reklama

Legendární "velký šéf" Zábrodský dnes slaví 90 let

Vladimír Zábrodský. Vladimír Zábrodský. autor: ČTK
Kapitán dvou týmů světových šampionů se dožívá kulatého jubiulea, gratulujeme!

Praha - Kdyby se anketa o nejlepšího českého hokejistu 20. století konala ještě před slavným olympijským triumfem v Naganu 1998, vítězem by se nejspíš stal Vladimír Zábrodský. Takto skončil kapitán a největší hvězda dvojnásobných mistrů světa z poválečných let na třetím místě za Dominikem Haškem a Jaromírem Jágrem. Někdejší vynikající střední útočník, jenž od roku 1965 žije ve Švédsku, oslaví ve čtvrtek 7. března devadesátiny.

"Velký šéf" Zábrodský proslul jako uznávaný tvůrce hry i excelentní střelec. V reprezentaci zaznamenal 158 gólů v 94 zápasech, dalších 306 jich přidal v nejvyšší soutěži v barvách pražských klubů LTC a Sparty, s nimiž vybojoval celkem šest ligových titulů. S 464 góly je členem prestižního Klubu hokejových střelců, v roce 1997 byl jako jeden z prvních členů uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF.

"Vovku" komunisti nezavřeli

"Měl jsem dobrou zejména bekhendovou střelu. Dnes už tolik hráčů schopných přesně zakončit útočnou akci bekhendem nevidíte, protože mají příliš zahnuté hole. Za našich časů jsme si je připravovali sami a byla to práce na celé odpoledne," připomněl historicky třetí nejlepší střelec české a čs. reprezentace svou velkou zbraň.

V letech 1947 a 1949 se "Vovka" výrazně podílel na prvních dvou čs. titulech mistrů světa, z olympijských her v roce 1948 má stříbro. Přestože byl největší osobností týmu, ve vykonstruovaném procesu s hokejisty v roce 1950 nebyl jako jeden z mála zatčen a odsouzen. Jeho role zůstává dodnes nejasná, sám Zábrodský se k celému případu odmítá vyjadřovat.

Syn českého otce a ruské matky se narodil poblíž štvanického stadionu, kde také jako sedmiletý začínal s hokejem. Od devíti oblékal dres LTC Praha, vedle hokejky mu to skvěle šlo i s tenisovou raketou. Díky talentu i příkladné životosprávě se brzy stal hvězdou v obou odvětvích - v létě reprezentoval Československo na dvorcích, v zimě na ledě.

Po vykonstruovaném procesu, z něhož vyvázl jen se zákazem reprezentace, a rozprášení LTC komunisty přestoupil Zábrodský v roce 1950 do Spartaku Sokolovo (dnešní Sparty). Průměrný tým vzápětí jako hrající trenér dovedl ke dvěma titulům, počet vlastních primátů krále střelců rozšířil na pět.

Z reprezentace ho vyloučili za sázení

Po aféře se sázením na domluvené zápasy byl v roce 1960 definitivně vyloučen z národního mužstva. Následující tři roky strávil v ostravských dolech a zároveň byl hrajícím trenérem tamního Baníku, stejnou funkci pak zastával i po návratu do Prahy v Bohemians.

V roce 1965 se i s rodinou dostal přes tehdejší Jugoslávii a Švýcarsko do Švédska, kde se usadil. "Je to moc pěkná země a mám tam moc hezké bydlení. Ale srdce mám pořád v Praze," řekl před časem Zábrodský, který se v posledních letech vrací do Čech při vyhlašování různých anket. "Od všeho dělám trošku: trošku cvičím, trošku procházek, trochu piju alkohol, takže to jde všechno poměrně dobře," prozradil svůj recept na vitalitu.

reklama