reklama

Šéf extraligy: Je jasné, že Hořava kritizoval rozhodčí

Šéf extraligy Josef Řezníček o pokutě pro Miloslava Hořavu nepochybuje Šéf extraligy Josef Řezníček o pokutě pro Miloslava Hořavu nepochybuje autor: CPA Eduard Erben
Rozhovor s ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem o litvínovské kauze s kritikou rozhodčích.

Praha - I když  Miloslav Hořava ve svém vyjádření na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně vyloženě slovo "rozhodčí" nebo jeho synonymum nepoužil, bylo jasné, že právě k nim jeho kritika směřovala.

Proto ředitel extraligy Josef Řezníček udělil litvínovskému kouči pokutu deset tisíc korun. A přestože ji Hořava odmítá zaplatit, Řezníček bere jeho gesto jako irelevantní.

"Nejde o to, co říká pan Hořava. Já jsem v souladu s herním řádem potrestal klub HC Verva Litvínov," vysvětluje Řezníček v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Poopište ve zkratce, jak probíhala komunikace mezi vámi a Miloslavem Hořavou poté, co na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně řekl svůj ostrý komentář k utkání.
"Žádná komunikace mezi námi neprobíhala. Pouze jsme ho vyzvali, aby nám podal vysvětlení ke svým výrokům z tiskové konference. Vysvětlení nám podal a na základě toho jsme rozhodli a udělili pokutu."

Z jeho vyjádření na tiskovce jste tedy nabyl dojmu, že kritika směřovala k rozhodčím, což jste si chtěl dotazem na litvínovského kouče potvrdit, je to tak?
"Ano."

Je tedy jedno, jestli se slovo "rozhodčí" a jeho ekvivalenty v hodnocení hráčů, trenérů a dalších členů klubů po zápase objeví, stačí, že z něj vyplývá, o kom je řeč?
"Vyjádření pana Hořavy bylo takové obecné, proto jsme ho vyzvali, aby nám ho osvětlil, a to on udělal."

Je přímo na vás, abyste posoudil, jestli bylo ustanovení o zákazu veřejného hodnocení výkonu rozhodčích v den zápasu porušeno?
"Vychází to z herního řádu. Máme tady nějaký tým, právního poradce, asistenta, takže to není jen o tom, že bych si ráno otevřel noviny nebo internet a rozhodl se. Ale ano, je to v kompetenci ředitele extraligy."

Myslíte si, že je znění tohoto ustanovení dostatečné? Nebylo by dobré ho více specifikovat?
"Herní řád prochází revizí každou sezonu, extraligové kluby ho mají k dispozici, mohou se k němu vyjádřit, navrhovat změny. Pokud dospějí k tomu, že to nechtějí, že je to omezuje ve svobodě slova, tak se to změní. Ale já tu nejsem od toho, abych to měnil. Už jsme se tohoto tématu jednou dotkli a dostal jsem vyjádření, že ne, že se to měnit nesmí, že by si každý dělat, co chtěl, tak to tam v herním řádu takhle zůstává. My pouze vyžadujeme, aby se to plnilo."

Kouč Hořava však s trestem nesouhlasí. Pokutu platit nechce ani sám, ani prostřednictvím klubu.
"Nejde o to, co říká pan Hořava. Já jsem potrestal klub HC Verva Litvínov, a to tak, jak mi ukládá herní řád. To znamená, že jestli to on bude, nebo nebude chtít zaplatit, je trošku jiná rovina."

Pojďme ještě k přestupku generálního manažera Litvínova Roberta Kysely. Proč jste jeho případ předal disciplinární komisi a od trenéra Hořavy ne?
"Robert Kysela vydal určité prohlášení, které určitě bylo vázáno na vyjádření trenéra Hořavy na zmíněné tiskové konferenci. A v herním řádu je ustanovení, že můžu dát pokutu za poškozování dobrého jména extraligy v minimální výši padesát tisíc korun. Po všech těch vyjádřeních, dění na valné hromadě, jeho omluvám jsem uznal za vhodné předat to disciplinární komisi, která má v disciplinárním řádu daleko víc instrumentů na to, aby mohla tyto polehčující okolnosti posoudit."

... aby ta pokuta nemusela být tak vysoká?!
"Ano. Zdálo se mi, že vzhledem k tomu všemu, co se událo, je pokuta padesát tisíc vysoká. Proto jsem případ předal disciplinární komisi, která to posoudí. Momentálně se zpracovává rozhodnutí."

Co Hořava řekl na tiskovce po utkání ve Zlíně:

V hokeji se pohybuji dlouho, ale to, co se tu dnes dělo, považuji za ostudu a nehoráznost českého hokeje. Jsem zvědav, jak to vyřeší svaz. Hráči by museli být z betonu, aby toto vydrželi. Ale dál už nic (neřeknu), nechci dostat pokutu.

Co Hořava odepsal řediteli extraligy Řezníčkovi:

Z důvodu zákazu vyjadřování se aktérů utkání v den zápasu k výkonu rozhodčích jsem v tu chvíli těsně po utkání a v pozápasových emocích neviděl jinou možnost, jak upozornit na nestandardní vedení našeho zápasu ve Zlíně.

reklama