reklama

Předražené lístky na MS? Šéf svazu Král: Má na to každý

Prezident ČSLH Tomáš Král je přesvědčen, že ceny vstupenek pro MS 2015 v Praze a Ostravě jsou adekvátní a pro české fanoušky dostupné Prezident ČSLH Tomáš Král je přesvědčen, že ceny vstupenek pro MS 2015 v Praze a Ostravě jsou adekvátní a pro české fanoušky dostupné autor: CPA Eduard Erben
Rozhovor s prezidentem ČSLH Tomášem Králem o přípravách MS 2015 v Česku a cenové politice ticketingu.

Praha - Na hokejový šampionát v Česku se dostanete i za pár stovek, ovšem lístek na domácí tým pod tisícovku neseženete.

Neuvěřitelné. Zlodějna. Pěkně napálené. I takové reakce budí v úterý zveřejněná cenová politika ticketingu pro české mistrovství světa v roce 2015. Více o cenách za vstupenky čtěte ZDE.

Přesto prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král tvrdí: "Naše ceny vstupenek jsou v rámci možností velmi příznivé."

Pane Králi, včera jste odtajnili ceny vstupenek. Museli jste se při jejich stanovování potýkat s nějakými problémy nebo dohady?
"Největším problémem bylo najít tu mez, která by plnila naše přání. Tedy umožnit návštěvu co největší divácké obci a na druhou stranu také z většiny pokrýt náklady, které jsou okolo 400 milionů, abychom skončili v plusu. Nakonec se nám podařilo dostat na úroveň zhruba šedesáti procent ceny lístků ve Švédsku a Finsku, což byly dost diskutované šampionáty, kde to nedopadlo příliš dobře. Cenová politika tehdy byla zřejmě špatně nastavena a neklapal ani marketing. Do tohoto rizika jsme se nechtěli pouštět. Myslím si, že naše ceny jsou v rámci možností velmi příznivé."

Měli jste všichni stejnou představu, nebo jste museli hledat nějaký kompromis?
"Samozřejmě jsme museli hledat kompromis. Naším zájmem je logicky vydělat, protože šampionát je zdrojem výdělku na několik dalších let dopředu. Zároveň náklady na pořádání každým rokem raketově rostou a přitom naše příjmy z marketingu nejsou téměř žádné. Musí to tedy pokrýt příjmy ze vstupného. A u toho máte dvě možnosti: buď ceny napálit a čekat, že to bude hodně atraktivní akce a dobře to dopadne, nebo najít nějakou rozumnou mez, aby se na mistrovství mohl podívat každý. Diskuse mezi námi byly, ale shodli jsme se na stejné filozofii - abychom šampionát ekonomicky zvládli a zároveň ho otevřeli pro českého fanouška, protože o něho jde."

Řekněme, že těch 1290 nebo 1690 korun na utkání základní skupiny český fanoušek ještě obětuje, i když na mnoho zápasů zároveň asi nepůjde. Ovšem pak na vyřazovací boje cena najednou raketově roste. Zhruba pět tisíc na semifinále, to je opravdu dost, nemyslíte?
"Dneska lidi běžně chodí na tenisy, motorky, koncerty a další akce. I když je to vyšší cena, tak hokejový šampionát se v zemi koná jednou za deset dvanáct let, a tak si myslím, že správný fanda ty peníze dokáže dát dohromady. Není to tím, že bychom nechtěli lidem prodat lístek na semifinále za dva a půl tisíce, ale to bychom nemohli to mistrovství dělat, tím bych náš hokej položil."

Ceny vstupenek na daná utkání jsou rozděleny pouze do dvou hladin. Neuvažovali jste nad tím, že místa v arénách cenově víc rozlišíte? Například že by místa za brankou a v rozích byla levnější než ta nad středním pásmem...
"Myslím si, že rozdrobení na více kategorií by udělalo akorát chaos. Diskutovali jsme o všech variantách a došli jsme k tomu, že tahle je z našeho pohledu nejpraktičtější. Navíc obě haly jsou tak komfortní, že není úplně potřeba dělat mezi sektory rozdíly, protože všude je dobře vidět."

Pojďme k bezpečnostním prvkům při mistrovství. Víte už nyní, jestli budou fanouškům povoleny bubny, vlajky, trumpety a podobné prostředky k povzbuzování? Předchozí šampionáty byly v tomto trochu nejasné a problematické.
"Součástí příprav jsou zasedání bezpečnostní komise s policií. Těch už několik bylo a ještě budou. Chceme se držet toho, abychom fanoušky omezovali co nejméně a zároveň vytvořili veškeré bezpečnostní garance. Teď úplně nejsem schopen říct, jak to bude s bubny nebo prapory, ale snahou je, abychom lidem vše co nejvíce otevřeli."

Mohou se fanoušci těšit na populární fanzóny?
"Určitě."

A už víte, kde budou zřízeny?
"Budou v bezprostřední blízkosti obou arén. S majiteli pozemků okolo stadionů jsme už domluveni, budou to velká prostranství. Jsem moc rád, že se nám povedlo tyto pozemky získat k dispozici. Chtěli bychom z mistrovství udělat velkou show a oslavu hokeje, aby to tady žilo od rána do večera."

Počítá se s instalací velkoplošných obrazovek?
"Je připraven nějaký návrh projekcí, nad nímž si musíme sednout. Máme představu, co vysílat, ale zase to musíme také sladit s držiteli vysílacích práv. Každopádně velkoplošné obrazovky budou."

Mistrovství v roce 2004 bylo divácky velmi úspěšné a chválené. Vnímáte poslední rok před šampionátem tak, že se celý hokejový svět do Prahy a Ostravy znovu těší?
"To ano. Nemám k tomu žádné rozbory nebo podklady, ale z toho každodenního styku s lidmi z IIHF i jiných svazů mi vyplývá, že Česko je pro ně zajímavou destinací a těší se sem."

Srovnání cen vstupenek na vybrané sportovní akce v posledních letech:

ČR-Nizozemsko (kvalifikace ME 2016) 490 až 1990
Plzeň v Lize mistrů 13/14 (balíček na zápasy s Manchesterem City, Bayernem a CSKA Moskva: permanentkáři/volný prodej) 3400/4200, 4900/5900, 6900/8000
ČR v základní skupině MS v hokeji 2015 1290 nebo 1690

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

reklama