reklama

Kubalík: Nastřílet třicet branek? To by byla bomba! Ale chci se naučit být prospěšný týmu i bez gólů

Dominik Kubalík dvakrát za sebou ovládl statistiku extraligových střelců, přepíše historii i třetím zářezem v řadě? Nová sezona startuje a dvaadvacetiletý kanonýr touží Plzeň dotáhnout k medaili. Dominik Kubalík dvakrát za sebou ovládl statistiku extraligových střelců, přepíše historii i třetím zářezem v řadě? Nová sezona startuje a dvaadvacetiletý kanonýr touží Plzeň dotáhnout k medaili. autor: ČTK
Dominik Kubalík může přepsat historii. Dvakrát za sebou ovládl tabulku kanonýrů Tipsport extraligy, třikrát se to ale nikomu nepovedlo. On má šanci. Po nečekaném konci v Ufě se totiž autor 29 branek v loňské sezoně nečekaně vrátil do Plzně. A touží s ní po úspěchu. "Nastřílet 30 branek? To by byla bomba. Ale chci se naučit být týmu prospěšný i bez nich. Chci se zlepšit v obraně i mezihře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Důvod je jasný: aby se konečně prosadil také v reprezentaci.

Praha/Plzeň - Euforie po gólu. Tak tenhle slastný pocit zná Dominik Kubalík ve 22 letech velmi dobře. V Tipsport extralize dokonce nejlépe ze všech. 

V minulé sezoně nastřílel branek devětadvacet, rok předtím o čtyři méně. V obou případech ale platilo, že se mladý talent stal nejlepším střelcem soutěže. A s vizitkou nezastavitelného kanonýra teď jde nečekaně po historickém zápisu. Vyhrát soutěž střelců třikrát v řadě? To se v samostatné historii nejvyšší soutěže ještě nestalo.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

A proč nečekaně? Protože Kubalík letos v extralize vůbec neměl hrát. Parádní výkony potvrzující nádherná čísla o jeho osobu vzbudily zájem. NHL? KHL? Už od Vánoc se řešilo, kde jedna z největších tuzemských hvězd skončí. Kubalík si vybral Ufu, jenže poněkud nečekaně v ní rozvázal smlouvu. 

"Bylo tam pět lepších cizinců, než jsem já. A já nechtěl čekat, až se někdo zraní," přiznává naprosto smířeně v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Kubalík díky tomu podepsal tříletý kontrakt ve Švýcarsku s tím, že ještě jednu sezonu stráví na hostování v Plzni. 

Cíle má jasné. Pověst mu velí střílet branky, nedávná zkušenost z Ufy nebo i hokejové reprezentace, se kterou dvakrát za sebou odjel na mistrovství světa, ale trenéři jej ani jednou nakonec nedopsali na soupisku, zase tvrdě pracovat na své hře. "Doplatil jsem na to, že když jsem je nedával, nebyl jsem hodnocený dobře. Musím se naučit být důležitý pro tým i bez gólů. Hodně pracuju na mezihře a defenzivě," tvrdí na startu nové sezony.

Upřímně: jste teď šťastný za to, že jste v Plzni? Anebo vás pořád ještě trochu mrzí, že vám nevyšlo angažmá v Ufě? 

"Teď už jsem hlavou jen v Plzni. Já jsem s odstupem času i rád, že to takhle dopadlo. Mám smlouvu (na tři roky) ve Švýcarsku s tím, že první rok zůstanu tady. To je dobré. A doufám, že mám před sebou dobrou sezonu."

Co pro vás znamená spojení dobrá sezona?

"Představuju si ji tak, že se dostaneme do play-off a v něm dosáhneme na nějaký úspěch. Tým v Plzni je letos silný, v přípravě nám to šlo. Mám z toho dobrý pocit, hrozně se těším."

Určitě jste nad tím přemýšlel. Proč myslíte, že vám to v Rusku nevyšlo? Nesedl vám tým, spoluhráči?

