reklama

Náhoda, nebo špinavá hra? Ztratilo se video s klíčovým gólem

Baráž, Slavia-Motor ČB: Miloslav Čermák (SLA) Baráž, Slavia-Motor ČB: Miloslav Čermák (SLA) autor: Zlata Vostrá
HC Motor České Budějovice dostal od vedení extraligy pokutu ve výši 50 tisíc korun, protože nedodal svazu video, na základě kterého mu byl uznán gól v zápase se Slavií. V baráži začíná přituhovat.

Praha - Přinejmenším kuriózní situaci řešil v úterý padesátitisícovou pokutou šéf hokejové extraligy Josef Řezníček. Potrestal klub HC Motor České Budějovice za to, že nebyl schopen podat důkazy o regulérnosti gólu, kterým minutu před koncem Motor vyrovnával barážový zápas se Slavií. Situaci tehdy musel řešit videorozhodčí. 

V baráži o hokejovou extraligu i proto přituhuje. Slavia, nad kterou stále visí hrozba sestupu, cítí křivdu a dál si stojí za tím, že gól Romana Vráblíka z 59. minuty zůstává přinejmenším předmětem spekulací. 

"Měli jsme dobrý pohled na celou situaci a nejen pro nás, ale i pro některé domácí fanoušky bylo překvapením, že rozhodčí gól uznali," stojí si za svým majitel Slavie Vladimír Pitter.

Místo požadovaného videa černobílé záběry

Jak to ale doopravdy bylo, se už nejspíš nedozví. Video, které mělo prokázat, že puk přešel brankovou čáru, jednoduše není k nalezení. Motor kromě něj navíc nedodal ani záznam ze situace, která předcházela proměněnému trestnému střílení Slavie ze stejného utkání. 

"Místo požadovaných záběrů zaslal klub vedení soutěže pouze záznam jedné ze situací, pořízený navíc nikoli kamerami systému brankového videorozhodčího, nýbrž z hlavní přehledové kamery v černobílém formátu," zdůvodňuje hokejový svaz v tiskové zprávě, proč byla klubu uložena pokuta 50 tisíc korun.

Jak se mohla videa ztratit? Odpovídá Tomáš Kučera, marketingový a PR ředitel Motoru: "Nevím, kde se stala chyba. Jsme na stadionu v podnájmu, i videotechnika je zařízení města. To si na to najalo externí firmu, řešili jsme to celý víkend, ale ani jednou nám nebyli schopni poslat námi požadované video," říká. 

Pokutu 50 tisíc prý zaplatí samotný klub Motor České Budějovice. 

Slavia: Baráž se hraje na všech frontách

Jenže uklidněte tím Slavii. V Českých Budějovicích tehdy ztratila diskutovaným gólem bod, vyhrála až na samostatné nájezdy. Pět kol před koncem baráže pražský klub stále nemá nic jistého a po včerejší prohře 1:2 s Chomutovem, která přišla pouhých patnáct vteřin před koncem, drží postupovou příčku jen těsně o bod před Olomoucí. 

A tak má Slavia, kterou minulý týden naštvala i neochota Olomouce přeložit zápas v době, kdy 22 hráčů jejího týmu dostalo velkou střevní virózu a někteří skončili i na kapačkách v nemocnici, svou vlastní verzi. Ta naznačuje něco o tom, že baráž, ve které jde úplně o vše, se hraje i v zákulisí. 

„Dá se předpokládat, že videorozhodčí je nestranný a rozhodl správně, ale Budějovice nedodáním záběru daly příležitost ke spekulacím, jak to doopravdy bylo," tvrdí majitel Slavie Vladimír Pitter.

"I my jsme o ten záběr stáli, abychom skutečně viděli, že to byl regulérní gól. Každý bod do tabulky je pro nás nesmírně důležitý. Jde o hodně a je vidět, že v baráži se bojuje na všech frontách. Důkazem kromě sporného gólu může být i odmítnutí naší žádosti o přeložení zápasu ze strany Olomouce, když naše hráče trápily střevní problémy," dodává Pitter. 

A co na to šéf extraligy Josef Řezníček? Ten rozhořčení Slavie chápe, ale naprosto důvěřuje brankovému videorozhodčímu. "Bohužel v Budějovicích celou situaci nezvládla firma, která se stará o videotechniku. Proto jsme Motoru udělili pokutu ve výši 50 tisíc korun. Už se to snad nebude opakovat," tvrdí. 

Pět kol před koncem je vše otevřené

Do konce baráže zbývá pět kol a i včerejší výsledky nahrávají stále velkému dramatu. Ve hře o postup mezi elitu pro příští rok jsou stále všechny čtyři týmy. Nejlépe je na tom nyní Chomutov, který baráž vede o dva body před Slavií. Ta drží druhé postupové místo jen těsně o bod před Olomoucí, tři body ztrácí Motor, takže i ten může na postup do extraligy dál pomýšlet.

Další zápasy jsou na programu v pátek. Motor hostí v odvetě na domácím ledě Slavii, Olomouc zajíždí do Chomutova. 

Tabulka baráže pět kol před koncem:

1. Chomutov 7 3 2 0 2 19:13 13
2. Slavia Praha 7 3 1 0 3 11:11 11
3. Olomouc 7 3 0 1 3 17:16 10
4. České Budějovice 7 2 0 2 3 15:22 8

Kompletní tabulky a rozpis play off i baráže najdete zde.

reklama