reklama

Lavina odchodů do NHL, začátek už v létě. KHL startuje

Češi v KHL: Hvězda Magnitky Kovář, či kolonie v Omsku Podívejte se ve fotopřehledu na všech 32 českých hokejistů, kteří nastoupí v příští sezoně kontinentální ligy. V KHL budou působit také dva hlavní čeští trenéři. Foto: Reuters
Netradičně již 24. srpna začíná nový ročník KHL. Ruské kluby se v létě vyrovnávaly s odchody hráčů do NHL a hrát takhle brzy musejí na přání sborné, která se připravuje na domácí šampionát.

Praha - Je teprve 24. srpna, pro mnohé léto v plném proudu. Hokejová sezona v Evropě už ale začíná. Zcela netradičně již dnes odstartuje nejlepší ligová soutěž  kontinentu - ruská KHL - s více než třicítkou českých hráčů a dvěma tuzemskými trenéry.

I letos skrývá soutěž řadu otazníků: Kvůli finančním problémům se jako každé léto měnilo složení klubů, to když zkrachovalý Atlant Mytišči nahradil Spartak Moskva,  jenž loňskou sezonu kvůli díře v bankovním kontě vynechal. A naprosto nečekaně, i přes oznámení konce, nakonec v soutěži pokračují Slovan Bratislava a Medveščak Záhřeb.

Systém se mění, konference zůstávají

Změnil se i hrací systém, který se vrací k systému každý s každým, i když bude liga dál rozdělená na dvě konference.

Favoritem té západní je bohatý Petrohrad, který bude letos už bez Romana Červenky obhajovat Gagarinův pohár. Za jeho nejvážnějšího soupeře z východu je považován Magnitogorsk, kde se jako elitní hvězda soutěže po boku opor sborné Sergeje Mozjakina a Danise Zaripova výborně etabloval český útočník Jan Kovář.

Mezi favority ale bude patřit také CSKA Moskva či Omsk, kde se přes léto vytvořila i zajímavá česká kolonie. Společně s Vladimírem Sobotkou budou za někdejší tým Jaromíra Jágra hrát také obránce Michael Kempný a brankář Dominik Furch.

Zajímavé také bude sledovat, jak si v Rusku po prvním velkém odchodu do zahraničí povede nejlepší extraligový gólman a mistr s Litvínovem Pavel Francouz. Ten bude strážit bránu Traktoru Čeljabinsk.

Ruská sborná velí: Kvůli MS hrajme už v létě

"Ambice jsou úplně stejné jako každý rok. Což znamená, že nic jiného než Gagarinův pohár se tady nebere v potaz. Tím je to dané," prohlásil minulý týden v rozhovoru pro ČTK Jan Kovář. Především jeho útočné počínaní, jako jedné z předních hvězd soutěže, budeme moci sledovat také v Česku. Přímé přenosy z KHL i s českým komentářem budou tradičně nabízet placené kanály Sport 1 a Sport 2.

Ve kterých klubech budou působit další čeští hokejisté, to si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii (zde).

Liga začíná dnes soubojem obhájce Gagarina Petrohradu s vítězem loňské základní části CSKA Moskva. A není žádným tajemstvím, že takhle časně především kvůli zájmům ruské sborné. Brzký start totiž ruské reprezentaci umožní mnohem pohodlnější přípravu na příští mistrovství světa, které Rusové v Moskvě a Petrohradu pořádají a které chtějí, jak jinak, vyhrát.

Základní část totiž díky brzkému letnímu startu skončí už 18. února a jméno nového vítěze KHL budeme znát nejpozději 19. dubna. Mistrovství světa přitom startuje až 6. května.

Na rozdíl od minulé sezony se dokonce KHL přeruší ve všech reprezentačních pauzách pro turnaje Euro Hockey Tour. V listopadu, v prosinci i v únoru. To jistě uvítá také Vladimír Vůjtek - nový trenér české reprezentace.

Velký exodus hráčů: Z Ruska zpět do NHL

A ještě jedna velmi zásadní změna, která může v očích škarohlídů zase naznačovat, že kvalita KHL vinou ekonomických průšvihů rok od roku uvadá, stejně jako plány vybudovat ze soutěže tu nejlepší na světě. Zatímco v minulých letech Rusové na své ropné a plynárenské peníze lákali hvězdy z NHL, letos v létě se řada těch nejlepších hráčů odhodlala k přestupu zcela opačným směrem.

Nejvíce na tom ztratila tradičně silná Kazaň: Obránce Jevgenij Medveděv zamířil do Philadelphie, útočníci Alexandr Burmistrov do Winnipegu a Kirill Petrov do New Yorku Islanders. Ztráty do zámoří ale počítá i Petrohrad: Viktor Tichonov a Artěmij Panarin ze Ska zamířili do Chicaga.

Odcházeli ale také jiní. Třeba nejlepší střelec posledního ročníku, Američan Steve Moses, který opustil Jokerit Helsinky a bude hrát za Nashville stejně jako Vladislav Kameněv z Magnitogorsku. Sergej Kalinin odešel z Omsku do New Jersey, i když tam nemá vůbec jisté místo v prvním týmu, Anton Slepyšev z Ufy do Edmontonu a Sergej Plotnikov z Jaroslavle do Pittsburghu. 

Zápasy Kontinentální ligy bude v nové sezoně z českých televizních stanic vysílat Sport1 a Sport2.

reklama