Kotalík přispěl gólem k výhře Rangers nad Anaheimem

ČTK ČTK, Red Spo
12. 10. 2009 8:01
NY Rangers - Anaheim 3:0

New York - Čeští útočníci Aleš Kotalík a Václav Prospal se zasloužili o vítězství hokejistů New Yorku Rangers nad Anaheimem 3:0 v nedělním utkání NHL.

Kotalík vstřelil vítězný gól, když v 43. minutě svou třetí trefou v sezoně otevřel v přesilové hře skóre zápasu, Prospal přihrál v 55. minutě na druhý gól Arťomu Anisimovovi. Čtvrtou výhru domácích v řadě pak pojistil střelou do prázdné brány při power play Ducks obránce Dan Girardi.

Čisté konto v brance Rangers vychytal Steve Valiquette, který poprvé v sezoně dostal přednost před týmovou jedničkou Henrikem Lundqvistem. Valiquette po zápase věnoval shut-out svému čtyřměsíčnímu synovi Daltonovi, který v Madison Square Garden v náručí maminky poprvé sledoval zápas NHL.

"Byl to pro mě opravdu velice výjimečný zápas. Samozřejmě, Dalton si z toho nebude nic pamatovat, ale chtěl jsem se před ním prostě vytáhnout a tohle vítězství je jen pro něj," řekl s úsměvem Valiquette, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu před Kotalíkem a Prospalem.

Dvaatřicetiletý gólman se v brance příliš nenadřel, Rangers totiž přestříleli soupeře 38:18. Poprvé Valiquette zasahoval až v 7. minutě a v první třetině to byla jediná střela, které musel čelit.

"Ale pro mě není důležité, jestli jsem v zápřahu nebo ne. Kdyby na mě letělo dvanáct střel a já dvě pustil, bylo by to mnohem horší. Zní to jako klišé, ale hlavní je, abych dal svému týmu šanci na vítězství, a to se dnes povedlo," uvedl Valiquette.

Zatímco on se v brance téměř nudil, jeho protějšek Jean-Sebastien Giguere musel likvidovat jednu šanci za druhou. A po dvě třetiny se mu to dařilo, útočníci Rangers už byli z jeho zákroků zoufalí, třikrát navíc Giguerovi pomohla branková konstrukce.

"Trefovali jsme tyčky a břevna, ale věděli jsme, že musíme zůstat trpěliví a že to určitě přijde," prohlásil Kotalík, jenž v přesilovce zlomil trápení Rangers tvrdou ranou, která se odrazila do branky od obránce Scotta Niedermayera.

V druhém nedělním zápase zvítězil Vancouver nad Dallasem 4:3 po samostatných nájezdech. Canucks, kteří se na čtyři až šest týdnů musejí obejít bez zraněného elitního útočníka Daniela Sedina, byli blízko zisku dvou bodů už v základní hrací době.

V předposlední minutě ale podcenili útočný výpad soupeře, který zakončil vyrovnávacím gólem nováček Jamie Benn, jenž tak oslavil svou první branku v NHL.

Radost mu ale nevydržela dlouho, v penaltovém rozstřelu totiž dominoval Vancouver. Zatímco Kyle Wellwood a Ryan Kesler překonali brankáře Martyho Turka, Brad Richards a Mike Ribeiro, kteří předtím skórovali ve hře, na Roberta Luonga nevyzráli.

Vancouver - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
15. Kesler, 37. Burrows, 47. Mitchell, rozhodující nájezd Wellwood - 7. Ribeiro, 45. B. Richards, 59. Benn.

NY Rangers - Anaheim 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
43. Kotalík, 55. Anisimov (Prospal), 59. Girardi.