Krejčí rozhodl dvěma góly o úvodní výhře nad Pittsburghem

Antonín Vavrda Jaroslav  Šindelář Antonín Vavrda, Jaroslav Šindelář
2. 6. 2013 5:00
Do finále svých konferenci vstoupily lépe týmy Bostonu a Chicaga, za kratší konec tahal Pittsburgh s Los Angeles.
Podívejte se na vítěznou branku Davida Krejčího v prvním finále konference s Pittsburghem. | Video: NHL.com

Pittsburgh/Chicago - Hokejisté Bostonu vyhráli v úvodním zápase finále Východní konference NHL na ledě Pittsburghu 3:0.

Velkou měrou se na tom podílel nejproduktivnější hráč play off tohoto ročníku David Krejčí, který vstřelil dvě branky, a upevnil si tak vedení v čele produktivity, když nasbíral 19 bodů za 7 gólů s 12 asistencí.

Naopak jeho spoluhráč Jaromír Jágr se opět bodově neprosadil a na gól čeká v součtu zápasů play off už 22 duelů.

"Takticky zápas odehráli lépe než my," prohlásil Tomáš Vokoun, který opět nastoupil v brance Pittsburghu a zastavil 27 střel. Na ty dvě Krejčího a trefu Hortona ale nedosáhl.

"Ze začátku zápasu přitom hráli lépe než my," chválil zase Krejčí hráče Pittsburghu, "ale po první brance (viz video) se to začalo otáčet a ve druhé a třetí třetině už jsme hráli, co jsme potřebovali."

Krejčí se stal první hvězdou zápasu před brankářem Bostonu Tuukkou Raskem, který vychytal první čisté konto v tomto ročníku play off NHL.

Chicago nezaskočil ani obdržený gól

Hokejisté Chicaga Blackhawks vyhráli první souboj finále Západní konference, když na svém ledě porazili 2:1 obhájce Stanley Cupu Los Angeles Kings a ujali se vedení v sérii 1:0 na zápasy.

O branky vítězů se postarali ve druhé třetině Patrick Sharp a Marián Hossa, kteří reagovali na gól Williamse z první části hry. Druhý zápas série se hraje již v noci z neděle na pondělí.

Zápas v United Center se odehrával dle předpokládaného scénáře: opatrná hra z obou stran, které dominovali oba brankáři. I když tentokrát především hostující Quick. Ve chvíli, kdy jeho spoluhráč Justin Williams otevřel v 15. minutě skóre zápasu, byl poměr střel 12:2 pro Chicago...

Jenže americký fantóm v brance obhájců titulu prostě v play off čaruje, vždyť ve vyřazovacích bojích během své kariéry pouze sedmkrát pustil více jak dvě branky.

Svojí normu splnil i tentokrát, i když na triumf to nestačilo. Bezradné "Jestřáby" totiž nakopla uprostřed splínu ve 33. minutě Sharpova dorážka Oduyovy střely, na kterou už byl Quick krátký.

Obrat zařídil tečí Hossa

O čtyři minuty později už domácí vedli - střelu Keitha od modré tečoval za bezmocného brankáře "Králů" Hossa, kterého "asistoval" lelkující Richards. Přestože "Jestřábi" dohráli sérii s Detroitem o den později než protivník, dneska měli překvapivě více sil.

Hráči Kings sice protivníky tvrdě sráželi na mantinely, jenže zapomínali na střelbu a u většiny soubojů byly později. Když se neujal krátký nápor v úvodu třetí části hry, dovedli domácí zápas celkem s přehledem do vítězného konce.

Definitivní tečku za snahou kalifornského celku totiž udělal vyloučením 101 vteřin před koncem základní hrací doby Carter.

Finále Západní konference - 1. zápas:

Chicago - Los Angeles 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 33. Sharp, 37. Hossa - 15. Justin Williams. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Střely na branku: 36:22. Stav série: 1:0.

Finále Východní konference - 1. zápas:

Pittsburgh - Boston 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 9. a 45. Krejčí, 48. Horton. Vyloučení: 7:7. Bez využití. Stav série: 0:1.