu odstranit pravidlo z herního řádu soutěže se včera shodly všechny extraligové kluby. 

Chomutov i Pardubice změnu vítají

Jedním z těch, které na něj dopláceli, byl třeba Chomutov. Piráti loni pokutu zaplatili hned dvakrát. 

"Je pravdou, že jsme s tímhle pravidlem měli problém. Pokud chceme divákům přinášet maximální zážitek, nemůžeme si svazovat ruce podobným nařízením a takto vysokou pokutou," řekl Aktuálně.cz marketingový ředitel Pirátů David Dinda. "Pokud k takové změně skutečně dojde, budeme rádi."

Podobně ragují také extraligové Pardubice. "Uvolnění tohoto pravidla jednoznačně vítáme, protože nám umožňuje pouštět na kostce záběry, které fanoušky nejvíce zajímají. Tím tak zvýšíme jejich zážitek přímo na stadionu," sdělil Aktuálně. cz mluvčí klubu Jan Hrabal. 

Řezníček přitom ještě na jaře za pravidlem stál. Bál se totiž atmosféry, kterou by mohly vypjaté momenty na stadionu vyvolat. Pod náporem klubů na včerejším společném setkání v Nošovicích ale couvl a zvláštní pravidlo z herního řádu soutěže skutečně odstraní.

"Věřím, že se dál posunula i úroveň našich diváků a opakované záběry naopak spíše ocení," říká teď Řezníček.

Kluby jsou za atmosféru v hale dál odpovědné

"Herní řád soutěže musíme změnit do třináctého srpna, zítra na tom budeme s právníky pracovat," potvrdil Aktuálně.cz šéf soutěže.

"Pevně věřím, že to bude krok dopředu a vyhneme se také excesům na tribunách. Klubům už nebudeme nadále svazovat ruce, za atmosféru na stadionu si ale budou sami zodpovídat."

Jinými slovy: Kluby si mohou pouštět co chtějí, pokud ale fanoušky záběry na kostce vytočí tak, že naházejí na led odpadky, bude na to disciplinární řád soutěže stále pamatovat.

reklama