Kvapil zajistil proměněným nájezdem výhru proti Finsku

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
16. 12. 2010 20:30
Finsko - Česko 2:3 po sam. náj. (0:1,1:0,1:1 - 0:0)

Tapiola - Marek Kvapil zařídil gólem a především jediným proměněným samostatným nájezdem výhru 3:2 nad Finskem v rámci 'ruského' Channel One Cupu, který se hrál v Tapiole nedaleko Helsinek.

Češi si tak připsali vůbec první dva body v rámci letošního ročníku Euro Hockey Tour, jelikož v listopadovém turnaji Karjala Cup ve Finsku třikrát prohráli bez bodového zisku.

Češi si tak zvedli sebevědomí před přesunem do Moskvy, kde je v sobotu od 12 hodin SEČ čeká zápas s domácím Ruskem.

ŽIVĚ Finsko - Česko 2:3 po samostatných nájezdech

První dvě minuty zápasu byly hodně divoké. Nejdříve neproměnil obrovskou šanci Pyörälä, vzápětí putoval předčasně do šaten Vašíček, který narazil u mantinelu Malmivaaru. Češi tak museli hned v úvodu čelit pětiminutové přesilovce soupeře.

Tu díky brankáři Štěpánkovi přečkali bez úhony, i když měl Lahti další dvě velké šance.

Ten samý hráč, který dal českému mužstvu v předchozím vzájemném zápase v Helsinkách dvě branky, se ve 12. minutě řítil sám na Štěpánka, ten však opět skvěle zasáhnul.

V 17. minutě naopak z nenápadné akce udeřil na druhé straně Kvapil, jehož střelu brankář Tarkki vyrazil na horní tyčku a puk se následně odrazil od obránce Nordlunda za brankovou čáru.

Druhá třetina mnoho šancí nepřinesla, ke smůle českého týmu přesto Finové 20 sekund před koncem prostřední části vyrovnali, když Štěpánka v přesilové hře překonal Komarov.

Třetí třetina byla na gólové příležitosti nejbohatší. Z ojedinělé šance mohl Čechy poslat do vedení ve 47. minutě Koukal, Tarkki však stihl jeho pokus betonem vyrazit.

V 53. minutě se však už Češi radovali. Po Markově přihrávce jej překonal tvrdou střelou Lojek, který tak vstřelil svůj první gól v reprezentačním dresu.

Finsku se ale podařilo rychle odpovědět, protože už o 87 sekund později překonal Štěpánka důrazný Wirtanen, který se také v národním dresu trefil premiérově.

Protože český tým v závěru třetí třetiny přečkal další oslabení, šlo se do prodloužení. V jeho závěru měl obrovskou šanci Klepiš, prázdnou bránu však z úhlu přestřelil, Češi se neprosadili ani v krátké přesilovce čtyř proti třem.

O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž dlouhlo vládli brankáři nad střelci. Štěpánka nepřekonali Pesonen, Lindgren ani Lehtonen, i když jednou mu pomohla tyč. Tarkko si sice poradil s pokusy Klepiše a Marka, Kvapil jej ale překonal.

Channel One Cup:

Finsko - Česká republika 2:3 po sam. náj. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
40. Komarov (Hytönen, Hietanen), 55. Wirtanen (Karalahti, Tyrväinen) - 17. Kvapil (Koukal, Irgl), 53. Lojek (Marek, Irgl), rozhodující nájezd Kvapil. Rozhodčí: Björk, Lärking (oba Švéd.) - Kekäläinen, Terho (oba Fin.). Vyloučení: 5:5, navíc Vašíček (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5271.
Finsko: Tarkki - Hietanen, Nordlund, Karalahti, Jalasvaara, Malmivaara, Uusitalo, Jaakola, Korpikari - Pyörälä, Viitaluoma, Pesonen - Lehtonen, Lindgren, Lahti - Louhivaara, Hytönen, Komarov - Tyrväinen, Wirtanen, Marjamäki. Trenér: Jukka Jalonen.
Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Blaťák, Lojek, Čáslava, Krajíček, Barinka - Klepiš, Vampola, Hubáček - Bulis, Marek, Rolinek - Irgl, Vašíček (10. Adamský), Kvapil - Koukal, Jan Kovář, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Rusko 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
21. Persson (Johansson, Nilsson), 23. Fernholm (Warg), 49. Erikson (Melin, Rundblad) - 18. Mozjakin (Radulov, Kornějev), 22. Afinogenov, 23. Morozov (Bělov), 55. Bělov (Kajgorodov, Morozov), 60. Zaripov (Morozov, Kajgorodov). Rozhodčí: Levonen, Boman (oba Fin.) - Šeljanin, Sivov (oba Rus.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1.