reklama

Kovář: Pěkný gól? Byla to náhoda, moc jsem u toho přemýšlel

Nejproduktivnější hráč play off Jan Kovář zkouší na protihráče ze Zlína jednu ze svých tradičních kliček. Nejproduktivnější hráč play off Jan Kovář zkouší na protihráče ze Zlína jednu ze svých tradičních kliček. autor: Lukáš Drštička
Hokejisté Plzně mohli špatné vstupy do obou předchozích sérií odčinit v úvodním zápase finále play off extraligy, v němž v úterý vyhráli na ledě Zlína 4:0.

Zlín - Jak ve čtvrtfinále proti Litvínovu, tak v semifinále se Slavií hokejisté Plzně úvodní zápas série prohráli, když nedokázali vstřelit ani gól.

Obě série však vyhráli a špatné vstupy do nich mohli odčinit v úvodním zápase finále extraligového play off, v němž v úterý vyhráli na ledě Zlína 3:0.

Indiáni, kteří hrají ve finále po dlouhých 21 letech, mohou děkovat především třem mužům.

Gólmanovi Marku Mazancovi, který vychytal čisté konto, Jozefu Balejovi, jenž po návratu na led po zloměnině ruky vstřelil důležitý první gól, a Janu Kovářovi, který parádním gólem zvýšil plzeňské vedení na 2:0.

Kovář: Dřív bych zmatkoval

Třiadvacetiletý centr prvního plzeňského útoku znovu potvrdil svou parádní formu v tomto play off, když ve 38. minutě parádní bekhendovou kličkou a střelou jednoruč á la Petr Forsberg překonal zlínského gólmana Jakuba Sedláčka, který neměl prakticky šanci zasáhnout.

"U toho gólu jsem možná přemýšlel až moc, byla z toho taková improvizace a na poslední chvíli jsme to dal gólmanovi bekhendem mezi nohy. Určitě to nebylo vůbec nic promyšleného dopředu, spíše náhoda. Ale je aspoň dobře, že to v televizi vypadalo hezky," řekl Kovář po zápase novinářům.

"Bylo to možná tím, že si věřím. V situaci, kdy jsem dřív zmatkoval, jsem teď dokázal dát góla," uvedl suverénně nejproduktivnější hráč vyřazovacích bojů, který ve čtrnácti zápasech vstřelil devět gólů a na dalších deset přihrál.

"Mazy to dneska zavřel"

Kovář, který si v úterý polepšil vedle zmíněného gólu i asistencí u třetího gólu Václava Pletky, však první vítězství v sérii příliš nepřeceňuje.

"Snadný zápas to určitě nebyl, za stavu jedna nula měl soupeř ve druhé třetině hodně přesilovek, a kdyby dal góla, tak je to otevřený zápas. Naštěstí jsme na konci třetiny odskočili a v té třetí už jsme si to pohlídali," zhodnotil zápas písecký odchovanec.

"Je ale úplně jedno, kolik to skončilo, jestli jsme udrželi nulu. Je to cenné vítězství, ale kdyby to skončilo sedm šest, pořád se to počítá. Pořád nám ale tři kroky zbývají, rozhodně si nemyslím, že teď budeme nějak moc nahoře. Je to jak tenis, prostě se hraje až do posledního míče," dodal Kovář.

Po zápase chválil především výkon brankáře Marka Mazance.

"V euforii nejsme, chyby tam od nás určitě byly, máme hodně co do zítřka zlepšovat. Ještě to není sto procent toho, co umíme. I Zlín hrál dobře, ale Mazy to dneska zavřel. Chytal výborně a doufám, že stejně dobrý bude i zítra," přiznal Kovář.

"Stračena nám hrozně pomáhá"

Velkou vědu nedělá ani z toho, že se oproti předchozím sériím dostala Plzeň poprvé do vedení.

"Poprvé v sérii vedeme, protože jsme v prvním zápase dali konečně góla. Byla náhoda, že se nám ty první zápasy před tím nepovedly. S tím Litvínovem jsme byli přemotivovaní a Slavia nás v tom prvním zápase přejela," připomněl Kovář oba předchozí vstupy plzeňských hráčů do sérií.

"Dneska jsme si na to dali pozor a od začátku jsme je k nějakému velkému tlaku nepustili. Vedle Mazyho musím vyzdvihnout i Stračenu (Martina Straku), hraje výborně, hrozně nám pomáhá, měl dvě asistence. Když všichni vidíme, jak do toho zápasu jde, tak se pak všichni snaží do toho jít stejně," zakončil Kovář.

Balej: Čekání na návrat je nekonečné

Dalším hrdinou zápasu byl jednatřicetiletý slovenský útočník Jozef Balej, který kvůli zlomené ruce absentoval v plzeňské sestavě téměř dva měsíce.

