reklama

Kouč Plzně Straka: Bronz je skvělý, ale musíme pracovat, někteří kluci odejdou

Michal Straka Michal Straka autor: Tomáš Liška
Přes semifinálové vyřazení se Spartou hodnotí trenér plzeňských hokejistů Michal Straka sezonu jako velice úspěšnou. Podceňovaný tým Škody získal bronzové medaile za třetí místo. Radost z úspěchu ale nesmí podle bratra majitele Indiánů Martina Straky trvat příliš dlouho a vedení musí rychle sestavit konkurenceschopné mužstvo pro příští ročník.

Plzeň - Přes semifinálové vyřazení se Spartou hodnotí trenér plzeňských hokejistů Michal Straka sezonu jako velice úspěšnou. Podceňovaný tým Škody získal bronzové medaile za třetí místo. Radost z úspěchu ale nesmí podle bratra majitele Indiánů Martina Straky trvat příliš dlouho a vedení musí rychle sestavit konkurenceschopné mužstvo pro příští ročník.

"Strašně si toho bronzu vážíme. Byla to výborná sezona," řekl Straka ČTK a deníku Sport po domácí porážce se Spartou v šestém utkání. Konečnou třetí příčku ale zároveň nepřeceňuje. "Je to bomba, je to pěkný, ale teď to zase skončí a zase budeme muset pracovat. Někteří hráči nám odejdou, jiní přijdou. Teď máme pár dnů volna, ale pak musíme zase pracovat jako každý jiný mančaft," prohlásil čtyřiačtyřicetiletý kouč.

Připustil, že sezona Indiánů od začátku probíhala skoro až nad plán. "Samozřejmě jsme věděli, že nějaká krize přijde. Naštěstí jsme ale měli nahrané body, když po Vánocích přišla série čtyř porážek. I když jsme prohrávali, tak jsme se pořád drželi v té šestce," uvedl Straka. "Ten začátek sezony byl hodně důležitý, protože máme mladé mužstvo. Kdybychom byli někde dole v tabulce, tak by nervozita stoupala," přemítal Straka.

V paměti dohledal jediný zápas, který se jeho svěřencům vysloveně nepovedl. "V říjnu v Třinci jsme to odehráli strašně," připomněl Straka říjnový debakl 1:5. Porážka vůbec nejvyšším rozdílem přišla však až se Spartou - v pátém duelu podlehla Škoda v O2 areně dokonce 1:6.

"Nedávali jsme góly v přesilovkách"

Bývalého útočníka však v celé sérii mrzel úplně jiný zápas, který měl zásadní vliv na vývoj celé série. "Ten druhý na Spartě, ten mě hodně mrzel, protože jsme tam přes nepříznivý stav 1:4 měli šance na vítězství a hráli jsme výborně," zavzpomínal Straka na utkání, v němž vedl soupeř dokonce už 4:0, ale nakonec musel hájit těsnou výhru 4:3.

"Poslední dva zápasy jsme pak nedávali góly v přesilovkách. Věřil jsem, že Spartu potrápíme. V sezoně jsme s nimi sehráli vyrovnaná utkání a nakonec jsme s nimi odehráli vyrovnanou sérii," potěšilo Straku.

Po hráčích vyžadoval taktickou vyspělost. "Snažíme se jim pořád zdůrazňovat, aby nevypadli ze systému. Nesmíme to opouštět. Samozřejmě k tomu hodně pomáhají zkušení hráči, jako jsou Petr Kadlec s Ondřejem Kratěnou. Umějí na ty mladé zařvat a na ledě jdou příkladem, když se to snaží dodržovat. Když pak mladí kluci vidí, že to hrají i ti staří, tak se o to snaží taky," pochválil zkušené opory. "Samotného mě potěšilo, že jsme dokázali ten systém hrát skoro pořád. Kluci byli trpěliví," ocenil Straka.

Slova chvály měl ale pro všechny. "Máme mladý tým, s nímž pracujeme. Měli jsme ale takovou základní kostru, ke které patří gólman Machovský a obránci Kadlec, Jeřábek a Pulpán. K nim naskakovali mladí kluci. V útoku jsou Kratěna, Bližňák a Kracík, za něhož jsem hrozně rád, jak se mu dařilo. Výborně k němu zapadli mladí Kubalík s Indrákem. Dobře hráli Lev s Preisingerem. Povedly se i příchody Svobody s Hrňou, přestože se zranil," vyjmenoval Straka hlavní opory.

"Jeřábkovi bych odchod přál"

Je otázkou, kolika zájemcům především o mladé hráče bude muset vedení klubu čelit. "Když se u nás někdo prosadí, tak mu přeji, ať se prosadí i někam dál. Kuba Jeřábek by si to zasloužil, už je tu šest let. U Kubalíka si myslím, že by tady ještě mohl zůstat. Uvidíme, jak to s ním bude. Samozřejmě zkusíme zase vytáhnout jiné mladé hráče," spoléhá Straka kromě jiného na doplnění kádru z vlastních zdrojů.

Jistý je příchod čtyřiadvacetiletého kladenského útočníka Davida Stacha, jenž nasbíral v základní části první ligy 25 branek a 66 nahrávek. Celkovými 91 body za 51 odehraných utkání vytvořil nový prvoligový rekord, když o tři body překonal Václava Prospala ze sezony 2004/05. "Sledovali jsme ho a přijde k nám," potvrdil Straka.

Další případné přestupy však bude ještě rozebírat s ostatními. "Sedneme si já, brácha, Tomáš Vlasák (sportovní manažer) i asistenti Jarda Špaček a Láďa Čihák. Všechno probereme a nějak se rozhodneme," nastínil Straka.

Bronzem zakončil svou první kompletní sezonu jako hlavní trenér. Navíc ho zaměstnávalo dokončení nejvyšší trenérské licence. "Bylo to těžké, i proto jsem rád, že to takhle dopadlo. Musel jsem napsat diplomku... Bylo toho hodně. Ale šel jsem postupně po malých cílech. Povedla se bronzová medaile a mám A licenci, tak mohu být spokojený," řekl spokojeně Straka.

reklama