Kubalík končí v Rusku. Nejlepší střelec extraligy nehrál a vrací se do Plzně Kubalík končí v Rusku. Nejlepší střelec extraligy nehrál a vrací se do Plzně Čtěte zde

"O tom to vůbec nebylo. V Ufě prostě bylo pět lepších cizinců, než jsem já. Viděl jsem to, taky jsem to tak cítil a sám nakonec chtěl odejít. Myslím, že bych KHL hrát mohl, ale v prvních zápasech bych nejspíš nehrál. A já v Ufě nechtěl čekat, až se někdo zraní."

Poměrně nečekaně a na poslední chvíli jste se díky téhle souhře okolností nakonec vrátil do extraligy. Tady má vaše jméno zvuk, velký respekt. Dvakrát za sebou jste ovládl soutěž ligových kanonýrů. Víte o tom, že třikrát v řadě se to zatím nikomu v samostatné soutěži nepodařilo? 

"To víte, že jsem o tom slyšel. Nebudu říkat, že ne (usmívá se). Ale nevím, jestli to mám takhle i v hlavě. Já na to zatím moc nemyslím. Mnohem víc jsem prožíval sezonu, kdy jsem tu soutěž vyhrál poprvé: ta byla pro mě průlomová, taky úplně všechno vycházelo týmu. Posledně už to bylo těžší. Mně se teda dařilo dál, dával jsem góly, ale s Plzní jsme loni vůbec nechytili začátek. Byl bych raději, aby se teď zase dařilo celému týmu."

Góly se od vás ale budou očekávat bez ohledu na to, jak se bude Plzni dařit. S tím jste se už smířil?

"Asi máte pravdu, že se to bude čekat. A já taky doufám, že mi to půjde. Že se budu dostávat do šancí, z tohoto pohledu to v přípravě bylo dobrý. Hraju se stejnými spoluhráči jako dřív, zas tak moc se toho nezměnilo. Možná jen ten tlak. 

Když jste soutěž střelců vyhrál poprvé, byl to šok. Nikdo vás takhle vysoko před sezonou neviděl, s dvacetiletým klukem nikdo nepočítal. V minulé sezoně byli všichni zvědaví, zda výkonnost potvrdíte. A teď už všichni ví, že góly nestřílíte náhodou. Že? 

"Se známými si z toho děláme srandu. Pořád se mě ptají, jestli si na mě mají vsadit. Ale já se na to tak moc neupínám. Třeba nakonec dám gólů jen pět, deset. Kdo ví. Samozřejmě doufám, že forma přijde. Ze všeho nejvíc se ale těším na to, jak bude sezona vypadat týmově. Dobře jsme posílili, vypadá to hezky. A když se nám bude dařit, vylítnou nahoru i jednotlivci. Takhle to beru já."

Kubalík zaútočí na unikátní rekord. Extraliga to zítra rozbalí, tihle borci zkusí trumfnout kanonýra Kubalík zaútočí na unikátní rekord. Extraliga to zítra rozbalí, tihle borci zkusí trumfnout kanonýra Prohlédněte zde

V minulé sezoně jste nastřílel 29 branek. Co takhle zkusit se letos dostat přes hranici třiceti?

"To je ohromně těžký! Já ani nevím, jak to vysvětlit… Třeba v té první sezoně mi tam spadlo všechno, do čeho jsem plácl. A pak najednou přišlo období, kdy jsem dal jeden gól v deseti zápasech. Kdybyste tehdy přede mě postavili fotbalovou branku, netrefím ji. Vloni už jsem takovou blbou šňůru neměl. I když tým neměl dobrý začátek a nehráli jsme dobře, měl jsem to celé nějak rozložené a cítil jsem se dobře. A to je pro mě nejdůležitější, abych měl dobrý pocit z vlastní hry. Nastřílet třicet branek by byla bomba, ale přijde mi, že jich v lize celkově padá stále méně, takže se na to moc neupínám. Jestli jich dám patnáct dvacet, budu rád."