"Nervózní jsem ani nebyl, finále už jsem párkrát hrál, těšil jsem se. Bylo to nekonečné čekání. Jsem rád, že to kluci zvládli, dostali se do finále a já už jim mohl i pomoct," řekl po zápase šťastný Balej.

"Hlavní bylo dostat se do finále, tohle je pro nás všechny něco navíc. Poctivě jsem na sobě pracoval, kondičně jsem se pořád udržovat. Nastoupit do rozjetého vlaku je pořád lepší než se vracet v době, kdy se týmu nedaří," libovalo si pravé křídlo třetího plzeňského útoku.

"Mrzelo mě sice, že jsem s kluky nemohl být u toho, když postoupili do finále, ale snažím se to vynahradit teď. Do té doby se mi docela gólově dařilo, to zranění bylo navíc takové blbé, zlomil jsem si ruku o otevřená dvířka. To se stane jednomu z milionu," smál se kurióznímu zranění Balej.

"Jsem od toho, aby mě to trefovalo"

Svůj návrat na led oslavil ve 14. minutě, když dorážkou střely Martina Straky otevřel v přesilovce skóre zápasu.

"Martin mě trefil do té druhé ruky, ale to je jedno. Hlavně že se to ke mně dostalo a já to tam trefil. Je to moje pozice, takže jsem od toho, aby mě to tam trefovalo," radoval se Balej z vítězného gólu utkání.

Důležitý podle něj byl i fakt, že Plzeň zlepšila oproti předchozím zápasům hru ve svých přesilovkách.

"Začali jsme mnohem více střílet. Póža (Lukáš Poživil) tam měl hodně střel od modré, a i když parkrát netrefil bránu, byly to rány, takže to musel Sedláček vyrážet před sebe," upozornil odchovanec trenčínského hokeje, tedy týmu, který před 21 lety ve zmíněném finále porazil Plzeň 3:1 na zápasy.

"V té přesilovce toho gólmana prostě musíte solit, protože všechno, co vidí, chytně. Musíme to na něj pálit a stát před ním na dorážky," doplnil.

"Odvedli jsme vzadu perfektní práci"

Rozhodujícím momentem zápasu byl ale podle Baleje gól Jana Kováře.

"Kdybyste viděli Kovyho na tréninku, vůbec byste se po tom dnešku nedivili, že dávat tak parádní góly. Všichni mu důvěřujeme, on by si totiž nedovolil něco zkazit. Má teď obrovské sebevědomí, klobouk dolů před ním, je to super hráč," chválil Balej svého spoluhráče.

Dalším důvodem výhry byla podle něj výborná hra celého týmu v obranném pásmu a především při přesilovkách soupeře.

"Všichni hráči, kteří hráli 'oslabovku', odvedli perfektní práci, k ničemu jsme je skoro nepustili, a když něco prošlo, Mazy to zavřel," uvedl Balej, který přiznal, že si jeho tým všímal především trojice Jaroslav Balaštík - Petr Leška - Petr Čajánek.

"Musíme si vždycky uvědomit, že když jsou Čajánek nebo Leška s Balaštíkem na ledě, výborně si to nahrávají a střílejí hodně gólů, ať proti nim hraje první lajna nebo čtvrtá, musíme si dávat obrovský pozor, když jsou na ledě," upozornil slovenský útočník.

Mazanec: Museli by mě rozmotávat

Třetím hrdinou je jednadvacetiletý brankář Plzně Marek Mazanec, který zneškodnil všech 30 střel hokejistů Zlína, a udržel tak páté čisté konto v sezoně a druhé v probíhajícím play off.

"Mám z té nuly radost. Abych se ale přiznal, je mi jedno, kde chytám. Doma to je možná lepší v tom, že nás lidi ženou dopředu, ale tentokrát jsme je měli i tady, což nám hodně pomohlo," uvedl Mazanec po zápase.

Plzeň si podle něj výhru zasloužila, nemyslí si však, že by jí Zlín nějak výhru ulehčil.

"Je úplně jedno, že mají nějaké zraněné. Hrajou to pořád stejně, nahazují to před bránu, je to hodně nebezpečné. Ale hráli jsme dobře dozadu a skvěle je před bránou pokryli," zdůraznil plzeňský gólman.

Také on pochválil Jana Kováře za parádní blafák. Přiznal, že na tréninku to má proti reprezentačnímu útočníkovi hodně těžké.

"Kdybych byl na místě Sedla (Jakuba Sedláčka), asi by mě museli rozmotávat ze sítě hasiči potom, co Kovy předvedl. Naznačil tam takových věcí, že bych nevěděl, co udělat dřív. Nakonec to tam trochu se štěstím procpal," smál se Mazanec.

reklama