reklama

Legendární Irbe musel do výstroje. Naštěstí chytat nemusel

Arturs Irbe si navlékl svou tradiční helmu s mřížovým krytem, do branky však nakonec nemusel. Arturs Irbe si navlékl svou tradiční helmu s mřížovým krytem, do branky však nakonec nemusel. autor: Twitter.com
I když jsou nejhorším týmem tohoto ročníku NHL, když ve 20 zápasech hned patnáctkrát prohráli a získali pouhých dvanáct bodů, mohli se spolehnout na výkony českého brankáře Michala Neuvirtha.

Buffalo - I když jsou hokejisté Buffala nejhorším týmem tohoto ročníku NHL, když ve 20 zápasech hned patnáctkrát prohráli a získali pouhých dvanáct bodů, mohli se v poslední době spolehnout na výkony českého brankáře Michala Neuvirtha, který je nejvytíženějším gólmanem soutěže, tzn. že na něj chodí v průměru nejvíce střel ze všech brankářů NHL.

Neuvirth si však v úterním zápase proti San Jose už v první třetině nejspíš obnovil poranění třísel, kvůli čemuž musel vynechat posledních 16 zápasů v minulé sezoně.

Neúspěšně se totiž snažil zabránit v cestě puku do brány po dorážce Justina Brauna, po níž však sudí gól neuznali, protože Braun v brankovišti neumožnil udělat 26letému českému gólmanovi plnohodnotný zákrok. 

"Neuvirth by neměl chytat několik dnů"

Neuvirth sice třetinu s viditelnými bolestmi dochytal, ve zbytku zápasu jej v bráně nahradil jeho švédský spoluhráč Jhonas Enroth. Nyní navíc hrozí, že českého gólmana vyřadí na delší dobu. "Počkáme, co řeknou výsledky vyšetření, ale nemyslím si, že bude schopný hrát v příštích několika dnech," přiznal trenér Sabres Ted Nolan.

Enroth poté 24 úspěšnými zákroky pomohl Sabres k výhře 4:1, jež byla druhou v řadě, mnohem více však fanoušky zaujalo, kdo mu v té chvíli kryl záda. Do výstroje se oblékl trenér gólmanů, někdejší legenda sovětského a později lotyšského hokeje Arturs Irbe.

Bývalý hráč právě San Jose, Dallasu, Vancouveru či Caroliny, který v letech 1989 a 1990 vychytal sovětskému týmu titul mistrů světa a v roce 2002 dovedl Carolinu až do finále Stanley Cupu, sice nenavlékl svou tradiční helmu Jofu, ponechal si však svou tradiční mřížový kryt.

"Kdybych hrál, užil bych si to"

Sedmačtyřicetiletý rodák z Rigy, který NHL jako hráč opustil v roce 2004 a profesionální kariéru ukončil v roce 2007 v dresu Nitry, přiznal, že kdyby ho situace donutila si do brány po sedmi letech opět stoupnout, dokázal by se s tím vypořádat.

"Stát u střídaček sice nebylo pohodlné, ale musel jsem v té výstroji vydržet. Samozřejmě jsem si přál, aby Jhonny (Enroth) dochytal, ale pokud bych musel jít do branky, užil bych si to," řekl novinářům po zápase Irbe.

V dalším zápase Buffala v pátek proti New Yorku Rangers však Irbe zůstane v civilu, klub si totiž z farmy v Rochesteru stáhl Andreje Makarova, který by měl nyní Enrotha jistit. Pokud by se však Neuvirthovo zranění ukázalo jako dlouhodobější, klub by zřejmě angažoval někoho z volných hráčů.

V bráně Buffala by se tak mohla objevit další z gólmanských legend, bez smlouvy jsou totiž Tomáš Vokoun či Martin Brodeur.

reklama