reklama

Krachem Lva ztratí KHL prestiž a O2 arena miliony

Podle šéfa O2 areny ztratí krachem Lva v Praze především samotná KHL. Ta přijde mimo jiné o arénu, ve které padl divácký rekord soutěže. Podle šéfa O2 areny ztratí krachem Lva v Praze především samotná KHL. Ta přijde mimo jiné o arénu, ve které padl divácký rekord soutěže. autor: Lev Praha
Aktuálně.cz zná podmínky, za kterých měl Lev v O2 areně ruskou soutěž hrát i letos. Její šéf Richard Benýšek tvrdí, že krachem klubu neztratí on, ale KHL. Ta přijde o prestiž i dobrou reklamu.

Praha - Ta nečekaná zpráva přišla včera pozdě odpoledne a způsobila v českém hokeji šok. Lev Praha nemá peníze na další sezonu a opouští ruskou Kontinentální ligu, i když hrál ještě na jaře její finále.

Klub teď s největší pravděpodobností úplně zanikne, i když definitivně jasno o tom bude až v pondělí (více čtěte ZDE).

Na krachu Lva v Praze nejvíce ztratí samotná KHL. To řekl Aktuálně.cz šéf O2 areny Richard Benýšek. "V Praze totiž padaly divácké rekordy, pro soutěž byly zápasy v Praze skvělou reklamou i možností ukázat světu, že se v KHL hraje skvělý hokej, že to není jen ruská liga, ale kvalitní evropsko-asijská soutěž," míní.

Lev měl platit jen náklady

Ani Benýšek o konci českého klubu v ruské lize neslyšel rád. Společnost Bestport Arena, která O2 arenu provozuje a on stojí v jejím čele, měla o KHL zájem.

I Lev Praha o tom, že by v O2 areně odehrál příští sezonu, velmi vážně uvažoval. Od zástupců O2 areny podle informací deníku Aktuálně.cz dokonce obdržel i konkrétní nabídku.

Lev by podle ní Bestsportu za to, že by v O2 areně hrál své zápasy KHL, nemusel platit žádný nájem. Hradil by jen náklady na provoz (mluví se o částce půl milionu korun na zápas) a zároveň by se s provozovatelem haly dělil o část příjmů ze vstupného. Další peníze by si pak O2 arena generovala sama z prodeje občerstvení či provozu klubového patra.

"Zástupci Lva s námi jednali hned po skončení loňské úspěšné sezony. Jednali stylem 'my máme zájem', na žádné konkrétní poptávky bohužel nikdy nedošlo. V posledních dnech jejich zájem upadal," řekl Aktuálně.cz Benýšek.

Lev sídlil a drtivou většinu svých domácích zápasů odehrál ve staré holešovické Tipsport aréně, kde se o led dělil s extraligovou Spartou.

Malý zájem o halu byl předzvěstí zániku

Kapacitu obří O2 areny (jinak domovského stánku Slavie) klub poprvé využil loni během výluky NHL a nakonec v ní z kapacitních důvodů odehrál i závěrečné zápasy letošní sezony včetně památného finále proti Magnitogorsku.

Obrázky toho, jak napěchované tribuny pražské arény přihlížely dramatickým bitvám, se tehdy dostaly i do zámoří. To, co Lev v O2 areně dokázal, poté v médiích chválil i šéf KHL Alexandr Medveděv. A tak se ani není čemu divit, že Lev možnost úplného stěhování z Holešovic na druhý břeh Vltavy vážně zvažoval.

Jednání se však táhla. Podle informací Aktuálně.cz původně proto, že zástupci Lva dosud neznali rozlosování soutěže na nadcházející sezonu, a nebylo tak možné halu blokovat na konkrétní termíny. Teď ale vše nasvědčuje spíše tomu, že to byla jen předzvěst blížícího se zániku klubu, který dosud nezačal prodávat ani permanentní vstupenky na nadcházející ročník.

Rekord z O2 areny nikdo nepřekoná

Lev Praha nedokázal zajistit peníze na příští sezonu mimo jiné i proto, že hlavní partner soutěže Gazprom seškrtal dotace všem klubům na polovinu.

Loňská sezona ruského hokeje v Praze stála 750 milionů. Ve fantastické atmosféře, kterou natěšení diváci v O2 areně vytvořili, tehdy Lev do poslední chvíle bojoval o Gagarinův pohár a zároveň vylepšoval své vlastní divácké rekordy soutěže.

Ten aktuální činí 17 073 diváků a zůstane ještě dlouho nepřekonán. Žádná současná aréna KHL totiž ani zdaleka nedosahuje takové kapacity jako ta pražská.

Druhý největší stadion KHL v Minsku (a ten je navíc v Bělorusku) má kapacitu "jen" 15 086 diváků.

O2 arena krach jednání nepocítí

"Byl by to zkrátka skvělý marketingový tahák pro celou ligu," říká šéf O2 areny Benýšek.

Krachem Lva přijde i jeho Bestsport o miliony, společnost to prý však ekonomicky nijak nepocítí. O2 arena má podle Benýška pro příští rok nastavený rozpočet, který s Kontinentální ligou v jejím programu vůbec nepočítal. Vrcholem sezony pro něj zůstává hokejové mistrovství světa konané v květnu.

Vedení Bestsportu už kvůli němu také schválilo stomilionovou rekonstrukci a částečnou přestavbu haly. Více o změnách v O2 areně čtěte ZDE.

Facebooková stránka článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

reklama