Red Spo, ČTK
2. 2. 2010 8:35
Vokoun mezi hvězdami zápasu, Crosby dal hattrick

Praha - Český útočník Aleš Kotalík se stal v NHL přece jen novou posilou hokejistů Calgary, kam byl vyměněn z týmu New York Rangers.

O zamýšlené výměně, při níž společně s ním opouští Manhattan Chris Higgins, zatímco v kanadském týmu končí rovněž útočníci Olli Jokinen a Brandon Prust, se v zámoří mluvilo již v neděli. Nakonec byla uzavřena až po pondělním utkání Calgary s Philadelphiíí, které Flames prohráli 0:3.

Jednatřicetiletý Kotalík přišel do Rangers jako volný hráč loni v létě z Edmontonu a podepsal tříletý kontrakt na devět milionů dolarů. V úvodu sezony chodil na přesilovky a sbíral body, ale postupem času přestával dostávat důvěru. V osmi z poslední devíti zápasů jej posadil trenér John Tortorella jen na tribunu.

Vokoun sklízí úspěch. V NHL je třetí hvězdou měsíce

Dalším dobrým výkonem se prezentoval český brankář Tomáš Vokoun, přestože s Floridou tentokrát na body nedosáhl. Panteři sice prohráli s Anaheimem 0:3, ale předpokládaná jednička českého olympijského výběru si připsala 22 úspěšných zákroků z 25 střel a Vokoun byl následně vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Famózním hattrickem během osmi minut a dvou sekund se ve druhé třetině blýsknul ostrostřelec Pittsburghu Sidney Crosby. Ve 39. minutě završil skvělou desetiminutovku Tučňáků, v níž čtyřmi góly otočili stav z 1:3 na 5:3.

Crosby se v tabulce střelců dotáhl na vedoucího Patricka Marleaua ze San Jose, oba nastříleli již 37 gólů.

Hokejisté Edmontonu nepřipustili vyrovnání klubového rekordu čtrnácti po sobě jdoucích zápasů bez vítězství z roku 1993 a v pondělním programu zámořské NHL porazili na svém ledě Carolinu 4:2. Naposledy se předtím Oilers radovali z dvoubodového zisku 30. prosince po domácím duelu proti Torontu.

Pittsburgh - Buffalo 5:4 (1:2, 4:1, 0:1)
Branky: 31., 38. a 39. Crosby, 1. Letestu, 35. J. Staal - 6. D. Roy, 7. Vanek, 28. Tim Kennedy, 57. Pominville.

Edmonton - Carolina 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
Branky: 8. Jacques, 15. Brule, 34. Pouliot, 38. Gagner - 3. Alberts, 31. J. Jokinen.

Calgary - Philadelphia 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 31. a 58. Richards, 42. Giroux.

Florida - Anaheim 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 36. Getzlaf, 40. Selänne, 58. Perry. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 25 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88 procent.