Kouzelná brusle v akci: na Švýcary nestačili ani Češi

6. 5. 2013 18:23
Hokejová reprezentace podruhé na šampionátu prohrála, tentokrát nestačila na Švýcary.
Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: Nino Niederreiter (vpravo) slaví gól na 0:2
Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: Nino Niederreiter (vpravo) slaví gól na 0:2 | Foto: Reuters

Stockholm - Česká hokejová reprezentace na letošním světovém šampionátu podruhé v řadě prohrála, když nestačila po výsledku 2:4 na bojovné Švýcary.

Dalším soupeřem Hadamczikovy party budou ve čtvrtek odpoledne Dánové.

Hokejisté helvétského kříže si tak vyšlápli i na třetího favorita skupiny A. "Využili z minima maximum, chodí dobře do branky, Salák sice chytal skvěle, ale mi mu málo pomáhali," prohlásil pro Českou televizi obránce Ladislav Šmíd.

Český problém? Malý důraz na brankovišti

"Problém je v tom, že dostáváme hodně gólů z předbrankového prostoru, naopak sami se tam nedokážem prosadit. Po hráčích to sice vyžadujeme, ale pořád to není ono," zhodnotil druhou porážku českého týmu na šampiónatu asistent hlavního kouče Josef Paleček.

Švýcaři, kteří v předchozích dnech přehráli a porazili Švédsko i Kanadu, si tak dnes vyšlápli i na třetího favorita skupiny, přestože měli Češi solidní vstup do zápasu. Jenže z tlaku nic nevytěžil a tak přišel v závěru úvodního dějství trest - když se v přesilovce prosadil tvrdou střelou z mezikruží Ambühl.

V 27. minutě bylo ještě hůře. Centr Mosera do brankoviště doslova protlačil za Salákova záda Niederreiter. Češi ale zápas nezabalili a ještě do konce druhé části dokázali srovnat - respektive nejlepší střelec týmu Jiří Hudler.

Jen Hudlerův střelecký apetit nestačil

Ten nejprve snížil při přesilovce bombou z kruhů ve 34. minutě a o šest minut později dokázal, že Hadamczikovi svěřenci se umí natlačit do brankoviště, kde si našel odražený kotouč a poslal jej do sítě.

Jenže v této činnosti - důrazu - byli Švýcaři tentokrát jasně lepší. Důkazem budiž vítězný gól zápasu, který vstřelil ve 46. minutě Moser. Vrána prohrál za brankou souboj s Plüssem, ten ji objel a od brusle jeho spoluhráče se kotouč dostal za branku.

Vrána: Švýcaři nebyli lepší, měli větší štěstí

"Nemyslím si, že by byli silnější než my v osobních soubojích, tohle byla moje individuální chyba, navíc měli při zakončení štěstí, zase se jim to odrazilo od brusle. Bohužel, nám štěstí nepřálo, přitom si nemyslím, že bychom byli horším týmem," popsal vítěznou branku ze svého pohledu útočník Vrána.

Pro výběr helvétského kříže to byl druhý podobný gól na turnaji a opět - stejně jako proti Kanadě - znamenal body. Češi totiž v závěru tlačili, jenže v 54. minutě z rychlého brejku udeřil Bodemann. Pátou branku pak vítězové vstřelili při české power play.

Výsledek:

Skupina A (Stockholm):

Česko - Švýcarsko 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 34. Hudler (Tlustý, Voráček), 40. Hudler (Irgl) - 18. Ambühl (Gardner, Josi), 27. Niederreiter (M. Plüss, Moser), 46. Moser (M. Plüss), 54. Bodenmann (Hollenstein, Cunti), 60. Suri (Vauclair). Rozhodčí: Croft (Kan.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Woodworth (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 3537.

Česko: Salák - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Hertl, Jan Kovář (21. Vrána), Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.

Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Walker, Bieber, Traschler - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl. Trenér: Sean Simpson.

20:15 Švédsko - Bělorusko.

1. Švýcarsko 3 2 1 0 0 11:6 8
2. Norsko 2 2 0 0 0 6:3 6
3. Kanada 2 1 0 1 0 5:4 4
4. Švédsko 2 1 0 0 1 4:4 3
5. Bělorusko 2 1 0 0 1 4:5 3