Neříkejte, že sám od sebe góly nečekáte. Nálepku střelce máte díky vašim výkonům…

"Zaškatulkovaný v té kolonce střelců asi jsem, to je pravda. A samozřejmě od sebe něco očekávám. Ale popravdě bych se taky teď chtěl zlepšit i na druhé straně. Je krásné, když má člověk góly, ale třeba v reprezentaci jsem doplatil na to, že když jsem je nedával, nebyl jsem hodnocený dobře. Musím se naučit být důležitý pro tým i bez gólů. Hodně pracuju na mezihře, defenzivě."

Abyste nezažil to, co jste dvakrát s reprezentací skousnul na posledních šampionátech? Do Moskvy i letos do Paříže jste odletěl s týmem, na soupisku vás ale trenéři ani jednou nedopsali. Takže jste dosud na mistrovství světa neodehrál jediný zápas…

"I to je motivace. První rok jsem byl v Moskvě úplně nadšený, že na tom mistrovství vůbec jsem. Teď jsem jel do Paříže taky rád, ale už jsem fakt chtěl hrát. Snad to letos prolomím. A budu už reprezentaci mnohem více prospěšný.

Rodí se fenomén budoucnosti? Hokej pohltil univerzity v Česku. Hráči dřou jako profíci Rodí se fenomén budoucnosti? Hokej pohltil univerzity v Česku. Hráči dřou jako profíci Čtěte zde

Na olympiádě v Jižní Koreji?

"Na jakémkoliv turnaji! Ale jasně, na olympiádu myslí všichni, co do reprezentace přes rok nakouknou. Včetně mě. Já si taky uvědomuju, jaká je situace v NHL. A chci udělat všechno pro to, abych alespoň dostal šanci v přípravě. Do olympiády jsou dva turnaje. Budu doufat, že se mi bude dařit a že o to zabojuju."

Asi bude hodně záležet i na vaší pohodě v Plzni. Když se bude dařit týmu, porostou i vaše výkony. Jaké máte z Plzně pocity? Takhle, pár hodin před startem sezony, vypadá váš tým velice našlapaně. V létě jste posílili, máte velké ambice i chuť uspět.

"Máte pravdu, hlavně v útoku snad sílu opravdu mít budeme. Ale jsou tady v lize i jiné silné týmy, jako každý rok. Já doufám jen v to, abychom nezopakovali tak strašný začátek sezony jako loni. Ono když se na to podívám zpětně, tak ta sezona nakonec tak neúspěšná nebyla. Dotáhli jsme se do předkola, postoupili do čtvrtfinále a v něm potrápili Liberec. Ale celý rok se strachovali, byli v nervech a nad propastí velkého neúspěchu. To už nikdy zažít nechci. Hrozně bych si přál, aby se nám v Plzni dařilo tak jako o rok dřív, kdy jsme došli až do semifinále a v něm zlobili Spartu."

Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci Prohlédněte zde

V minulé sezoně jste po prvních dvanácti kolech měli jen osm bodů, vedení klubu odvolalo trenéra Michala Straku a vy se trápili dál. Zhruba od listopadu už to bylo lepší, co se bodového zisku týká, byli jste v druhé polovině sezony na špici celé ligy. Je to dobrý základ ke startu nové sezony? 

"Určitě. Vyzkoušel jsme si loni, jak je složitá každá nahrávka, když se prohrává a máme nervy na hokejkách. Zhruba od poloviny sezony byly najednou i těžké věci lehké. A tohle si chceme přenést i teď na start nové ligy. Nejlépe abychom vítězně odstartovali už v pátek. Když se ještě vrátím k loňsku, ani nevím, čím to bylo. Je možné, že jsme byli trochu uspokojení. Ale to už je jedno."

Cítíte, že jste letos i kvůli velkému posílení týmu pod větším tlakem? 

"Já si nemyslím, že bychom byli pod tlakem nějakých vysokých cílů. Play-off bychom udělat určitě měli, na to bude kladen velký důraz. A pak se může stát cokoliv. Třeba budeme v tu chvíli nahoře a vytlačíme někoho silného, třeba prohrajeme s papírově slabším. To teď nemá cenu řešit. Já se chci dostat do play-off. A úplně ideální by za mě bylo udělat první čtyřku, abychom ho mohli začít doma."

reklama